Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Okładka książki Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet Karolina Bednarz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Karolina Bednarz
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-04-25
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-25
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380496699
Tagi:
Japonia kobieta tradycja nowoczesność społeczeństwo
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 828 / 2024 Karolina Bednarz, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Olga Górska, Mariusz Grzebalski, Emilia Konwerska, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Eliza Mórawska-Kmita, Łukasz Musiał, Susan Neiman, Janusz Poniewierski, Michał Rusinek, Ola Szmida, Mateusz Urbanowicz, Jakub Woynarowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 0,0
Znak nr 828 / ... Karolina Bednarz, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (21) / wrzesień 2019 Jon Lee Anderson, Karolina Bednarz, Lisa Brennan-Jobs, Anna Cieplak, Zosia Dzierżawska, Darek Foks, Karol Grygoruk, Jarosław Kociszewski, Zuzanna Kowalczyk, Samuel Kretes, Karolina Lewestam, Mateusz Matuszczak, Artur Rojek, Krzysztof Siwczyk, Filip Springer, Izabela Szymańska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Ocena 8,5
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, K...
Okładka książki Non/fiction. Numer 4: Zwierzę Karolina Bednarz, Dorota Groyecka
Ocena 8,2
Non/fiction. N... Karolina Bednarz, D...
Okładka książki Non/fiction. Numer 3: Praca Karolina Bednarz, Dorota Groyecka
Ocena 7,9
Non/fiction. N... Karolina Bednarz, D...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
2910 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1067
554

Na półkach:

Sięgając po książkę Karoliny Bednarz - absolwentki japonistyki, autorki poczytnego bloga - miałam nadzieję na głębsze poznanie fascynującego, ale i specyficznego kraju jakim jest dla mnie Japonia. Już na wstępie mogę stwierdzić, że niestety moje oczekiwania nie zostały spełnione.

Jeśli miałabym w kilku słowach nakreślić obraz Japonii przedstawiony przez Autorkę to jest to kraj półanalfabetów, szerzącej się prostytucji, poniżania kobiety w każdej możliwej sferze życia, a jedyna postawa zapewniająca szczęście to bycie kawaii.

Każda kolejna strona książki wywoływała we mnie sprzeciw. Przecież nie można w ten sposób pisać reportaży! Rozumiem, że jest to forma dopuszczająca subiektywizm, ale z drugiej strony relacja Autorki jest przesiąknięta współczesnym, europejskim i feministycznym punktem widzenia. Powiem więcej - Karolina Bednarz patrzy na japońską kulturę nieprzychylnym okiem, z feministycznym zacietrzewieniem. Nie ma w tej książce nic dobrego o opisywanym kraju - no może na końcu wspomina o tym, że Japonia podlega ciągłym zmianom i teraz to coraz częściej mężczyźni boją się kobiet.

Książka jest bogato udokumentowana - posiada aż 48 stron przypisów. Czyta się ją trochę jak pracę licencjacką/magisterską. Nie twierdzę więc, że Autorka kłamie czy naciąga prawdę. Po prostu sugerowanie - za podtytułem "Japonia oczami kobiet" - że opisywana jest powszechna rzeczywistość wydaje mi się trochę na wyrost.

Kraj kwitnącej wiśni zawsze wydawał mi się specyficzny - powszechny kult pracy, a co za tym idzie przepracowanie, depresja, samobójstwa. Dotyczy to jednak całego społeczeństwa, nie tylko kobiet. Ciągle żywy patriarchat - nie jest to japoński wynalazek. Patrząc na historię Europy płeć piękna też miała ciężko. Dopiero niedawne wieki przyniosły poprawę sytuacji, Japonia też podlega tym zmianom.

Najciekawsze - z mojego punktu widzenia - były reportaże "Nie budź śpiącego dziecka", "Choroba tańczących kotów" oraz "Miałam szczęśliwe dzieciństwo" - dotykają one jednak powszechnych płciowo problemów. Kolejno: gorszych dzielnic, zanieczyszczenia środowiska, sanatoriów dla chorych na trąd. Historie te, choć ich bohaterkami są kobiety, dotyczą na równi mężczyzn.

W książce jest dużo sprzeczności - na jednej stronie można wyczytać, że Japonia nie może się pochwalić gospodarką, zaraz znów jest napisane, że jest jednym z najbogatszych krajów świata.

Smuci mnie też fakt, że nawet jeden akapit nie jest też poświęcony gejszom - choć Karolina Bednarz poświęca dużo miejsca problemowi prostytucji, cofa się nieraz do czasów szogunatu, opisuje dużo ról jakie pełniły kobiety, temat gejsz jednak pomija.

Najbardziej jednak rozśmieszyło mnie to, że Autorka uderza też w biedne, nieświadome niczego koale, których utrzymanie kosztuje zbyt dużo.

Żeby nie było, że tylko narzekam - książka na pewno skłoniła mnie do tego, żeby więcej poczytać o Japonii i bardziej dogłębnie poznać jej historię i współczesność.

Sięgając po książkę Karoliny Bednarz - absolwentki japonistyki, autorki poczytnego bloga - miałam nadzieję na głębsze poznanie fascynującego, ale i specyficznego kraju jakim jest dla mnie Japonia. Już na wstępie mogę stwierdzić, że niestety moje oczekiwania nie zostały spełnione.

Jeśli miałabym w kilku słowach nakreślić obraz Japonii przedstawiony przez Autorkę to jest to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 696
  • Chcę przeczytać
    2 520
  • Posiadam
    480
  • 2018
    121
  • 2019
    104
  • 2021
    97
  • Teraz czytam
    94
  • Reportaż
    85
  • 2022
    82
  • Japonia
    74

Cytaty

Więcej
Karolina Bednarz Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet Zobacz więcej
Karolina Bednarz Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet Zobacz więcej
Karolina Bednarz Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także