Namiot Fatimy

Wydawnictwo: Smak Słowa
Al-Chiba
miral, at, Tahawi
mad28

Fatima, najmłodsza córka wodza plemienia, mieszka wraz ze swoimi siostrami w przeznaczonej dla kobiet części wioski. Jej życie naznaczone jest tęsknotą za nieobecnym ojcem, smutkiem matki, okrucieństwem brutalnej babki i pragnieniem wolności, której dziewczyna poszukuje na wszelkie możliwe sposoby. To właśnie tytułowy namiot tradycji, mitów i własnej wyobraźni więzi Fatimę.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Zaintrygowana | 2016-10-04

Świetna pozycja, która z zupełnie innej perspektywy pokazuje sytuację arabskich kobiet. W Polsce istnieje stereotyp uciśnionej przez wszechwładnego męża muzułmanki, co jest niewątpliwym nadużyciem, tym bardziej, że większość publikacji związanych z ową tematyką, w taki sposób się do niej odnosi. Jako Europejczycy, którzy nie znają norm i tradycji tamtego świata, często wysnuwamy błędne wnioski. Dzięki takim autorkom jak Miral at-Tahawi, które wychowały się w arabskiej rzeczywistości, choć trochę możemy zrozumieć jak wygląda sytuacja i rola kobiety w muzułmańskim świecie. Podróż, w jaką zabiera nas pisarka obrazuje, jak bardzo matriarchalny tak naprawdę jest jej świat, gdyż to najstarsza kobieta w rodzinie ma prawo decyzji, którym nawet mężczyźni się podporządkowują. Rola niezmiennej tradycji jest ogromnie istotna, a kobieta funkcjonuje jako jej strażniczka, czasem wymuszając pewne zachowania na innych kobietach. Dodatkowym atutem powieści jest ogrom wierzeń i tradycyjnych legend z...

korektorka | 2016-04-02
Przeczytana: 06 marca 2014

Nic nie robić, leżeć i pachnieć. Czy tak ma wyglądać spełnienie?
Historia pewnej beduińskiej dziewczyny. Dla nas egzotyczna, ale tylko pozornie, bo problemy, z którymi borykają się w tej książce kobiety, dotyczyły i polskich kobiet.
Warto przeczytać.

gosia_flower | 2016-03-05