Bierut. Kiedy partia była bogiem

Wydawnictwo: Czarne
Bierut, partia
literatura faktu
elfijka

Wzrost: 1,65 m; postać: wysmukła, silna; włosy: gęste, miękkie, ciemnoblond; twarz: zdrowa, okrągła; czoło: średnie; oczy: niebieskie, normalne; usta: średnie, wąskie; zęby: brak 3, równe, 2 plomby złote; postawa i chód: prosty, normalny; wymowa: normalnie; głos: niski; wykształcenie: umie tylko czytać i pisać. To charakterystyka więźnia Bolesława Bieruta zapisana w aktach z lat trzydziestych. Aleksander Wat zapamiętał go tak: „zawsze był taki impersonnel, miał tę gładkość trochę fryzjerską, oślizgłość, opływowe formy”.

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.

Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bierut

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/bierut

almos | 2018-02-18
Przeczytana: 10 lutego 2018

Biografia pierwszego władcy PRLu, szarego człowieka, który bez szemrania spełniał wszelkie rozkazy Sowietów. Autor wykonał świetną robotę docierając do mało znanych źródeł i do starych komunistów, którzy jeszcze znali Bieruta. Przy okazji dostajemy ciekawy opis zauroczenia komunizmem: to było jak religia, jak miłość, człowiek na pewien czas tracił rozum. Świetny reportaż historyczny.

Bardzo ciekawa, dobrze napisana, reporterska biografia pierwszego władcy PRLu. Został on namaszczony na stanowisko prezydenta Polski przez Stalina. A stało się tak dlatego, że Bierut ślepo czcił sowieckiego satrapę i bez szemrania wykonywał wszystkie jego polecenia. Tak naprawdę był szarym, bezbarwnym człowiekiem bez jakiejkolwiek charyzmy. Bardzo się różnił od wybuchowego, cholerycznego, upartego Gomułki, który miał odwagę przeciwstawić się Stalinowi, dla Bieruta rzecz nie do pomyślenia.

Autor nie odpowiada na pytanie czy Bierut był agentem NKWD, dowodów mocnych nie ma, ale to mało ważne,...

Radek | 2018-07-27

Wcześniej postać Bolesława Bieruta była mi mało znana, ale po przeczytaniu tej książki moja wiedza uległa poszerzeniu.Bardzo dobra, ciekawa i interesująca książka.

Pawwweł | 2018-01-10

"Stalin, Stalin, Bierut, Bierut" - moja świętej pamięci Babcia tak mi zawsze intonowała gdy pytałem się o czasy wczesnego komunizmu. Pamiętam, że za każdym razem z lekko kpiącym uśmiechem dodawała po intonacji "Pawlik, ale Ci ludzie byli naiwni i głupi..."

Elaboratu nie będzie. Dlaczego ? Bo główny bohater ze wszech miar był...nijaki ? To i tak za delikatne określenie. Przez całą książkę niemiecka marka samochodu przychodziła mi do głowy. BMW - Bierny Mierny (ale) Wierny. Pan Lipiński naprawdę się starał. Próbował. Szukał. Ale jak to mówi pewne lekko wulgarne przysłowie "mimo szczerych chęci z g*wna bata nie ukręcisz". Pomimo że uświadomiłem sobie to już po około 70 stronach książki to nie poddałem się.

Największy paradoks tej książki jest chyba taki, że bywa naprawdę ciekawa gdy pan Bolesław występuje w cieniu a w świetle reflektorów występuje osoby postronne bądź jego znajomi. Żeby nie było tak pesymistycznie bo w końcu wg. oceny książka dobra to rzeczywiście można odczuć...

Martins | 2018-08-10

Dobrze napisany reportaż historyczny. Teoretycznie bohaterem książki jest Bolesław Bierut, ale w równej mierze jest to też opowieść o polskich komunistach i naturze polskiego stalinizmu. Autor korzysta zarówno z dokumentów źródłowych, literatury przedmiotu, jak i z własnych wywiadów i rozmów z polskimi komunistami należącymi do partii w czasach rządów Bieruta (w większości już nieżyjącymi). Ten ostatni element książki jest szczególnie interesujący i pozwala w pewnym stopniu zajrzeć do "duszy" polskich budowniczych "nowego wspaniałego świata". Książka była dla mnie najciekawsza w zakresie opisującymi początki działalności Bieruta w partii komunistycznej aż do jego nieoczekiwanego wzlotu pod koniec wojny. Potem książka trochę rozbiega się w wiele tematów ogólnych a samego głównego bohatera książki niekiedy ginie w ogólnej opowieści o instalowaniu komunizmu w Polsce.

Ciekawa i dobrze napisana książka, choć bez jakichś przełomowych tez lub wniosków.

Muminka | 2018-09-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2018

Interesująca, dobrze udokumentowana biografia przywódcy komunistycznej Polski. Autor przedstawia wiele twarzy Bieruta, który naprawdę był otoczony swego rodzaju kultem, co widać w obchodach jego sześćdziesiątych urodzin. Panegiryki na zamówienie z tej okazji pisał nawet Julian Tuwim.
Autor przewrotnie zaczyna od mitów i aury niedopowiedzeń otaczających śmierć Bieruta, który jak niektórzy inni przywódcy wrócił z Moskwy w dębowej jesionce.
Wystawny pogrzeb, szczery żal wielu ludzi. A czyż nie był twardogłowym, zajadłym komunistą, bezkrytycznie wierzącym w doktrynę Stalina, nawet jeśli zaczęto potępiać jego ideologię? Czyżby był radzieckim agentem,jak chciała opozycja?
Urodzony w 1892 r, w rodzinie wyrobników,o zgrozo był nawet ministrantem. Przez jego dom przewijali się bojowcy, socjaliści. Wypłynął w strajku powszechnym w Łodzi, był zecerem już jako nastolatek i mógł przy okazji kolportować nielegalne ulotki. Ukształtowali go Marian Buczek, Jan Hempel,ale zamiast buddyzmu...

Tomiś | 2017-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2017

Siedem gwiazdek. Książka zaledwie dobra. Czytałem lepsze reportaże. Może to efekt samego tematu. Trudno bowiem pisać seksi o Bierucie. Człowieku w sumie nieciekawym, szarym i co tu dożo mówić - nudnym. Książka fragmentami niemiłosiernie się dłuży, głownie za sprawą przytaczanych dokumentów, materiałów i wypowiedzi partyjnych kolegów. "Mowa trawa", partyjny bełkot. Dla mnie nie do zaakceptowania. Na szczęście nie ma tego, aż tak dużo, żeby wpłynęło na odbiór samej książki. W sumie dobrej. Na plus zapisuję autorowi i samej książce przede wszystkim spójność. Rzetelność, doskonałe oddanie ducha czasu. Zaryzykuję stwierdzenie, że nawet lekkość. Książka, mimo ewidentnego braku "ciekawostek" z życia Bieruta, jest pozycją nie tylko dla twardogłowych historyków i pasjonatów wczesnego okresu komunizmu.

Maniek1980 | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Bierut...Kiedy słyszymy to nazwisko, pierwsza myśl każe nam krzyczeć: agent NKWD i zbrodniarz komunistyczny utrwalający „władzę ludową” na ziemiach polskich.
Z perspektywy historyczno-politycznej niewątpliwie tak przedstawiają się fakty. Jednakże książka Piotra Lipińskiego prezentuje również inne oblicze tego człowieka. Oblicze, które wpisuje się w spopularyzowaną przez H. Arendt koncepcję „banalności zła”. Sam Autor próbuje znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie: kim był Bierut?
Czy mu się to udało? Warto przeczytać tę biografię i samemu „wyrobić” sobie zdanie w tej kwestii.

j-radzyminski | 2017-12-05

Książka jest bardzo dobra. Zważywszy na niełatwy temat i w sumie nieciekawego bohatera, swoistego Nikodema Dyzmę przeniesionego w następną epokę dziejów Polski, wręcz rewelacyjna. Dużym walorem są przytoczone rozmowy z ludźmi, którzy znali Bieruta. Pozwala to dotknąć bezpośrednio okresu stalinizmu.

Jest też dosyć przystępna, nie wymaga od czytelnika wcześniejszego mocnego zagłębienia się w temat. Jest też spójna i wyważona, nie idzie w efekciarstwo i sensację. Brakuje takich książek o komunizmie.

Laszlo | 2018-03-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2018

Generalnie solidnie napisana i udokumentowana książka, z szerokim tłem społecznym i historycznym, ale nie odpowiadania a najważniejsze według mnie pytania: czy radziecki agent NKWD który został prezydentem Polski został zabity w Moskwie.

TatOR | 2018-09-16
Przeczytana: 2018 rok

Warto przeczytać - o wielu faktach dowiedziałem się dopiero z tej książki. Drażni mnie jedynie pióro autora.