Megasthenes o Indiach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Praca niniejsza stawia sobie za cel zapoznanie polskiego czytelnika z antycznym opisem Indii, sporządzonym u schyłku IV w. p.n.e. przez greckiego podróżnika, Megasthenesa, Dzieło Megasthenesa było w starożytności najważniejszym źródłem informującym o Indiach i wartość tę w dużym stopniu zachowało do dnia dzisiejszego. Megasthenes pisał zarówno o geografii i przyrodzie Indii, jak i o państwie...

Megasthenes pisał zarówno o geografii i przyrodzie Indii, jak i o państwie i o jego instytucjach, o społeczeństwie indyjskim, religii i mitach, obejmował więc wiele rozległych dziedzin, z których każda mogłaby stanowić temat osobnej monografii. Stąd poruszony tu problem wciąż pozostaje niewyczerpany i długo jeszcze stanowić będzie przedmiot badań szczegółowych.

źródło opisu: Fragment przedmowy

źródło okładki: własne

Elevander | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

"Megasthenes o Indiach" to praca, która świetnie pokazuje, jak ważna jest współpraca między filologami klasycznymi a orientalistami. W tym wypadku możemy mówić o takiej "współpracy" dwóch specjalności zebranych niejako w jednej osobie, bowiem prof. Sachse jest przedstawicielką obu tych dyscyplin. Megasthenes, żyjący w IV w. p.n.e. grecki pisarz zostawił po sobie sprawozdanie z podróży do Indii, którą odbył jako poseł Seleukosa I Nikatora do króla Sandrakottosa znanego też pod imieniem Czandragupty. To dzieło zatytułowane "Indika" stało się dla cywilizacji grecko-rzymskiej najważniejszym źródłem wiedzy o Indiach. Niestety "Indika" nie zachowały się w całości, a tylko we fragmentach i to właśnie te fragmenty poddaje analizie prof. Sachse.

Praca zawiera omówienie tła historyczno-społecznego, w jakim powstało dzieło Megasthenesa, komentarz filologiczny dotykający przede wszystkim kwestii wiarygodności przekazu, a wreszcie przekład wyboru zachowanych fragmentów. Autorka porównuje...

S54S | 2017-12-08