Non/fiction. Numer 2: Dom

Wydawnictwo: Fundacja Non/fiction
reportażż
literatura faktu
Karolina

Tematem drugiego numeru jest DOM. Na ponad 140 stronach przeczytacie: „Gdzie jest szczęście” – rozmowę Doroty Groyeckiej z Filipem Springerem „Blokersi” – felieton Agnieszki Darian o życiu w bloku z wielkiej płyty „Zdrowaśki” – reportaż Magdaleny Idem o domu, który zniknął pod wodą „Nareszcie się ustatkować” – reportaż Simone O’Donovan o wielopokoleniowej kamienicy w Berlinie, w...

Tematem drugiego numeru jest DOM.

Na ponad 140 stronach przeczytacie:

„Gdzie jest szczęście” – rozmowę Doroty Groyeckiej z Filipem Springerem

„Blokersi” – felieton Agnieszki Darian o życiu w bloku z wielkiej płyty

„Zdrowaśki” – reportaż Magdaleny Idem o domu, który zniknął pod wodą

„Nareszcie się ustatkować” – reportaż Simone O’Donovan o wielopokoleniowej kamienicy w Berlinie, w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika

„Zimna Woda” – reportaż Magdaleny Chodownik o rodzinnym domu na Ukrainie

„Przerwana nauka bliskości” – reportaż Agaty Listoś o wolontariackiej opiece nad najmłodszymi

„Raj opłacony” – reportaż Wioletty Myszkowskiej o wyspach Czagos

„Na kółkach” – reportaż Małgorzaty Woźniackiej o mieszkańcach Portland, którzy domem nazywają przyczepy i kampery

„Zacznijmy zadawać pytania” – rozmowę Anny Radiukiewicz z Adrianą Porowską, dyrektorką Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej,

„Ramen za amen” – reportaż Karoliny Bednarz o bezdomności w Tokio

„Przybijanie, osadzanie” – reportaż Dominika Sipińskiego o uchodźcach z Sahary Zachodniej oraz Mjanmy

„Prawda w oczy” – rozmowę Adriana Stachowskiego z Pawłem Smoleńskim

„Otwarty dom za zamkniętymi drzwiami” – esej Zuzanny Kowalczyk o sprawczości literatury w kontekście kryzysu migracyjnego,

„Przestawianie bloków” – felieton Beaty Chomątowskiej o blokowiskach i o pisaniu reportażu,

„Coś, co po mnie zostanie” – rozmowę Karoliny Bednarz i Doroty Groyeckiej z Jamesem Guerinem, redaktorem naczelnym „Berlin Quarterly”

Oraz obejrzycie:

– ilustracje Nadii Linek, Rodiona Kitaeva
– kolaże: Mileny Fik i Aleksandry Grzegorek
– portrety naszych rozmówców w wykonaniu Filipa Skrońca i Lu Łukasiaka
– zdjęcia: Alice Connew, Kamili Kundy oraz współpracujących z nami reporterów: Dominika Sipińskiego i Małgorzaty Woźniackiej

źródło opisu: http://non-fiction.pl/produkt/non-fiction-numer-2-dom/

źródło okładki: http://non-fiction.pl/produkt/non-fiction-numer-2-dom/

studencka | 2018-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2018

Dobra rzecz.
Bardzo zmysłowy papier.
Do składu mam kilka uwag. Zdjęcia na rozkładówkach ze złożeniem w najgorszym miejscu. Wytłuszczenia z artykułu czcionką która sprawia, że poniżej mieszczą się 3-4 linijki tekstu. I jeszcze ten dziwny układ nachodzących na siebie, niby rzuconych na kartkę ilustracji zajmujących 1/3 strony, powtarzający się kilkakrotnie. Nie trafia w mój gust.

ale ale

To bardzo przyzwoity książko-magazyn. Coś jakby prenumerować kontynuację Antologii Polskiego Reportażu redakcji M. Szczygła, podzielonej na działy tematyczne i wykraczającej poza umowne granice naszej pięknej ojczyzny. (takie porównanie nie wprost:P)
Każde zagadnienie traktowane jest jednak bardzo szeroko. Można by rzec, w przekroju czasowym i znaczeniowym. Zestaw, nie jest też kompletowany pod dyktando konkretnego klucza ideologicznego a poszczególne ujęcia tematu przedstawione zazwyczaj w minimum 2, potencjalnie polemizujących ze sobą tekstach.

Warto.

Monika | 2018-05-14
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Rewelacyjny magazyn, który stawia na dziennikarstwo z najwyższej półki, gdzie od samego początku czuć JAKOŚĆ. Każdy numer magazynu dotyka jednego tematu. Numer drugi - dom, sprezentowałam swojemu chłopakowi, który jest miłośnikiem architektury oraz twórczości Filipa Springera z którym to wywiad znajdziemy w środku :) Kolejnym powodem dla którego sięgnęłam po magazyn jest to, iż jedną z pomysłodawczyń tego projektu jest Karolina Bednarz, której bloga o Japonii śledzę z zachwytem od wielu miesięcy i serdecznie wszystkim polecam. Karolinę charakteryzuje pełen profesjonalizm i całkowite oddanie temu co robi, czytanie jej tekstów to czysta przyjemność. Dlatego jeśli natkniecie się gdzieś na jej nazwisko, to myślę, że macie gwarancję pełnego zaangażowania w temat z jej strony :)

Klaudia Lewandowska | 2018-03-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2018

Nadal czyta się jak książkę, szata graficzna bardzo mi się podoba, a tematy są nieszablonowe, czasem zaskakujące i wciągające. Cieszę się na kolejny numer :) Duży plus za spójność wokół jednego tematu, a mimo wszystko bardzo szerokie spektrum rozumienia prostego słowa "dom", tak jak każdy inaczej je definiuje :)

visnia | 2018-09-19
Miss | 2018-05-31