Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Okładka książki Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Ed Yong Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: #nauka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
#nauka
Tytuł oryginału:
Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2018-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-14
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323343585
Tłumacz:
Magdalena Rabsztyn
Tagi:
mikroorganizmy nauka mikrob
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
340
109

Na półkach: ,

Już na samą myśl o bakteriach i wirusach wzdrygamy się niechętnie. Dążymy do sterylności – dbając o higienę oraz stosując antybakteryjne środki, staramy się, aby pod żadnym pozorem nie przedostały się do naszego organizmu. Marzymy o tym, by uniknąć chorób za wszelką cenę. Napędza nas jedno: strach, który wynika z braku wiedzy.

O tych niepozornych drobnoustrojach opowiada Ed Yong – brytyjski dziennikarz naukowy, absolwent zoologii Uniwersytetu Cambridge oraz biochemii Uniwersytetu Londyńskiego. W swojej książce zatytułowanej „Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem” w zaskakująco intrygujący sposób wprowadza czytelnika w mikrobiologiczny świat, pełen zagadek i niewyjaśnionych tajemnic, a przede wszystkim faktów, które odkryło wielu naukowców zajmujących się światem drobnoustrojów i nie tylko.

Ed Yong ma niecodzienną umiejętność przekazania ogromu wiedzy w tak niewielu słowach. Na stronach książki przeczytamy o kilkusetletnim rozwoju mikrobiologii – nauki o drobnoustrojach. Na dodatek autor co chwila częstuje czytelnika niezwykle inteligentnym humorem i nietuzinkowymi anegdotami, dlatego czytanie jego książki to sama przyjemność, a niekiedy świetna rozrywka. Taka umiejętność w książce o tematyce popularnonaukowej przydarza się tylko nielicznym.


Tytuł książki jest nieprzypadkowy. Mikrobiom naprawdę rządzi światem, a to potwierdzają liczne badania na tych mikroorganizmach. Nie są one jednak tyranami – dopóki panuje harmonia w relacjach z gospodarzem, dopóty dbają o jego zdrowie, chociaż i z tym bywa różnie. Jak zatem zapobiec dysbiozie?

Nie jest to proste i aby się o tym przekonać należy poznać bardzo złożoną i skomplikowaną historię mikrobiomu. Znaczny wkład w jego odkrycie oraz nadanie ogromnego znaczenia faunie mikrobiologicznej, wnieśli dwaj Holendrzy: Antoni van Leeuwenhoek oraz Martinus Beijerinck. W pewnym momencie mikroorganizmy znalazły się na językach całego świata. Jednak niedługo cieszyły się sławą, by nagle z ich powodu na nowo zawrzało.
Okazało się, że życie na tej planecie zależy od niewidzialnych mikroorganizmów. To im zawdzięczamy trawienie pokarmów, ochronę przed patogenami i stabilny układ odpornościowy. To one dbają o równowagę w organizmie. Jak twierdzi autor, wbrew pozorom nie jesteśmy jednostkami, a milionami mikrojednostek. To dzięki nim istniejemy. Ten stan partnerstwa nauka nazywa symbiozą: wzajemnie czerpiemy korzyści z istnienia drugiego partnera i jak to w związku bywa, takie relacje bywają również szkodliwe. Drzemie w nas siła ewolucji i każdy ma zakodowane silne pragnienie przetrwania. Zatem nigdy nie jesteśmy sami, zawsze towarzyszy nam on – mikrobiom.
To trudny fakt do zaakceptowania, zwłaszcza, że przez lata uznawano go bardziej za wroga, aniżeli przyjaciela. Właściwie trudno określić kim tak naprawdę jest dla człowieka. Z pewnością mikrobiom nie jest ani dobry, ani zły. Jest po prostu potrzebny światu.

Przez lata nauka zbierała informację na temat drobnoustrojów. Do tej pory odkryto m.in. antybiotyki, które bywają szkodliwe nie tylko dla egzystencji naszych małych kolonizatorów, ale również człowieka, a także określono probiotyki, które mimo iż dostarczają korzystne społeczności mikroorganizmów, wzbudzają pewne kontrowersje, a to ze względu na rodzaj szczepu, który zawierają. Szerzej ten problem rozwija w książce autor, opierając swoją wiedzę na aktualnych badaniach.
Wiele bakterii może okazać się zbawiennymi elementami w życiu człowieka. Dla przykładu kontrola bakterii Wolbachii może być skuteczna w walce z chorobami dengi oraz malarii, które wywołują również mikroorganizmy.
Liczy się czas – tempo rozwoju drobnoustrojów znacznie przewyższa nasze. Mamy jednak w zanadrzu broń, jakim jest rozum i to on pozwala na kontrolę ich rządów. Należy pamiętać również, że niektóre z bakterii są zagrożonym gatunkiem, dlatego kontrola nie będzie ograniczała się tylko do ich szkodliwości, ale również ich ochrony.

Autor poświęca w publikacji dużo uwagi wymieraniu koralowców, które to zjawisko jest wynikiem dysharmonii w ich florze mikrobiologicznej. To zamknięty krąg, który w głównej mierze napędzają ludzie oraz ich szkodliwa działalność, pogarszająca ogólny stan natury.To również idealny przykład niszczycielskiej dysbiozy.
Najbardziej zaskakującą informacją w książce był fakt olbrzymiego wpływu mikroorganizmów na mózg zwierzęcy, w tym oczywiście ludzki. Każdy z nich jest potencjalnym manipulatorem umysłu. Jest to niepokojąca informacja, zwłaszcza, że dzielimy ciało z milionami takich stworzeń.

To, czego zabrakło w książce, to temat wpływu mikroorganizmów na świat roślin. Autor z założenia skupił się na stworzeniu publikacji, która ograniczałaby się w temacie do świata zwierząt. Żywię wielką nadzieję, że jednak taka pozycja również powstanie spod jego pióra.

Mikrobiom jest wszędzie, mimo że niewidoczny dla oczu swoim istnieniem zapewnia życie wielu istotom. Ed Yong wyraźnie zaznacza w swojej książce, że mikroorganizmy to nie tylko zarazki, które należy zwalczać, to także podwaliny naszego istnienia, bez których nie jesteśmy w stanie przetrwać. Książka ta, to spora dawka wiedzy, która wywraca nasze spojrzenie o naturze. To słowa, które są świadectwem ciężkiej pracy wielu ludzi, to zapis tego, co poznaliśmy do tej pory o tym niezwykłym świecie mikrobiomu, który rządzi nie tylko światem nauki. To przyszłość, która mimo niewielkich rozmiarów, daje ogromne nadzieje.


https://madamebooklet.wixsite.com/madamebooklet/single-post/Mikrobiom-Ed-Yong

Już na samą myśl o bakteriach i wirusach wzdrygamy się niechętnie. Dążymy do sterylności – dbając o higienę oraz stosując antybakteryjne środki, staramy się, aby pod żadnym pozorem nie przedostały się do naszego organizmu. Marzymy o tym, by uniknąć chorób za wszelką cenę. Napędza nas jedno: strach, który wynika z braku wiedzy.

O tych niepozornych drobnoustrojach opowiada...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    835
  • Przeczytane
    135
  • Posiadam
    57
  • Teraz czytam
    20
  • Popularnonaukowe
    13
  • Chcę w prezencie
    11
  • Biologia
    7
  • Nauka
    7
  • 2019
    5
  • Do kupienia
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem


Podobne książki

Przeczytaj także