Beneath the Sugar Sky

Okładka książki Beneath the Sugar Sky Seanan McGuire
Okładka książki Beneath the Sugar Sky
Seanan McGuire Wydawnictwo: tor.com Cykl: Wayward Children (tom 3) fantasy, science fiction
Wayward Children (tom 3)
tor.com
2018-01-09
2018-01-09

Tym razem autorka zabiera nas w podróż przez kilka krain, tych mrocznych, jak i tych stworzonych całkowicie ze słodyczy. Cieszyłam się, że niektóre postacie powróciły i polubiłam również te nowe. Cała przygoda była w miarę typowa, jednak jak można się od niej oderwać, gdy McGuire pisze tak bajecznie?

W szkole dla zagubionych dzieci niespodziewanie zjawia się Rini ze świata pełnego cukru i wypieków. Rini znika kawałek po kawałku więc szuka swojej matki, byłej wychowanki szkoły żeby się dowiedzieć co się takiego stało że Rini się jednak nie urodzi. Powód jest dobry - Sumi nie żyje. Ale musi jeszcze uratować wypiekowy świat i wychować córkę, więc oczywiście trzeba to jakoś odkręcić..
W tej części mamy zarówno bahaterów znanych z części pierwszej jak i nowych. Polubiłam Corę, dziewczynę-syrenkę. Ma trafne spostrzeżenia dotyczące życia jako osoba gruba i do tego głowę na karku 😊

I am giving this book 8 starts mostly because it deals with eating disorder issue and focus the reader's attention towards the feelings and thought that can surface when struggling with body image.
The story itself, like in previous books in this series, is simple and easy to follow. In this case it's not a problem because Ms. McGuire can write so beautify about the most simple things that I had a lot of fun just simply going into the world described in such an original way.

Zachwycona poprzednimi częściami serii "Wayward Children", z radością dorwałam się do trzeciej części - "Beneath the sugar sky". Stanowi ona sequel do "Every Heart a Doorway" i dla odmiany zabiera nas w podróż do cukierkowej, nielogicznej krainy o nazwie "Confection".

Powracamy do szkoły prowadzonej przez Eleanor West, kilka miesięcy po wydarzeniach z początkowego tomu, gdy Jack i Jill powróciły do krainy Moor, a Kade pomaga swojej ciotce w prowadzeniu instytucji. Wprowadzone zostały nowe postaci, które w trakcie czytania zostają nam dokładnie przedstawione. Cora trafiła tutaj po wizycie w świecie Trenches, gdzie była syreną, wyznaczoną do ocalenia świata. Na Ziemi, dziewczyna czuła się niezrozumiana, wielu wyśmiewało się z jej sylwetki, nazywając ją otyłą. Przyczepiły się do niej określenia takie gruba, czy leniwa, które zupełnie odbiegały od prawdy, gdyż dziewczyna uwielbiała sporty, a w szczególności pływanie.

Spędzając ciepłe popołudnie w ogrodzie przy fontannie z żółwiami wraz ze swoją przyjaciółką, Nadyą, była syrena nie spodziewała się, że zakończy dzień w sposób niezwykły. Strasząc biedne żółwie, prosto z nieba wpadła na nie nieznana dziewczyna w sukni zrobionej ze słodyczy, które topią się po spotkaniu z wodą. Nieznajoma - Rini, okazała się córką Sumi, zmarłej koleżanki zgromadzonych. Rini nie miała o tym pojęcia i przybyła na Ziemię, aby odnaleźć swoją przyszłą matkę, która nie tylko musi ocalić ich świat, ale także życie dziewczyny, która może nigdy nie przyjść na świat. Razem z uczniami wyrusza w podróż między warstwami światów, by przywrócić Sumi do życia.

Zapraszam po całość recenzji

Kulinarny horror, poniekąd. Adresowany zdaje się do młodszych czytelników, ale napisany tak fajnie, że i starszym powinno się spodobać, szczególnie jeśli podobała się np. Koralina Gaimana.

• Wayward Children - seria
  • 🦄 Fairytale