Martwa ręka, czyli upadek hrabiego Monte Christo

Cykl: Hrabia Monte Christo (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Le main morte
klasyka
Ag2S

Aleksander Dumas do końca swych dni wciąż kreślił nowe wersje przygód bohaterów swych sztandarowych powieści. Część jego dorobku pozostała w notatkach, pilnie opracowywanych przez jego uczniów i naśladowców. Jedną z pozycji, które przybrały kształt tradycyjnej powieści awanturniczej jest „Martwa ręka, czyli upadek hrabiego Monte Christo” opowiadająca o dalszych losach Edmunda Dantesa, opracowana przez F. Le Prince’a.

Kolejny raz Aleksander Dumas opowiada o zemście, okrucieństwie i złu, ale tym razem zemsta wymierzona jest w hrabiego, a jej narzędziem staje się syn Villeforta, jego dawnego wroga i kata.

W powieści, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji pojawiają się wszyscy bohaterowie poprzedniej części.

źródło opisu: www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

Anna | 2018-10-29

Genialna

Fallenangelv | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

Martwa ręka czyli upadek hrabiego Monte Christo jest książką …którą śmiem twierdzić nie napisał Aleksander Dumas. Nie czuć w niej ręki mistrza. Książka jest zaprzeczeniem tego co dokonał pisarz w poprzednich dwóch tomach .
Wszyscy zamienili się rolami. Hrabia Monte Christo nie jest już tym pewnym siebie mężczyzną. Jest mazgajowaty, zagubiony. Zlękniony.
Benedetto/ nie wiem dlaczego nazywany Benedyktem ? / w poprzednich częściach był powiem szczerze prostakiem, zagubionym na wielkich salonach. Był mężczyzna z niską samooceną. Cwaniaczek, drobny złodziejaszek wiedzący gdzie jest jego miejsce. Cwaniaczek z nutką nieśmiałości, jednocześnie człowiek o marnej osobowości, nijaki. Zakompleksiony. Przestraszony. Grający swoją rolę księcia, ale święcie przekonany o swojej słabości charakteru i braku odwagi. Nie jest to w każdym bądź razie godny przeciwnik dla hrabiego Monte Christo . I co nagle się okazuje tych dwóch panów zamienia się rolami. Nie chce mi się wierzyć w taką przemianę....

picasso83 | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

książka wybitna. Znakomita opowieść, która została niezwykle zajmująco napisana.

Balcar | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Często kończymy jakąś książkę i myślimy, "szkoda, że to już koniec". Chętnie przeczytalibyśmy kolejny tom przygód naszych ulubionych bohaterów. Okazuje się jednak, że czasem nie warto ruszać świętości, bo obraz książki doskonałej czy wspaniałych bohaterów może legnąć w gruzach. Książką, która właśnie naruszyła ów świętość jest "Martwa ręka, czyli upadek Hrabiego Monte Christo". Jak nietrudno się domyślić po tytule, książka ma przedstawiać dalsze losy postaci znanych z "Hrabiego Monte Christo" Aleksandra Dumasa.
Nie będę się szczególnie rozwodził nad autorstwem tego dzieła, obecne wydanie z 2018 roku przypisuje, że twórcą tego dzieła był Aleksander Dumas, chociaż kwestia ta chyba jest kontrowersyjna i za autorów uważa się również innych pisarzy. Osobiście skłaniam się do tej drugiej wersji, bo jednak styl różni się od tego w "Hrabim Monte Christo" i raczej nie wydaje mi się, żeby to Dumas był tym pisarzem, który stworzył to dzieło.
No, ale do rzeczy. Tym razem ostrze zemsty zostało...

Gabrielle | 2013-05-25

Jest to jedna z najgorszych książek, jakie czytałam do tej pory. Nie polecam nikomu, kto czytał "Hrabiego Monte Christo" nie tylko ze względu na fabułę, ale i na styl, który od pierwowzoru różni się diametralnie.