Zarys dziejów literatury polskiej

Wydawnictwo: Ossolineum
830403624X
Spooky

"Zarys dziejów literatury polskiej" jest kompendium pomocniczym dla kształcących się i uczących, ponadto zaś przejrzyście i jasno skomponowanym przewodnikiem dla wszystkich miłośników piśmiennictwa polskiego.

optykapoetycka | 2017-02-08

Podręcznik do liceum dla klasy I i II Średniowiecze Bogurodzica-1918r.

Mam inne - przedwojenne wydanie (wydanie 1938, Lwów - zatwierdzone przez ministerstwo do użytku szkolnego). Zgadzam się z przedmówcą, lekkość pióra tej pozycji sprawia, że nie czujemy się znużeni. Patyna czasu i przedwojenny nieprzeciętny styl, przepełniony erudycją działa bardzo elektryzująco. Czyta się naprawdę przyjemnie. W "dygresyjności" można się niestety czasem pogubić. Mam wielki sentyment do tej pozycji co nie pozwala mi ocenić jej jedynie na bardzo dobrą. Sentyment jest jeszcze większy, mając na uwadze gnioty wydawane obecnie dla szkół. Tego wydania nie znam, mam tylko nadzieję, że cenzura powojenna, czy nie daj Boże ingerencja w tekst, obeszły się łagodnie z tą pozycją. Jeśli nie, to ubolewam. Polecam jednak to przedwojenne wydanie.

Edycja: Potwierdzam powojenne wydanie jest wzbogacone przez cenzurę (wydanie uzupełnione 1985)

Bartosz Porębski | 2011-07-26

Książkę wygrzebałem z biblioteczki dziadka. Jako dość zaawansowany już student informatyki postanowiłem się trochę odchamić i przypomnieć sobie czego to się uczyłem o literaturze polskiej w liceum. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ "Zarys dziejów..." nie tylko zawiera szczegółowe informacje o tym o czym powinien, wraz z obszernymi cytatami omawianych dzieł, ale przede wszystkim zniewala erudycją i lekkością pióra prof. Kleinera. Polecam wszystkim, którzy pragną ciekawego i rzetelnie napisanego przeglądu literatury (nie tylko polskiej z resztą), z którego nierzadko można wynieść więcej niż z całej edukacji szkolnej.

Szymon | 2018-01-20
Na półkach: Przeczytane, Studia