Romantyzm. Nowe spojrzenie

Wydawnictwo: Stentor
romantyzm
jusola

Opowieść o literaturze romantycznej, w której autorka stara się odejść od tradycyjnej szkolnej interpretacji i zwraca uwagę na to, co może fascynować współczesnego czytelnika. Z wnikliwością, lekkością i prostotą porusza nie tylko problemy literackie. W książce znalazły się nowe, niezwykle ciekawe fragmenty poświęcone najważniejszym zjawiskom kultury romantycznej w Polsce i Europie: malarstwu, muzyce, a także obyczajowości i mentalności ówczesnych ludzi.

Paweł Flisiński | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

"[...]; istotne, że pamięć o przeszłości i kontakt z dawną sztuką często pomagają w zrozumieniu tego, co się dzieje dziś."

Jest to cytat wieńczący swego rodzaju krótki "podręcznik" po romantyzmie, szczególnie polskim oraz jego miejscu na tle Europy. Książka napisana bardzo ciekawie, przestępnym językiem, pozwoliła mi na kilka rzeczy:

Pozwoliła poczuć się jakbym znów siedział w szkolnej ławce w liceum na lekcjach języka polskiego i lawirował w meandrach uczuć i uniesień czy to miłosnych czy patriotycznych które targały duszami Wieszczów narodowych. Nie jestem pewny czy ten argument przemówi do każdego, jednak dla mnie i przedmiot i epoka stanowiły jedne z bardziej ulubionych. - walor sentymentalny

Pozwoliła na 'Nowe spojrzenie' na "dawną" wiedzę, jej odświeżenie i wzbogacenie o nowe informacje. Nie tylko z literatury, ale również z malarstwa czy historii. W trakcie czytania odkrywałem nowe szczegóły w poezji, dramatach które powstawały w tamtych czasach. - walor...

Przeczytana: 07 grudnia 2015
Justyna | 2015-07-11