Wszystko jest w twojej głowie

Okładka książki Wszystko jest w twojej głowie Suzanne O'Sullivan
Okładka książki Wszystko jest w twojej głowie
Suzanne O'Sullivan Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Linią zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Seria z Linią
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2017-01-01
2017-01-01
Katarzyna Dudzik
zaburzenia psychosomatyczne psychologia medycyna naurologia emocje zaburzenia

Bardzo ciekawa pozycja i godna polecenia.

Bardzo ciekawa pozycja i godna polecenia.

Tym razem neurolożka z wielką empatią i zrozumieniem o chorobach psychosomatycznych. Jedno co wymaga podkreślenia to to, że objawy fizyczne tych chorób nie są udawane, są całkowicie realne, bolesne, uciążliwe, czasem prowadzące do śmierci. Łatka chorób psychosomatycznych nie może być stygmatyzująca.

„Wszystko jej w Twojej głowie” to dla mnie pozycja obowiązkowa w zakresie psychosomatyki.

Autorka wspaniale łączy rzetelną wiedzę medyczną i wnikliwe obserwacje objawów chorobach z otwartym umysłem i olbrzymią chęcią pomocy pacjentom - książka nie przytłacza czytelnika naukową terminologią, napisana jest bardzo zrozumiale, jest ciekawa i wciągająca, czyta się ją prawie jak powieść (chociaż nią nie jest!)

O’Sullivan daje nam świetną książkę o chorobach psychosomatycznych, która uświadamia, jak ważne jest zatroszczenie się o swoje zdrowie psychiczne. Autorka twierdzi, że praktycznie każdy objaw somatyczny może mieć swoje źródło w psyche - pokazuje, że ciało człowieka i jego psychika są ze sobą nierozerwalnie połączoną całością.

Dla osób, które do tej pory nie wiedziały co psychika potrafi zrobić z ciałem. Zbiór mocnych przypadków z Anglii. Książka jest zdecydowanie lepsza polska seria "Chorzy ze stresu".

Książka ciekawa i ważna. Poruszane zagadnienia niestety nie należą do wiedzy powszechnej, a szkoda. Opisywane historie pacjentów autorki są w większości medycznie skrajne i dość rzadkie, jednakże nieco mniej jaskrawe odpowiedniki tych schorzeń zapewne przydarzają się każdemu z nas, o czym autorka wspomina. Tłumaczy w niezwykle ciepły, spokojny i uważny sposób, co przystało jak na taki trudny dla wielu osób temat.

Wspaniałe połączenie konwencjonalnej , rzetelnej wiedzy medycznej, wnikliwej obserwacji objawów chorobowych , z otwartym umysłem oraz pragnieniem, by przede wszystkim ulżyć pacjentom w ich cierpieniu. A te cechy są niezbędne w przypadku chorób psychosomatycznych, konwersyjnych, bardzo trudnych do zrozumienia i zaakceptowania. Przykłady, które podaje autorka ze swej klinicznej praktyki są niesamowicie ciekawe i podane w bardzo opisowy sposób. Takie są również wyjaśnienia i medyczne oraz psychologiczne interpretacje.

Bardzo ważny temat i bardzo niedoceniany problem :(

Bardzo ważny temat i bardzo niedoceniany problem :(

Książka, w której specialistka z szacunkiem i wrażliwością opowiada o dolegliwościach psychosomatycznych. Wartościowa lektura.

Książka, która zwraca uwagę jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Autorka w bardzo przystępny sposób omawia przypadki kliniczne i związane z nimi trudności - lekarza jak i pacjenta. Mamy tutaj "dwie strony medalu". Autorka niejednokrotnie też przyznaje, że np. w danej sytuacji nie wiedziała co zrobić - w moim odczuciu staje się bardziej "ludzka", przyziemna. Często traktujemy lekarzy jako nieomylnych, bez zawahania wierzymy w postawioną diagnozę - jak można zobaczyć w tej książce - lekarze to też ludzie, potrafią się pomylić i czasem warto spojrzeć na diagnozę krytycznie...ale nie za krytycznie, bo może się okazać, że wpadniemy w nieustanne koło szukania przyczyny naszych dolegliwości... a prawda o nich może się okazać szokująca. I tylko od Nas zależy czy pozwolimy jej wybrzmieć, tym samym dając sobie szansę na wyzdrowienie.

Bardzo ciekawa pozycja z pozycji osoby czytającej. Myślę, że może otworzyć oczy. Uczy też wrażliwości na innych ludzi.

Coś nowego w dziale medycznym.
O chorobach psychosomatycznych nie wiedziałam nic.
Teraz jestem nieco mądrzejsza chociaż sam świat dalej niewiele wie.
Pierwsza sprawa. Książka napisana jest nieco topornie, ale nie ma co się zrażać! Brak nadmiaru fachowego i niezrozumiałego słownictwa. Jest odpowiednia dla każdego.
Autorka przedstawia kilka przypadków, z jakimi miała do czynienia w trakcie praktyki i wyjaśnia na czym polega choroba psychosomatyczna.
Próbuje przybliżyć czytelnikowi metody diagnostyki i leczenia, schematy działań pacjentów, błędy lekarzy, chorych i ich najbliższych.
Stara się odpowiedzieć na pytanie jakie są przyczyny zaburzeń i kto jest bardziej narażony na zachorowanie.
Stosunkowo dużo treści odnosi się do Freud'a, Charcot'a i innych lekarzy zajmujących się szeroko rozumianą histerią i neurastenią.
Książka jest pełna profesjonalnych treści, ale uczy też współczucia i tolerancji dla osób zmagających się z tym rodzajem choroby, którzy nierzadko zostają oskarżani o kłamstwa.

Coś nowego w dziale medycznym.
O chorobach psychosomatycznych nie wiedziałam nic.
Teraz jestem nieco mądrzejsza chociaż sam świat dalej niewiele wie.
Autorka przedstawia kilka przypadków, z jakimi miała do...

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Medycyna

Dodaj cytat z książki Wszystko jest w twojej głowie