Jej wysokość P.

Okładka książki Jej wysokość P. Joanne MacGregor Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jej wysokość P.
Joanne MacGregor Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Young
The Law of Tall Girls
Wydawnictwo Kobiece
2018-03-16
2018-03-16
Edyta Świerczyńska
dziewczyna humor literatura dla młodzieży odmiana losu poszukiwanie szczęścia problemy młodzieży relacje rodzinne rodzina spotkanie uczucie

Peyton, jesteś wielka!

Peyton jest w ostatniej klasie liceum. Mimo, że ma ładną sylwetkę, nie jest interesująca dla chłopców. Jest wysoka i tylko paru uczniów ją przewyższa. Dziewczyna nie ma dobrego kontaktu ze swoją mamą, dlatego nie ma pewności siebie. Wspiera ją przyjaciółka Chloe, która stara się zawsze być przy niej. Peyton pracuje jako kelnerka w kawiarni. Ma tam znajomych, lecz nie dogadują się zbyt dobrze, dlatego zaproponowali dziewczynie zakład. Jeżeli Peyton pójdzie na trzy randki i bal maturalny z chłopakiem wyższym od siebie, zdobędzie 800 dolarów. Niestety jej uczucia zmieniły się do jednego chłopaka, który spełnia warunki zakładu. Dziewczyna została wybrana do zagrania pewnej roli, która przyniesie jej różne emocje. Czy Peyton otworzy się na miłość? Czy wzrost dziewczyny przestanie jej przeszkadzać?

Bardzo lekka, przyjazna i młodzieżowa opowieść. Pokazuje jak przezwyciężyć swoje lęki i być pewnym siebie. Nie ważne jest jak postrzegają nas inni, lecz jak samemu o sobie myślimy.

Bardzo mi się kojarzy z filmem "wysoka dziewczyna" bardzo przyjemna młodzieżówka

📖🐲
Mam mocno mieszane uczucia, bo kompletnie nie rozumiem, po co tu jest ten głupi zakład i dlaczego Peyton nie może powiedzieć o nim Jayowi przy okazji wyjścia na łyżwy. Tak po prostu, a potem mogliby się nawet podzielić forsą albo coś. Sceny z przedstawienia wywołały u mnie takie zażenowanie, że po prostu je pominęłam i byłam o krok, żeby porzucić lekturę, chociaż z pewnym żalem, bo ogólnie styl pisania autorki całkiem mi się podobał, tylko nie pochwalam kierunku, w którym to wszystko poszło. Zwłaszcza, że autorka nie opisała np. rozmowy Peyton i jej ojca z dyrektorem po przedstawieniu, co jest nienaturalne i niepotrzebnie podkręca dramę. Z kolei w końcówce leci na łeb na szyję do szczęśliwego zakończenia dosłownie wszystkich wątków i nagle mam wrażenie są dziury fabularne jeżeli chodzi o wiek ojca Peyton oraz że to nie Zack a Rob miał problem ze swoją rodziną.

Druga sprawa, która jest od czapy to matka Peyton i jej kosmiczne problemy. Nie wiem, po co tak mieszać. I usprawiedliwiać tatuśka Peyton oraz racjonalizować fakt, że chora psychicznie kobieta nie dostaje odpowiedniej pomocy jakimś w kompletnie poroniony sposób rozumianym "dobrem" dziecka. Fakt, że na koniec sama się "ogarnia" jest dodatkowo straszliwym upraszczaniem poważnego problemu i nie ma żadnego poparcia w faktach.

Dlatego ostatnie sto stron czytałam już ze znacznie mniejszym entuzjazmem. A szkoda, bo jestem wysoka i mam prawie tyle samo wzrostu co Peyton, choć na szczęście stopę "tylko" 42, więc myślałam, że będę mogła się bardziej utożsamić z bohaterką.

Ale te przeszkody modowe też wydają mi się jakieś przerysowane zwłaszcza w dobie internetu i choćby Amazona. Fakt miewałam czasem problem z za krótkimi nogawkami i rękawami oraz niedopasowaniem damskich koszul do biustu, bo w mniejszych rozmiarach pasujących na resztę tułowia się zwyczajnie nie dopinałam w biuście albo koszula się tam rozchodziła. Tak naprawdę tylko kupienie butów na obcasach w rozmiarze 41, w który wchodziłam w liceum, graniczyło z cudem, ale resztę ubrań jakoś dawało się skompletować. Natomiast obecnie niektóre sieciówki obuwnicze mają szerszą rozmiarówkę damskich butów, chyba nawet do 45. Dziwne, czy w Stanach jest to faktycznie taki problem, czy autorce nie bardzo się chciało zrobić research, jak to naprawdę jest.

Tak jak mówię, liczyłam, że książka skupi się raczej na tym bez dramy z dupy albo stosunkowo lekko potraktowanej poważnej choroby psychicznej. Gdyby nie te dwa aspekty może mogłabym dać nawet 6, ale za sztampowy "konflikt" kochanków (i zgadzam się, że dużo ciekawszy byłby chłopak spoza puli, który ma na przykład "tylko" 189 albo jest nawet trochę niższy od Peyton),niepotrzebne władowanie w tę całą historię zbieractwa i wielki metaforyczny radosny taniec wszystkich bohaterów na koniec niczym w bollywoodzkim filmie ostatecznie tylko 4.

📖🐲

Przeczytalam z polecenia. Szybko się czyta, momentami zabawna ale też przewidywalna. Takie pitu pitu, momentami

Przyjemna książka poruszająca ważne tematy. Autorka opisała wydarzenia w zabawny i ciekawy sposób. Jako przedstawicielka "olbrzymek" doskonale zrozumiałam kompleksy głównej bohaterki. Warto przeczytać.

Głęboka, poruszająca, zabawna... opowieść o nastoletniej miłości... o nieidealnych rodzinach... poruszająca dość trudne tematy...a jednocześnie lekka i zabawna... napisana w stylu który łatwo i przyjemnie się czyta. Polecam

1953

Lekka, młodzieżowa historia poruszająca temat samoakceptacji, problem utraty i zmiany jaką może wywołać spotkanie kogoś przypadkiem, by wygrać zakład. Nie powiem bym była zachwycona tą fabułą, aczkolwiek ogólne przesłanie książki jest jak najbardziej godne pochwały. Pozycja powinna znaleźć zwolenników w wieku nastoletnim, bo jak dla mnie to problemy poruszane w niektórych momentach były irytujące.

Kiedy jesteś bardzo wysoką osobą ciągle na swojej drodze spotykasz problemy związane ze swoim wzrostem. Zwłaszcza, kiedy jesteś dziewczyną. Peyton ma metr osiemdziesiąt pięć, przez co ma kompleksy na swoim punkcie. Źle się czuje w swoim ciele. Ubrania w sklepach są na nią za małe, ludzie zwracają uwagę na jej wzrost i często ją z tego powodu wyśmiewają, niekiedy nawet może uderzyć się w głowę.

Pewnego dnia zakłada się ze swoimi znajomymi z pracy, że pójdzie na pięć randek i bal maturalny z chłopakiem wyższym od niej. A cena ośmiuset dolarów jest warta uwagi, która pokryłaby koszty studiów dziewczyny. Problem pojawia się taki, że facetów o takim wzroście jest w jej szkole niewielu. Oprócz tego Peyton ma swoje własne problemy rodzinne, ukrywa przed wszystkimi stan zdrowia swojej matki, bojąc się, że zostanie uznana za dziwaczkę.

Dużym plusem w tej książce jest wysoki wzrost naszej głównej bohaterki i problemy z nim związane. Autorka chciała nam pokazać, że wysokie dziewczyny nie mają łatwo w życiu. Dotatkowo mamy tutaj motyw sztuki teatralnej odgrywanej w szkole, co zdarza się rzadko w książkach. Oraz motyw szycia ubrań, co teraz nie jest często spotykane. Peyton ze względu na swój wzrost musi szyć dla siebie ubrania, przez co nie musi się już męczyć z kupnem odzieży w sklepach. Niby książka nie była zła, ale jednak coś mi w niej brakowało, ale na pewno porusza dosyć ważne tematy i w jakiś sposób się wyróżnia.

2052

Zacznijmy od tego, że nasza bohaterka jest bardzo zabawną i ciekawą osobą, która skrywa się za kompleksami na punkcie własnego wzrostu, a mi historia momentami niesamowicie przypominała Netfliksowski film Tall Girl - nawet sprawdzałam, czy nie mają ze sobą nic wspólnego (o dziwo nie!) i musze przyznać, że ta książka jest o niebo fajniejsza od tamtego filmu.

Payton nie ma też łatwego życia - jej mama jest chora, ojciec ich zostawił i założył nową rodzinę, skrywa w sobie mnóstwo sekretów, które niszczą ją od środka. Zna ją tylko i wyłącznie jej najlepsza przyjaciółka, resztę świata odepchnęła i trzyma na dystans.

Pierwsza połowa tej książki ciągnęła mi się jak flaki z olejem. Niby czytałam, niby strony leciały, ale ja miałam wrażenie, że fabularnie stoję w miejscu i trochę traciłam zapał, dlatego część przesłuchałam, żeby w ogóle ruszyć naprzód. I była to dobra decyzja, bo po słabym początku, dostałam absolutnie urocze zakończenie i emocjonalnie ciężki środek!

Bardzo podoba mi się relacja Payton i Jaya z samego początku, ich zakładzik w restauracji (hellou, jaki chłopak całuje cię, żebyś mogła wygrać zakład z kumplami?) i przypadł mi do gustu pomysł drugiego zakładu, choć nie zaprzeczę, że było to ze strony Payton nie fair. Dlatego tym bardziej się cieszę, że poszła po rozum do głowy i sama to sobie uświadomiła, choć nie obeszło się bez dramatów.

Bardzo fajnie został potraktowany wątek mamy - jej choroba, nie będę tu zdradzać, bo to za duży spoiler będzie, została przedstawiona jako poważny problem (którym jest!). Duży plus za ukazania, jak ogromny wpływ miało to na życie jej córki i przede wszystkim zostało pokazane, co doprowadziło do takiego stanu!

Choć się na to nie zapowiadało, książka skrywa w sobie o wiele więcej, niż wydaje się po okładce, opisie, czy wstępie i jestem zadowolona, że po nią sięgnęłam!

Payton nie ma...

Na początku był pocałunek. Oczywiście historii nie powinno się rozpoczynać od szczęśliwego zakończenia, więc był też pewien zakład pracowników restauracji.

Siedemnastoletnia Peyton ma w trakcie wykonywania zadania udowodnić, że chłopakom podobają się też wysokie dziewczyny. Musi umówić się na trzy randki i mieć partnera na czas balu maturalnego, a jedyny warunek jest taki aby chłopak był wyższy od niej. W ten oto sposób udowodni innym słuszność Prawa Wysokich Dziewcząt, w myśl którego, wysocy chłopcy nie powinni umawiać się z niskimi dziewczynami.

Peyton Lane to dziewczyna wyższa niż zdecydowana większość jej rówieśniczek. Zdaje się też mieć zdecydowanie więcej problemów niż one: od kupna butów czy ubrań na życiu osobistym kończąc. Dodatkowo rodzinny sekret, który skrywa, nie może wyjść na jaw. W domu nie dzieje się za dobrze, matka pogrąża się w smutku spowodowanym rozwodem, a o przyszłość i studia Peyton mało kto zdaje się troszczyć. Może dlatego tak łatwo jest dziewczynie wcielić się w inną rolę na deskach szkolnego teatru.

Nikt nie był jednak zakończony bardziej niż Peyton, kiedy spadła na nią rola Julii w szkolnym przedstawieniu. Tym bardziej, że Romea gra tam Jay Young - chłopak, którego poprosiła o pomoc, gdy chciała wygrać zakład i który to zgodził się ją wtedy pocałować. Zakład nadal się toczy, a stawka w tej grze zasiliłaby fundusz Peyton na studia, o kwestii honoru już nie wspominając. Co jeśli do tej gry zawitają prawdziwe uczucia, a teatralna rola przestanie być tylko napisanym pod scenariusz biegiem wydarzeń? Jak pokonać lęk i wyjawić prawdę: zarówno o swoim życiu jak i o dalszej części trwającego wciąż zakładu?

Historia Peyton to opowieść o dojrzewaniu, odkrywaniu życiowych pasji oraz próbie pokochania samego siebie takim, jakim się jest. Aby tego dokonać bohaterka przeżyje niejedno upokorzenie, kupi starą maszynę do szycia oraz przestanie próbować wmieszać się w tłum - co jest trudnym zadaniem z jej ponad 180 centymetrami wzrostu. Trudno przychodzi pokochać kogoś, kiedy w myślach i sercu nieustannie strzeże się sekretu swojego tak dalekiego od idealnego życia.

Powieść Joanne MacGregor to niewątpliwie idealna propozycja dla fanów książek Kasie West, gdyż także i tutaj nie brak poczucia humoru mimo ciężkiej tematyki. Autorka jest psychologiem, pracowała także jako nauczyciel, więc rozumie rozterki młodych ludzi wchodzących dopiero w dorosłość - szczególnie gdy obarczeni są odpowiedzialnością zbyt dużą jak na swój wiek (problem zbieractwa matki bohaterki).

Sympatię czytelnika wzbudzą tu nie tylko główni bohaterowie ale i cała obsada współczesnej sztuki teatralnej. Jako czytelnicy będziemy wyczekiwać premiery sztuki jak i finału tej historii, która - jak miłość Peyton i Jaya choć wolna od wad nie jest - zostanie z nami na długo. Czekam na kolejny młodzieżowy bestseller od Joanne MacGregor i cieszę się, że ta opowieść znalazła się na naszym rynku.

• Literatura młodzieżowa
  • Przeczytane 2018