Czerwony głód

Okładka książki Czerwony głód
Anne Applebaum Wydawnictwo: Agora historia
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Red Famine
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2018-02-28
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-28
Data 1. wydania:
2017-10-10
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326826146
Tłumacz:
Barbara Gadomska, Wanda Gadomska
Tagi:
Wielki głód Związek Radziecki Stalin chłopi zatajanie prawdy zacieranie śladów dramat

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Wybór Anne Applebaum, Donald Tusk
Ocena 7,0
Wybór Anne Applebaum, Don...
Okładka książki Matka Polka Anne Applebaum, Paweł Potoroczyn
Ocena 7,6
Matka Polka Anne Applebaum, Paw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
908 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1505
1505

Na półkach: , , ,

Hołodomor, przez lata przemilczana, a nawet negowana zbrodnia Stalina. Badacze czasami porównują ją do Holocaustu. Spierają się, czy można Wielki Głód nazywać ludobójstwem.

Najstraszniejsze są opisy jak głód zabijał. Nie są to jedynie suche, analityczne opracowania. Są to historie konkretnych ludzi, często całych rodzin. Śmierci fizycznej nierzadko towarzyszyła śmierć psychiczna i moralna, dzieciobójstwo, kanibalizm, nekrofagia... Młoda Polka, oskarżona o szpiegostwo i zesłana na jedną z Wysp Sołowieckich, spotkała tam Ukraińców, którzy opisywali, „ jak ich dzieci zmarły z głodu i jak oni sami, niemal umierający, gotowali ciała swoich dzieci i je jedli. Działo się to, gdy byli w stanie szoku wywołanego głodem. Później, gdy zrozumieli, co się stało, stracili rozum.” Lektura tych rozdziałów jest najtrudniejsza. Badacze Hołodomoru wyliczyli, że liczba jego bezpośrednich ofiar sięga 3,9 milionów.

Poznawcza wartość książki Anne Applebaum, trudna do przecenienia, to szczegółowa, oparta na wszystkich dostępnych źródłach, analiza przyczyn, sposobu egzekwowania stalinowskiej polityki rolnej oraz następstw ukraińskiego śmiertelnego głodu. Kolektywizacja i tzw. rozkułaczanie przyczyniły się do spadku wydajności plonów. Lekarstwem, aby utrzymać eksport żywności, nieodzowny, zdaniem Stalina, dla zdobycia środków na industrializację kraju, stała się bezwzględna rekwizycja wszelkich chłopskich zapasów, także z upraw przydomowych. Towarzyszyła temu skierowana przeciwko ukrainizacji propaganda i nasilające się represje, łącznie z zsyłkami i egzekucjami.

Najgorszy był rok 1933. Już na początku następnego roku, na tzw. zjeździe zwycięzców partii, Stalin triumfował. „Rozgromiliśmy kułaków” - oświadczył, zapowiadając jednak dalszą walkę z „przeżytkami kapitalizmu”. A ukraiński komunista Paweł Postyszew bił się w piersi za przeoczenie przez lokalną organizację partyjną specyfiki Ukrainy, tamtejszych wpływów nacjonalistycznych i szowinistycznych, długo trwającej tam wojny domowej i tradycji kontrrewolucyjnych, którym hołdowali kułacy oraz zagranicznego interwencjonizmu, silnego ze względu na położenie geograficzne. Cały czas serwowana była propaganda negująca Hołodomor, wspomagana sfałszowanymi spisami ludności i karami za mówienie o klęsce głodu. Do znacznej skuteczności tych zabiegów również za granicą („Rosjanie głodni, ale nie głodują”) przyczyniła się sytuacja polityczna na kontynencie oraz różni użyteczni idioci. A popularny korespondent NYT, Walter Duranty, otrzymał nawet Pulitzera za publikacje o sukcesach radzieckich kołchozów.

Dopiero od połowy 1934 roku na Ukrainę zaczęła powoli docierać pomoc żywnościowa i stopniowo rozluźniano normy rekwizycji. Mieszkańców wymarłych wsi, czyli wyeliminowanych „wrogów klasowych”, zastępowali przesiedleńcy z Rosji. Tak na wiele lat skończył się sen o wolnej Ukrainie.

Świetna książka. Olbrzymia liczba faktów i ich dobrze umotywowana interpretacja tworzą logiczny wywód obrazujący nie tylko istotę Hołodomoru, ale całego zbrodniczego systemu. Jest przy tym, mimo solidnego naukowego aparatu, przystępnie napisana. Słuchałam audiobooka, w interpretacji Alberta Osika, śledząc jednocześnie tekst, przypisy i ilustracje.

Hołodomor, przez lata przemilczana, a nawet negowana zbrodnia Stalina. Badacze czasami porównują ją do Holocaustu. Spierają się, czy można Wielki Głód nazywać ludobójstwem.

Najstraszniejsze są opisy jak głód zabijał. Nie są to jedynie suche, analityczne opracowania. Są to historie konkretnych ludzi, często całych rodzin. Śmierci fizycznej nierzadko towarzyszyła śmierć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 522
  • Przeczytane
    1 066
  • Posiadam
    208
  • Teraz czytam
    58
  • Historia
    51
  • Audiobook
    30
  • 2018
    27
  • Audiobooki
    22
  • 2019
    22
  • 2022
    20

Cytaty

Więcej
Anne Applebaum Czerwony głód Zobacz więcej
Anne Applebaum Czerwony głód Zobacz więcej
Anne Applebaum Czerwony głód Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne