Nieświadome wybory. Ukryte czynniki wpływające na nasze zachowanie

Okładka książki Nieświadome wybory. Ukryte czynniki wpływające na nasze zachowanie Jonah Berger
Jonah Berger Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
poradniki
MT Biznes
2017-05-19
2017-05-19
2016-01-01

Kolejna książka z cyklu tych, które mogą nam pomóc lepiej zrozumieć "czynnik ludzki", który nami kieruje. Kolejna książka, która udowadnia jak bardzo człowiek jest śmiesznym mechanizmem. Pozycja może pomóc rozwinąć naszą świadomość, o ile coś z tego zapamiętamy. Generalnie fajna, ale do "powieści" bym jej nie zaliczył.

Bardzo dobra pozycja, oparta na badaniach, a nie przypuszczeniach autora, w dodatku bardzo dobrze się czyta. Część rzeczy opisanych w książce sądzę, że każdy z nas wyczuwa gdzieś intuicyjnie, jednak dobrze czasami uporządkować wiedzę i ponazywać różne rzeczy :)

Ciekawa, ale nie tak błyskotliwa jak pierwsza tego autora. Mam wrażenie, ze to kolejna ofiara syndromu drugiej książki. Niby wszystko jak trzeba, ale gdzieś to już wcześniej widziane, czy czytane. Momenty są, ale całość i wnioski nie rzucają na kolana. Warto sięgnąć, choć tym razem bez efektu "wow" podczas lektury. Czekam na kolejną pozycję tego autora.

Ogólnie książka ciekawa. Autor zwraca uwagę na różne aspekty życia, w których nie zawsze podejmujemy najbardziej racjonalne decyzje. W przykładach przedstawia sytuacje, w których działamy pod wpływem innych osób i pod ich wpływem dokonujemy wyboru. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Autor zastosował ciekawą formę rozpoczynania rozdziałów. Rozpoczynają się one opisem jakiegoś wydarzenia, historii. Później w dalszej części rozdziału odwołuje się do przykładu ze wstępu omawiając jakieś zagadnienie naukowe. Rozpoczynanie rozdziału w ten sposób jest moim zdaniem dobre, choć czasami owo wprowadzenie jest zbyt długie i w konsekwencji zaczyna nudzić.
W treści książki pojawiają się także opisy różnych eksperymentów i doświadczeń. Rzucają one dodatkowe światło na analizowane treści. Autor stara się także pokazać “drugą stronę medalu”. Oznacza to, że nie skupia się na jednostronnym przedstawieniu zagadnienia tylko zwraca także uwagę na jego przeciwne aspekty.

Ciekawą formą są także podsumowania rozdziałów. Każdy z nich kończy się częścią zatytułowaną: “Jak wykorzystać oddziaływanie społeczne w praktyce”. Oprócz podsumowania danego rozdziału w tej części autor pokazuje też, gdzie można się spotkać z omawianym zagadnieniem.

Czy rzeczywiście nasze wybory podejmujemy świadomie, czy może w wielu aspektach naśladujemy nasze otoczenie, ewentualnie minimalnie modyfikując nasz wybór, aby mieć poczucie indywidualizmu ? W jakich aspektach najczęściej małpujemy innych ? Książka "naukowa", opisująca wiele badań, ale napisana bardzo wartkim i przystępnym językiem i aż ciężko się nią znudzić, bo autor tak zgrabnie wszystko w niej połączył.

Jak dla mnie rewelacyjna książka. Dużo bardzo ciekawych badań i teorii. Polecam.

• Psychologia
  • Marketing
  • Marketing i social media

Dodaj cytat z książki Nieświadome wybory. Ukryte czynniki wpływające na nasze zachowanie