Heat and Dust
Pistacia

Żona urzędnika administracji brytyjskiej w Indiach – piękna, rozpieszczona i znudzona Olivia – ucieka z hinduskim księciem, wzbudzając tym oburzenie angielskiej społeczności, zamieszkałej w małym, prowincjonalnym Satipurze. Pięćdziesiąt lat później wnuczka porzuconego przez Olivię męża przybywa do kraju słonecznego żaru, pustynnego pyłu i nędzy bazarów, aby odkryć kulisy dawnych wydarzeń....

[opis wydawcy]

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: www.proszynski.pl

Książka bardzo ciekawa zaskoczyła mnie bardzo akcja się toczy w Indiach żona urzędnika administracji ucieka ona z hinduskim księciem...klimat Indii mnie zachwycił, indyjskie słońce...niesamowite krajobrazy, widoki urocze.
Książka bardzo dobra przyjemna, lekka poprawiła mi nastrój warto przeczytać było!!!!!

Tamanna | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 20 lutego 2013

Na tytuł tej powieści natrafiłam w sieci, w spisach setek najbardziej znanych książek o Indiach. Zaintrygowała mnie osoba jej autorki. Ruth Prawer Jhabwala urodziła się w Niemczech w 1927 roku w żydowskiej rodzinie - jej ojciec pochodził z Polski. Faszyzm zmusił rodzinę do ucieczki do Anglii, gdzie - uzyskawszy już brytyjskie obywatelstwo - pisarka poślubiła indyjskiego Parsa. Wiążąc swój los z Indiami. Zamieszkawszy w Delhi urodziła ona trzy córki, z których dziś każda żyje na innym kontynencie - w Anglii, w Indiach i w USA,. Te ostatnie Ruth Prawer Jhabwala wybrała na swoją nową ojczyznę.
Zanim poznałam ją jako autorkę "W upale i kurzu", znałam ją jako nagrodzoną scenarzystkę kostiumowych filmów Ivory'ego "Pokój z widokiem" i "Powrót do Howards End". "W upale i kurzu" też sfilmowano, w roli głównej obsadzając Julie Christie.

Opowiedziana historia rozgrywa się w dwóch planach czasowych, w dwóch różnych światach indyjskich. W 1923 roku w Indiach od ponad stu lat rządzonych przez...

Asia | 2016-03-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2016

Indie w czasach kolonii brytyjskiej. Plusem jest opis tamtego okresu, trochę napięć wewnętrznych politycznych, ale nie ma tego zbyt dużo. Wątek miłosny jest główny, ale jakoś nie ma polotu. Coś się zadziało, a jak już się zadziało to później nic się nie dzieje. Mamy dwie równoległe narracje, które są ściśle powiązane - niejako los jednej kobiety jest powtarzany przez drugą około 50 lat później. Czytało się dobrze, trochę można liznąć klimatu Indii, ale postacie były dosyć płaskie i nieskomplikowane. Ale książka jest krótka, więc może nie warto się zrażać.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2012-12-30
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Jeśli chcemy poznać Indie nieco bliżej, przyjrzeć się im z punktu widzenia angielskiego małżeństwa, które przebywa na placówce w miasteczku Satipur to książka Ruth Prawer Jhabvala pt:"W upale i kurzu" może nam w tym pomóc.

Narratorką książki pisanej w formie dziennika jest młoda dziewczyna, która chce poznać historię swego dziadka Douglasa Riversa i jego pierwszej żony Olivii. Kobieta wyjeżdża do Bombaju, mając nadzieję, że właśnie w Indiach uda jej się odtworzyć tajemniczą historię Olivii Rivers, o której rodzina niewiele chce mówić.

Dzięki listom wysyłanym przez Olivię do jej siostry Marci do Paryża kobieta powoli odkrywa tajemnicę swojej "przyszywanej" babki. Jak się okazuje Olivia wiodła swoje dość samotne życie w Satipurze u boku męża-dyplomaty. Wąskie grono znajomych Douglasa stanowiło kilka angielskich małżeństw mieszkających już dłużej w Indiach i tak naprawdę poza kilkoma przyjęciami Olivia nieczęsto ich widywała. Była piękną, trochę próżną kobietą, która wdała się w...

Klio24 | 2015-07-15

Książka momentami nawet mnie wciągnęła. Smuci mnie jednak świadomość, że nie pozostawi trwałego śladu w moim życiu... Chociaż może się mylę, może kiedyś wróci do mnie w myślach. Autorka krąży wokół fenomenu Indii, które są fascynującym krajem i na których czasy bycia kolonią brytyjską niewątpliwie odcisnęły swoje piętno. Ciekawostka do miłego spędzenia czasu - tym ta książka dla mnie była na pewno.

aniaskl | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Dzięki autorce poczułam Indie, kolonialnie sentymentalne ale też te współczesne, znane nam, ze swoimi kontrastami, w których egzotyka przeplata się z nędzą. Delikatnie, wieloznacznie i z mnóstwem podtekstów opowiedziana jest tu historia. Polecam.

Kasia | 2010-11-01
Przeczytana: 31 października 2010

Przeciętność, jak dla mnie, bije bardzo mocno. Jedyne co tak bardzo wbiło mi się w pamięć to to, że ludzie przyjeżdżający do Indii mają problemy gastryczne. Ale to chyba raczej nie o to chodziło autorce. Przeciętne i to do bólu.

arianna25 | 2011-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2011

bardzo ciekawa historia wypełniona krajobrazami i kultura Indii, poczatek moze zniechecic, potem naprawdeciekawa

disturbia | 2010-11-02

Nuda, nuda, nuda...