Okładka książki Mocne matki, mocni synowie. Wskazówki dla matek, jak wychowywać synów na niezwykłych mężczyzn Meg Meeker
Meg Meeker Wydawnictwo: Wydawnictwo M poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Strong Mothers, Strong Sons: Lessons Mothers Need to Raise Extraordinary Men
Wydawnictwo M
2015-01-01
2015-01-01
Dorota Arcab

Autorka, Meg Meeker, która jest pediatrą i doradcą młodzieży nastoletniej, porusza szereg tematów dotyczących relacji matka-syn. Pisze również o tych trudnych jak seksualność nastolatków. Nie obiecuje, że będzie łatwo, ale też daje nadzieję, że z każdym z problemów silne matki są w stanie sobie poradzić. W swojej książce każdy temat zilustrowała jest licznymi przykładami, które podaje ze swojego życia i praktyki lekarskiej, co pozwala lepiej zrozumieć zaproponowaną koncepcję mocnego mężczyzny. Nie brakuje również odwołań do badań naukowych i danych statystycznych. Książka jest napisana prostym, obrazowym językiem. Na konkretne problemy, podaje konkretne odpowiedzi, nie owija w bawełnę. Tematy jakie porusza to m.in. emocje, uczucia matki do syna i vice versa, relacja ojciec-syn i jak matka może pomóc ją polepszyć, seks, dom, wiara, sprawczość, wolność, odpowiedzialność i wreszcie odejście dziecka z domu.

W zasadzie największy zarzut jaki mam do tej książki to fakt, że autorka zwraca się tylko do rodziców wierzących. Twierdzi, że jedynie wierząca matka może być mocną matką, ponieważ życie swoje i swojego syna oddaje w ręce bytu mądrzejszego od siebie, któremu może zaufać, dzięki czemu nie musi się tak martwić o siebie i przyszłość swojego syna. Osoby poszukujące wiary zachęca do regularnej praktyki i przekazania jej dziecku. Niestety, pomija całkowicie perspektywę osób niewierzących. Nie znajdziemy tu nawet wzmianki o tym, że da się wychować moralnie i etycznie dziecko, nie chodząc do kościoła.

Ale myślę, że nawet pomimo tak ograniczonej perspektywy warto po tę pozycję sięgnąć. Autorka podaje dużo tematów do przemyślenia, podpowiada, dodaje otuchy i stara się dać rzeczowe odpowiedzi na prawdopodobne problemy. Zarówno kobiety ze szczęśliwych rodzin, jak i te z bardziej skomplikowaną sytuacją życiową znajdą w tym poradniku coś dla siebie.

• Wychowanie, Ciąża
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Poradnik
  • Wychowanie