Święty i błazen. Jego droga do świętości. OPR. MK. (Wydanie zmienione i poszerzone: ostatnie dni i słowa o. Jana Góry)

Okładka książki Święty i błazen. Jego droga do świętości. OPR. MK. (Wydanie zmienione i poszerzone: ostatnie dni i słowa o. Jana Góry) Jan Grzegorczyk
Okładka książki Święty i błazen. Jego droga do świętości. OPR. MK. (Wydanie zmienione i poszerzone: ostatnie dni i słowa o. Jana Góry)
Jan Grzegorczyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka religia
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2017-06-04
Data 1. wyd. pol.:
2017-06-04
Język:
polski
ISBN:
9788381161145
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
815
520

Na półkach:

Ojciec Jan Góra był w Poznaniu przede wszystkim osobowością. Wraz z ojcem Tomaszem Alexiewiczem stanowili tandem autorytetu przełomu lat 70 i 80 XX wieku.

Nigdy ojca Jana nie postrzegałam w kategoriach świętego a tym bardziej błazna. Znałam jego poczucie humoru, ale też i stanowczość, szczególnie w kwestiach wiary i postępowania człowieka na co dzień. O ile można tu doszukiwać się świętości o tyle błazenady już nie.

W książce Jana Grzegorczyka ten tytuł mnie trochę razi. Ale sam wywiad - rozmowa bardzo mi się podoba. Odkrywam nowego Jana Górę, jakby człowieka ze stali. Który potrafi nie tylko przytulić, ale i bardzo zranić. Którego życie jest misją, jemu tylko dobrze znaną i którą całe swoje życie realizuje. Jego ogromna determinacja i zafiksowanie na postawionym zadaniu imponują mi. W tych dziełach dawał z siebie wszystko, zatem może nie starczyło już siły na to, by spojrzeć na drugiego człowieka, jako istoty charakterologicznie innej niż on sam? Stąd taka gromada tych, którzy odeszli, którzy czują się zranieni.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Wyłania się z niej duchowny z krwi i kości. Duchowny i człowiek, dla którego prawda, także o sobie samym, jest ogromną wartością. Nie koloryzuje, nie unika trudnych, bolesnych pytań. Może dlatego że znał Jana Grzegorczyka od młodości, a może dlatego, że taki po prostu był.

Mam tylko nadzieję, że jego dzieła, nie tylko książki, będą dalej żyć.

Polecam.

Ojciec Jan Góra był w Poznaniu przede wszystkim osobowością. Wraz z ojcem Tomaszem Alexiewiczem stanowili tandem autorytetu przełomu lat 70 i 80 XX wieku.

Nigdy ojca Jana nie postrzegałam w kategoriach świętego a tym bardziej błazna. Znałam jego poczucie humoru, ale też i stanowczość, szczególnie w kwestiach wiary i postępowania człowieka na co dzień. O ile można tu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
55
10

Na półkach:

Grzegorczyk staje na wysokości zadania. Biografia Góry nie jest pisana "na klęczkach", współautor zadaje Ojcu trudne i często niewygodne pytania. Kreśli dość pełny portret psychologiczny twórcy Lednicy, pokazując zarówno jego zdolności organizacyjne i przywódcze, ale także skłonność do ranienia oraz przedmiotowego traktowania współpracowników. Cenne są także często przytaczane opinie innych dominikanów, osób z duszpasterstwa o. Góry, i innych ludzi, których spotkał na swojej drodze zakonnik z Poznania. Jednocześnie biografia jest napisana z charakterystyczną dla Grzegorczyka lekkością, zachęcającą do lektury i nienarzucającymi się czytelnikowi wnioskami. Sam Góra pod koniec życia porównywał się do Faustyny, która także była nierozumiana przez innych w klasztorze, a swoje dzieła musiała realizować wbrew woli niektórych przełożonych. Bez wątpienia Góra to postać, wobec której trudno przejść obojętnie.

Grzegorczyk staje na wysokości zadania. Biografia Góry nie jest pisana "na klęczkach", współautor zadaje Ojcu trudne i często niewygodne pytania. Kreśli dość pełny portret psychologiczny twórcy Lednicy, pokazując zarówno jego zdolności organizacyjne i przywódcze, ale także skłonność do ranienia oraz przedmiotowego traktowania współpracowników. Cenne są także często...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    4

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także