Przywództwo i oszukiwanie samego siebie

Okładka książki Przywództwo i oszukiwanie samego siebie praca zbiorowa
Okładka książki Przywództwo i oszukiwanie samego siebie
praca zbiorowa Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
poradniki
MT Biznes
2012-01-01
2012-01-01
Motywacja

Nie wiem czy tak książka jest tylko rewelacyjna, czy rewelacyjna i genialna. Po płaszczykiem drewnianej i głupawej historyjki w prosty konkretny i nie budzący wątpliwości pokazany jest jeden z kluczowych mechanizmów, który decyduje jak reagujemy na otoczenie. Całość przekazywana powoli dobrze kontrolując napięcie, efekt jest taki, że nawet późno w nocy czytałem kolejne rozdziały z idiotyczną historyjką, aby odkryć kolejną oczywistej zależności, której z jakiegoś powodu wcześniej nie dostrzegałem.

Książka dużo wniosła w moje życie, ale niestety nie trwale, muszę do nie wracać co jakiś czas, bo szybko zapominam i wracamy na stare wyuczone tory.

Z książki się dowiemy, dlaczego Chuck, który robi wszystko jak należy, przeszedł wszystkie potrzebne szkolenia, zachowuje się zgodnie z najlepszymi wytrenowanymi wzorcami, ale ludzie go nie cierpią, nie osiąga celów. Pewnie Chuck myśli, że jest doskonały, tylko ci prości ludzie nie nadążają.

Teoria o sprzeniewierzeniu siebie, o wpadaniu w pułapką i o tym, że gdy tkwimy w pułapce wchodzimy w tryb usprawiedliwiania, tłumaczenia i szukania winny u innych. Gdy jesteśmy w pułapce, to chcemy aby inni też w niej tkwili. W pułapce nie skupiamy się na wynikach, za krat dbamy o własny status. A jak wyjść na wolność? No nie mogę spojlować ;)

I co najważniejsze, to nie są jakieś prawdy objawione, to prosto pokazany mechanizm, który nie powinien budzić kontrowersji (chyba, że się tkwi po uszy w wielokrotnej pułapce, wówczas przekaz może do nas nie trafić). Zabawne, że można przeczytać tony cegieł dot. rozwoju osobistego (mam to za sobą),a potem trafić na coś do przeczytania w 2h i dostać clue. Przydaje się nie tylko na linii szef-podwładni, ale też rodzic-dziecko, mąż-żona itp.

Zgodzę się z innymi opiniującymi, że ta książka to zbiór oczywistych oczywistości. Prawda jest jednak taka, że powinnismy po nie sięgać, bo choć teoretycznie wiemy jak żyć, rzeczywistość często udowadnia nam nasze niekompetencje. I po to są takie książki jak ta. Dla mnie bomba.

Treść do przekazania ciekawa. Tylko czemu to jest książka:)

Treść do przekazania ciekawa. Tylko czemu to jest książka:)

Trochę przykre, że w XXI wieku są książki, które przekonują, że szef powinien traktować podwładnych jak ludzi.

Stek pretensjonalnych pseudopsychologicznych wypocin w najgorszym wydaniu amerykańskich "podręczników" biznesu. Wyjątkowo niestrawna, absolutnie zmarnowany czas na jej przeczytanie :(

• Rozwojowe
  • Do kupienia
  • Piorytet
  • Do kupienia BIZ
  • Architektura lub do pracy
  • 1.2.1. Idee do wykorzystania

Dodaj cytat z książki Przywództwo i oszukiwanie samego siebie