Sein letzter Fall

2016-01-01
niemiecki

Fajna nawet na B2

Fajna nawet na B2

Jak na poziom A1/A2 napisana bardzo dobrze i jeśli ktoś już zna trochę gramatyki, to jak najbardziej polecam.
Przyznam, że w pewnym momencie pominęłam zadania bo po prostu miałam ochotę w końcu przeczytać coś po niemiecku, a nie skupiać się na zadaniach.
Co do samej historii, nic zaskakującego ale przyjemnie się czytało.

Co do samej historii, nic zaskakującego ale przyjemnie się czytało.

Bardzo bardzo polecam! Świetna książka :)

Bardzo bardzo polecam! Świetna książka :)

Idealna do nauki języka na niezbyt wysokim poziomie.

Idealna do nauki języka na niezbyt wysokim poziomie.

Bardzo ciekawy kryminał - do samego końca nie byłem w stanie przewidzieć zakończenia, trzyma w napięciu. Masa ćwiczeń pomiędzy rozdziałami - czasami wręcz przytłaczająca ilość, ale to dobrze :-) + dużo fajnego słownictwa. Jest to trzecia książka z serii "Niemiecki kryminał", którą przeczytałem (po Wo ist Sina oraz Flirts) i jak na razie mój faworyt!

Na polski rynku wydawniczym coraz częściej pojawiają się książki w różnych językach ze słowniczkiem na marginesie. Jednak "Sein letzter Fall" to coś innego niż książka ze słowniczkiem! Słowniczek oczywiście również jest, ale to co wyróżnia tę pozycje to samouczek i masa zadań, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę. Dodatkowo dołączona jest płyta z audiobookiem czytanym przez profesjonalną lektorkę. Dzięki książce ćwiczy się pisownię, czytanie i utrwala gramatykę, a dzięki audiobookowi szlifuje się wymowę i rozumienie ze słuchu. Dodatkowo cena takiego pakietu jest naprawdę niska- można go kupić już za niewiele ponad 20 zł!

Pełna recenzja znajduje się na moim blogu: https://www.maobmaze.pl/2018/07/sein-letzter-fall.html

Struktura książki przedstawia się następująco: jest tu zawarte jedno opowiadanie podzielone na dłuższe i krótsze fragmenty — na początku mają po około jednej stronie, pod koniec dochodzi nawet do czterech stron. W tekście pogubione są trudniejsze słówka z podanymi na marginesie tłumaczeniami i fajne jest to, że tłumaczone są nie tylko pojedyncze słowa, ale też konkretne wyrażenia. Fragmenty poprzetykane są segmentami teoretycznymi i ćwiczeniowymi, to znaczy najpierw mamy ćwiczenie dotyczące rozumienia tekstu i utrwalające poznane słownictwo, potem opracowanie jakiegoś zagadnienia z gramatyki i ćwiczenia gramatyczne. Pojawia się tam również pełna lista pogrubionych słówek z ostatniego fragmentu. Na samym końcu książki znajduje się test podumowujący, słowniczek i lista czasowników nieregularnych (za to duży plus)

Tę książkę na pewno będę dobrze wspominać. Jeśli chodzi o samą historię, opowiadającą o rozwiązywaniu sprawy morderstwa byłego policjanta, przez większość czasu była umiarkowanie interesująca i chociaż zakończenie było jak dla mnie dość przewidywalne, były momenty, że naprawdę ciekawił mnie kierunek, w jakim podążało śledztwo. Nie będę zresztą oceniać tego opowiadania w zwykłych kategoriach, skoro zostało specjalnie spreparowane do tego, by uczyć się języka, a nie podziwiać walory literackie. I w tym sprawuje się znakomicie. Poziom jest odpowiednio dopasowany, przetłumaczone odpowiednie, trudniejsze słówka. Nie przeszkadza to, że pojawiają się proste zwroty dotyczące pogody i ubioru.

Super sprawą są dodatkowe ćwiczenia po rozdziałach, chociaż przyznam, że po cichu liczyłam na to, że będzie ich więcej. Są zróżnicowane, to prawda, ale jednorazowe wpisanie wyrazu do luki nie sprawi jeszcze, że zapamiętam go na dłużej. Gramatyka jak zwykle u Edgarda jest przedstawiona zwięźle i w poprawny sposób, ale trochę jest tutaj „na doczepkę”, bo nie uważam, żeby można było się porządnie jej nauczyć z tej książeczki; może raczej służyć jako przypomnienie najważniejszych tematów. Lektorka w audiobooku mówi przyjemnie, w miarę wolno i wyraźnie.

• Niemiecki
  • Niemieckojęzyczne