Namiot Fatimy

Wydawnictwo: Smak Słowa
Al-Chiba
miral, at, Tahawi
mad28

Fatima, najmłodsza córka wodza plemienia, mieszka wraz ze swoimi siostrami w przeznaczonej dla kobiet części wioski. Jej życie naznaczone jest tęsknotą za nieobecnym ojcem, smutkiem matki, okrucieństwem brutalnej babki i pragnieniem wolności, której dziewczyna poszukuje na wszelkie możliwe sposoby. To właśnie tytułowy namiot tradycji, mitów i własnej wyobraźni więzi Fatimę.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Marek Krzystek | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Autorka zdołała przeniknąć w świat myśli, uczuć, fantazji pięcioletniej dziewczynki, jej oczami oglądamy świat za zamkniętymi wrotami, codzienne życie beduińskich kobiet czekających na swojego pana, dotkniętego klątwą ojca wyłącznie córek, bo przecież to jakieś złe czary, skoro żona nie potrafi urodzić zdrowych synów.
Jak to dziecko, Fatima patrzy na świat prosto, choć często widzi głęboko i dociekliwie, wyłuskuje z zachowań dorosłych rzeczy które są dla niej ważne, wyczuwa to czego nie rozumie. Więc patrzy ufnie, ale przy tym uważnie. Zresztą w prymitywnych warunkach nie ma miejsca na beztroskę i bujną wyobraźnię, o czym Fatima przekonała się boleśnie, bardzo boleśnie, już jako malutka dziewczynka.
Autorka sugestywnie ukazała sposób myślenia tego małego dziecka, sposób pojmowania przez niego świata, jego spostrzegawczość. Jednakże do tego sposobu dostosowała przedstawienie fabuły, więc przeważają tutaj proste, krótkie zdania, bez ozdobników, często przerzucanie się z tematu na...

Zaintrygowana | 2016-10-04

Świetna pozycja, która z zupełnie innej perspektywy pokazuje sytuację arabskich kobiet. W Polsce istnieje stereotyp uciśnionej przez wszechwładnego męża muzułmanki, co jest niewątpliwym nadużyciem, tym bardziej, że większość publikacji związanych z ową tematyką, w taki sposób się do niej odnosi. Jako Europejczycy, którzy nie znają norm i tradycji tamtego świata, często wysnuwamy błędne wnioski. Dzięki takim autorkom jak Miral at-Tahawi, które wychowały się w arabskiej rzeczywistości, choć trochę możemy zrozumieć jak wygląda sytuacja i rola kobiety w muzułmańskim świecie. Podróż, w jaką zabiera nas pisarka obrazuje, jak bardzo matriarchalny tak naprawdę jest jej świat, gdyż to najstarsza kobieta w rodzinie ma prawo decyzji, którym nawet mężczyźni się podporządkowują. Rola niezmiennej tradycji jest ogromnie istotna, a kobieta funkcjonuje jako jej strażniczka, czasem wymuszając pewne zachowania na innych kobietach. Dodatkowym atutem powieści jest ogrom wierzeń i tradycyjnych legend z...

korektorka | 2016-04-02
Przeczytana: 06 marca 2014

Nic nie robić, leżeć i pachnieć. Czy tak ma wyglądać spełnienie?
Historia pewnej beduińskiej dziewczyny. Dla nas egzotyczna, ale tylko pozornie, bo problemy, z którymi borykają się w tej książce kobiety, dotyczyły i polskich kobiet.
Warto przeczytać.

Karuzelanakoparce | 2017-04-22