Migrena

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Migraine Revised and Expanded
adiafora

Migrena dotyka znaczącego odsetka ludności, występuje we wszystkich cywilizacjach i jest znana od czasów objętych źródłami pisanymi. Ta zmora, ale także bodziec dla Cezara, św. Pawła, Kanta i Freuda jest codziennym doświadczeniem dla milionów anonimowych ludzi, którzy cierpią w tajemnicy i milczeniu... Podstawowe cechy charakterystyczne migreny – związane z nią zjawiska, sposoby jej przeżywania przez pacjenta, warianty, wyzwalacze, możliwości funkcjonowania migrenika i zwalczania tej choroby – nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Poglądowy i szczegółowy opis tych zjawisk nadal jest zatem potrzebny.

Wielu migreników – zwłaszcza młodych pacjentów doświadczających migreny z aurą lub pierwszego
napadu migreny klasycznej – nie ma pojęcia, co się z nimi dzieje bądź też dręczą ich obawy, że mają udar, raka mózgu lub jakąś inną ciężką chorobę – lub też że tracą zmysły bądź cierpią na jakąś dziwną formę histerii. Pacjenci z tej grupy odczuwają ogromną ulgę, kiedy się dowiedzą, że ich dolegliwość nie jest ani zagrażająca życiu, ani urojona, że dotknęła ich moralnie neutralna, nawracająca, ale zasadniczo niegroźna dolegliwość, na którą cierpi wiele innych osób i która jest dobrze rozpoznana przez medycynę.

„Strach przed tą chorobą – napisał Montaigne – dotyka nas do czasu, gdy nic o niej nie wiemy”. Pacjent, który przeczyta „Migrenę”, nie zostanie wyleczony, ale przynajmniej będzie wiedział, co mu dolega i co to oznacza, a tym samym uwolni się od strachu.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

WisemantheWise | 2017-09-21
Przeczytana: 19 września 2017

Świetna książka w całości poświęcona "schorzeniu", z którym zmaga się tysiące ludzi, czyli migrenie oraz aurze migronowej. Autor, wybitny neurolog i psychiatra, opisuje migrenę naprawdę dogłębnie i całościowo, samemu przyznając, że to bardzo trudna do opisania "choroba". Cierpią na nią ludzie od czasów antycznych, a do tej pory nie została wszechstronnie zbadana. Problemem jest głównie mnogość objawów i przyczyn. Autor bardzo dokładnie opisuje historie badań nad migreną, znane objawy oraz ich przyczyny i skutki. Przytacza dodatkowo wiele prawdziwych przypadków pacjentów cierpiących na migrenę i odczuwających aurę. Kto sam zmaga się z tym problemem powinien przeczytać tą książkę i poczuć się bardziej pewnym podczas napadów bólowych, z racji nabytej wiedzy.

joly_fh | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Książka napisana hermetycznym, naukowo-medycznym językiem, nie da się tego czytać. Poza tym przegadana. A o samej migrenie dowiedziałam się niewiele więcej ponad to, co już wiedziałam.

Izabela | 2017-10-12

Migrena to nie rodzaj bólu głowy. To bardzo złożone zjawisko, składające się z kiilku etapów. Czytelnik oczekujący gotowej recepty będzie rozczarowany. Leki przeciwbólowe będą skuteczne tylko na pewnym etapie. Najgorszą zmorą migreny nie jest sam bol lecz uczucie splatania, rozbicia, niespójnosci, braku kontroli nad otoczeniem, ciałem czy niemożność zebrania myśli.
Autor od początku próbuje uświadomić, że bez analizy, poznania problemu i dzialamia długoterminowego nie da się leczyć migreny.
Przyczyn bywa wiele może to być ucieczka od problemu, zbyt intensywny tryb życia a może jakieś wrodzone dysfunkcje.
Samo złagodzenie objawów, zmniejszenie ich częstotliwości i uświadomienie pacjentowi, że nie jest śmiertelnie chory jest już ogromnym sukcesem.
Bardzo dobra książka pokazujaca migrenikowi, że nie jest sam na świecie, a to już dobry wstęp do samoleczenia.
Książka jest długa i szczegołowa bo opisuje wieloletnie lekarskie...

Promyk | 2013-07-28
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dobra dla zrozumienia mechanizmów, które wywołują migrenę. Czasami przegadana. Nie odpowiada do końca na pytanie jak zapobiegać występowaniu migreny, zmniejszaniu częstotliwości lub jak radzić sobie w trakcie jej występowania. Mimo wszystko warta polecenia migrenikom.

Marzena Bakan | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014