Jej wysokość P.

Seria: Young
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
The Law of Tall Girls
Abiernat

Zabawna i romantyczna historia, która poruszy serce każdego, kto kiedykolwiek czuł się inny Siedemnastoletnia Peyton jest naprawdę wysoką nastolatką. Dziewczyna ma 180 cm wzrostu, co uniemożliwia jej skuteczne wtopienie się w tłum i sprawia, że jest ciągle obiektem docinek i kpin. Codzienne życie utrudnia też wielki rodzinny sekret, który pogrzebał jej szanse na normalne...

Siedemnastoletnia Peyton jest naprawdę wysoką nastolatką. Dziewczyna ma 180 cm wzrostu, co uniemożliwia jej skuteczne wtopienie się w tłum i sprawia, że jest ciągle obiektem docinek i kpin. Codzienne życie utrudnia też wielki rodzinny sekret, który pogrzebał jej szanse na normalne dorastanie.

Zdeterminowana, aby zmienić swoje życie, decyduje się na przyjęcie zakładu. Jeżeli pójdzie na trzy randki i bal maturalny z kimś wyższym od siebie, wygra 800$, dzięki którym wyrwie się ze swojego koszmaru. Problem jej dość spory, bo na liście kandydatów znajduje się tylko pięć nazwisk, a chłopak, który wpadł jej w oko, umawia się z dziewczyną dużo niższą od Peyton…

źródło opisu: wydawnictwokobiece

źródło okładki: wydawnictwokobiece

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1869

Peyton, jesteś wielka!

Kompleksy na punkcie wyglądu to coś, z czym wiele nastoletnich dziewcząt zwyczajnie się męczy. Przyznam się, że w tym wieku sama uważałam, że mam w sobie wiele cech, które są w moim przekonaniu okropne, a innym dają możliwości nabijania się z tego. W myśl starej zasady, że jeśli pokazujesz innym, że coś cię drażni, to oni nadal to robią, tym bardziej utwierdzamy się co do swoich „racji”. Na szczęście niektóre z nich z wiekiem mijają, ba, nawet to, co kiedyś uważaliśmy za wadę, staje się naszą zaletą. „Jej wysokość P.” Joanne MacGregor w dużej części traktuje właśnie o kompleksach, które nastolatkom spędzają sen z powiek, i odbierają pewność siebie oraz chęć do życia. Zarówno mówię tu o „wadach” fizycznych, jak i tych, na które kompletnie nie ma się wpływu, bo dotyczą innych ludzi.

Siedemnastoletnia Peyton, bohaterka powieści, jest bardzo wysoka jak na swój wiek – ma 184 cm wzrostu, i bardzo jej to przeszkadza. Ma trudności z kupieniem sobie fajnych ubrań (nie mówiąc o butach), na większość ludzi (nie tylko w szkole) patrzy z góry, ciągle słyszy docinki na temat olbrzymów czy żyraf, i uważa, że jako wysoka dziewczyna będzie odbierana jako mniej kobieca, a poza tym żaden chłopak nie będzie chciał z nią chodzić. Oprócz tych wszystkich problemów Peyton skrywa tajemnicę dotyczącą swojej rodziny, co tym bardziej utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Pewnego dnia dziewczyna zakłada się ze znajomymi z pracy o 800 dolarów o to, że pójdzie na trzy randki i bal maturalny z kimś wyższym od siebie. Ten moment staje się początkiem zmian w życiu Peyton: odkrywa swoją pasję, powoli wychodzi z roli, jaką grała cały czas przy innych ludziach, próbuje zaakceptować własny wygląd, a przede wszystkim niespodziewanie zakochuje się...

Czytałam „Jej wysokość P.” i w trakcie lektury przypominały mi się moje własne wspomnienia dotyczące bycia wysoką dziewczyną w okresie dorastania: podobne trudności z kupowaniem ubrań, próby znalezienia ładnych butów w dużym rozmiarze, wyróżnianie się wzrostem wśród innych dziewczyn, skłonności do garbienia się oraz przekonanie, że po co mam zakładać buty na obcasie, skoro i tak będę górować nad innymi, lepiej wybierać płaskie obuwie... Doskonale rozumiałam Peyton w wielu kwestiach, bo sama je doświadczyłam na własnej skórze. Jednak „Jej wysokość P.”, poza opisaniem tematu radzenia sobie z kompleksami oraz negatywnym obrazem siebie, jest książką o wielu innych, trudnych doświadczeniach życiowych, emocjach oraz relacjach rodzinnych, uczuciowych i koleżeńskich. Joanne MacGregor, która prowadzi prywatną praktykę w poradni psychologicznej, bardzo dobrze opisała trudne uczucia, jakie kumulują się w Peyton, która ma na głowie bardzo poważne problemy, a ten dotyczący jej wzrostu to tylko szczyt góry lodowej. Uważam, że autorka napisała ciekawą książkę dla młodzieży, gdzie znajduje się nie tylko dużo humoru, ale również proporcjonalna do niego ilość refleksji i rzeczy do przemyśleń. „Jej wysokość P.” podkreśla, że nie wszystko jest tak jasne, jak może się na początku wydawać, oprócz tego głęboko skrywane tajemnice, ukrywanie wszystkiego, tylko szkodzi nam i innym.

Zabawna, zaskakująca i pouczająca - „Jej wysokość P.” ma w sobie wszystko, co powinna mieć powieść dla młodzieży. I to powinno zachęcić odpowiednią grupę czytelników.

Anna Wolak

Muniette | 2019-09-10
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2019
Przeczytana: 10 września 2019

Peyton jest wysoka. Wzrost to jedyne, co większość ludzi w niej widzi, co sprawia, że dziewczyna odcina się ludzi. Ale gdy w mieście pojawia się nowy chłopak nagle wyjście ze swojej skorupy nigdy nie było tak kuszącym rozwiązaniem… Wyjście do ludzi to odwaga, której jej brakowało. To otworzenie się na ludzi, czego ona nie robi.
Ogólnie mega dojrzała książka i to wcale nie tylko dla nastolatków. Dużo tu wątków o braku akceptacji, społeczeństwie, chorobach psychicznych i tym, że wszyscy tak naprawdę jesteśmy w jakiś sposób inni, nie pasujący do ogólnie uznanych norm społeczeństwa. Każdy jest inny i dobrze! Czyż nie byłoby nudno, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami?

MrsSilence | 2019-09-01
Przeczytana: 01 września 2019

Uwielbiam tę książkę ❤️
Opowiada o tym jak pokochać siebie ☺️

justkachustka | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

"Jej wysokość P." jest powieścią, na której nieźle się wynudziłam. Na kartach tej książki poznajemy siedemnastoletnią Payton Lane, która jest niezwykle wysoka i ma z tego powodu niezwykłe kompleksy. Brak wiary w siebie popycha ją do do przyjęcia zakładu, który opiera się na umówieniu się z wyższym od siebie chłopcem i udaniem się z nim na bal maturalny.

Fabuła z pewnością nie jest idealna, ale wydaje się całkiem okej, dopóki nie otworzy się książki. Historia ma potencjał, ale w mojej opinii autorka ani trochę go nie wykorzystuje; nie trzyma czytelnika w napięciu, zupełnie nie korzysta z tego, że lista Wysokich Chłopców stworzona przez Payton wcale nie jest krótka i ten zakład mógłby być naprawdę emocjonujący. Wyszedł nijaki. Autorka w bodajże pierwszym rozdziale nasuwa rozwiązanie całej książki. Oczywiście, nie bezpośrednio, ale nie trudno domyślić się przebiegu zdarzeń.

Joanne Mcgregror zahacza o ciekawe wątki. W powieści pojawia się konflikt matki z córką, słaby kontakt...

MuszkaOwocowka | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Czytając tę książkę, czułam się jakbym czytała ją o sobie. Duże stopy i brak odpowiednich ubrań w sklepie to mój chleb powszedni. I może dlatego tak bardzo spodobała mi się ta książka, bo widziałam momentami siebie i to było fajne. Poza tym humor jest głupiutki czasami przyznam, ale naprawdę nie sposób się do siebie nie uśmiechać, gdy się czyta. Po prostu urocza lekka książka.

Oliebook | 2019-03-28
Przeczytana: lipiec 2018

Ostatnio przeczytałam książkę Joanne Macgregor ,, Jej wysokość P." Książka młodzieżowa, którą nie przekonała mnie tytułem jednak zaciekawiła tym nazwijmy to streszczeniem na obrocie książki. Spodobało mi się w niej, to że nie trzyma się cały czas wątku jej i jego Ale pokazuje że nie zawsze życie jest kolorowe i takie jakbyśmy sobie wymarzyli. Książka bardzo mi się podobała oprócz jednego wątku, A chodzi mi dokładniej o sytuację którą zaistniała podczas drugiego dnia wystawiania sztuki w scenie finałowej. Nie powiem o co dokładnie mi chodziło żeby wam za dużo nie zdradzac Ale jak przeczytacie to domyślicie się o co mi chodziło. Generalnie książka ciekawa.

Tirindeth | 2019-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Jej wysokość P. to jedna z tych młodzieżówek, która nie tylko bawi i pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, by przeżywać nastoletnie przygody bohaterów. To także lektura, która niesie ze sobą życiowe prawdy, odkrywane przez czytelnika wraz z rozwojem wydarzeń. Mam tu na myśli życie z kompleksami, z którymi zmagają się młodzi ludzie, a zwłaszcza młode dziewczyny. Tego rodzaju problem towarzyszy głównej bohaterce prawie całe życie i dotyczy jej bardzo wysokiego wzrostu, który przeszkadza w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. W dodatku jej relacje rodzinne są mocno skomplikowane, co wymusza na nastolatce dążenie do szybkiego usamodzielnienia się. Bohaterka nie jest oczywiście idealna i mimo trudności życiowych, popełnia błędy i często dość nieudolnie poszukuje możliwości radzenia sobie z nimi. I tutaj autorka także stara się przekazać odbiorcy, że jednak nie wszystko jest takie, jak się nam wydaje, a pochopne osądzanie może doprowadzić do wielu komplikacji.

Jedyny mój...

Katty | 2019-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Pierwszą rzeczą, która wyróżnia tę książkę na tle innych książek tego typu, to niebanalny problem głównej bohaterki, choć z pozoru wydaje się on dość głupi. Sama nigdy nie dobiłam do tych 180 centymetrów i bardzo się z tego cieszę, bo poznałam dziewczyny, które są wyższe od innych, co było powodem różnych niemiłych przezwisk, które również są kierowane ku Peyton. Bo wzrost sam w sobie nie jestem problemem natury psychicznej, ale społeczeństwo sprawia, że się nim staje. Ale niezaprzeczalnie osoby wyróżniające się na tym polu mają również problem natury fizycznej, na przykład z doborem ubrań.

Stąd też interesująca pasja głównej bohaterki, która pasuje do całej historii jak ulał. Mianowicie postanawia ona szyć sobie ubrania sama, a w przyszłości kształcić się właśnie w tym kierunku. Jednak w tym momencie pojawia się przeszkoda finansowa i dość nietypowa sytuacja rodzinna, która moim zdaniem jest troszkę przerysowana i to na niekorzyść książki. Rodzice Peyton są rozwiedzeni, a jej...

Edyta | 2019-03-03
Przeczytana: 25 lutego 2019

sympatyczna. zabawna. na weekend.

czasem myślę, że jestem za stara na młodzieżówki, ale kiedy do książki krzyczę: "wat?!" - to chyba nie jest prawda :)

mione_reads | 2019-02-23

Książka jest cudowna. Sięgnęłam po nią głównie ze względu na podobny problem, jaki posiada główna bohaterka. Peyton to naprawdę przyjemna postać, czyta się lekko i nie ma „mułu postojowego”. Cały czas coś się dzieje i jest dużo ciekawych wątków, które zostały poruszone w punkt.
Zakochałam się w tej książce i pochłonęłam ją w kilka godzin. Napewno będę do niej wracać.

Spencer_xoxo | 2019-02-22
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019