Przeprowadzka

Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Wydawnictwo: W.A.B.
Moving
Ag2S

Jakie to uczucie, oglądać własne życie jak film, klatka po klatce? Szczęśliwe chwile przeplatają się z tymi tragicznymi i bywa, że tych drugich jest znacznie, znacznie więcej. Ludzkie losy są tak pogmatwane, że czasem chyba lepiej nie wiedzieć, co niesie przyszłość... Edwina Spinner po latach wdowieństwa decyduje się wreszcie na sprzedaż ogromnego domu, w którym spędziła kilkadziesiąt lat....

Edwina Spinner po latach wdowieństwa decyduje się wreszcie na sprzedaż ogromnego domu, w którym spędziła kilkadziesiąt lat. Ten dom kiedyś tętnił życiem, teraz straszy pustką. Agent nieruchomości ocenia go fachowym okiem handlowca, u niej jednak ten spacer po pokojach budzi rozliczne wspomnienia. Co takiego wydarzyło się w tych murach, że z niebanalnej, utalentowanej kobiety, którą kiedyś była, zmieniła się w przytłoczoną własną samotnością staruszkę?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2017

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B., 2017

popiszsieplay | 2018-07-17
Przeczytana: 13 lipca 2018

"Jakie to dziwne, że to ona wyprowadzi się stąd jako ostatnia. Przez ułamek sekundy słyszy, jak biegają po schodach – tupot kroków, śmiech, a potem cisza. 'Tylko nie płacz!' – napomina samą siebie."

Niesamowita opowieść. Historie życia czwórki ludzi z ich punktu widzenia, losy, które się zazębiają. Każdy życiorys dopełnia poprzedni i kreuje większy obraz całości.
Historia o błędach przeszłości, popełnianych pod wpływem silnych emocji, nacisków, złej sytuacji życiowej. Bardzo trafie opisany został wątek matczynej miłości; tu niestety destrukcyjnej.
Nostalgia wobec przeszłych wydarzeń i ludzi, którzy odeszli. Niepozornie wyglądająca książka o tym, że nie warto zaciekle chować urazy.
Polecam czytelnikom (chociaż myślę, że bardziej spodoba się czytelniczkom) w każdym wieku!

"Nadal tam jest, stwierdza i przypomina sobie swoją starą rosyjską matrioszkę. W środku są wszystkie Edwiny, od samotnej małej dziewczynki, uczennicy szkoły z internatem, do nadpobudliwej studentki akademii sztuk...

lajt | 2018-02-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Kindel

Czego ja się spodziewałam..? Chyba powinnam czytać opinie czytelników, jak nie chcę po raz kolejny dać się porwać czytaniu dla samego czytania. Nie mniej jednak było ciekawie i nie nużąco, nawet chyba miałam przyśpieszone tętno, a przecież to nie horror. To dramat rodzinny, miłość matki do dzieci, chyba to mnie tak nakręcało i pochłaniało.

Maja | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Edwina Spinner, kobieta która pochowała dwóch swoich mężów, przez wiele lat mieszkała w ogromnym domu sama. Postanawia w końcu sprzedać nieruchomość, w której spędziła kilkadziesiąt lat. Do wielu pokojów Edwina już nie wchodzi, dlatego wycieczka po nich, jaką odbywa z agentem nieruchomości, wzbudza w niej wspomnienia. Co działo się w domu za czasów, gdy tętnił on życiem?

Ta książka wygląda bardzo niepozornie. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że to będzie tak dobra opowieść. Kiedy Edwina wspominała to, co działo się w jej domu, przeniosłam się na chwilę do innego miejsca. Miałam wrażenie, że towarzyszę tej starszej pani w wędrówce po nieruchomości, którą ta chce sprzedać. Czytanie tej książki mnie na chwilę wyciszyło. W każdym razie tak było w przypadku opowieści Edwiny. Potem cała magia prysła i nie było już tak dobrze. Nie chcę jednak mówić o tym, co się potem stało, bo nie chcę niczego spoilerować.

Moim zdaniem Edwina jest bardzo dobrze wykreowaną postacią. Poczułam...

angelika | 2017-12-02

Z biegiem lat nabieramy doświadczeń i jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje,które mają wpływ na dalsze życie. Przychodzi taki moment,że trzeba zmierzyć się z rzeczywistością i tak właśnie było z główną bohaterką,która w sercu ukrywa wiele tajemnic,
Ediwna staje pod wielkim dylematem odnośnie dalszej przyszłości swojego domu.Starczy wiek sprawia,że coraz częściej zastanawia się nad sprzedażą domu.Wielki dom Edwiny przerósł jej oczekiwania nad jego opieką.Zapuszczony dom, każde z pomieszczeń skrywa wiele tajemnic.Gdy odwiedza starszą kobietę agent nieruchomości,ta chcąc nie chcą, musi zmierzyć się z przeszłością.Każdy mebel,fragment domu jest dla kobiety historią,którą tworzyła z ludźmi,którzy od niej odeszli.Czy kobieta pogodzi się z utraconą młodością i przeszłością?
Mogło ,by się wydawać ,że każda zmarszczka,każda żyłka na ciele Edwiny powinna być jej historią ,jednak największą historią jest dom.Edwina w ciekawy sposób oprowadziła czytelnika po domu, poznając przy okazji...

magdalena | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

Bardzo niepozorna książka, ale o ogromnym ładunku emocjonalnym!
Edwina ma swoje lata, za duży dom, który chce sprzedać. Ale szykowanie się do wyprowadzki budzi masę wspomnień. I tych pięknych, i tych najbardziej przykrych. Historia życia Edwiny jest smutna, i czai się w każdym kącie, jej nieco staromodnego domu. Historia jej dzieci, ukochanych bliźniaków. Jej mężowie i jeden butny pasierb. I pewna studentka, która zakochała się bez pamięci.
Ta książka dostarczyła mi wielu cudownych momentów, nie mogłam się od niej oderwać. Wyjątkowo mnie zaskoczyła. Ciepłem, tragizmem i smutkiem. Żalem, ale i pogodzeniem się z losem. Piękna historia, którą polecić mogę każdemu.

Barbakan | 2018-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Pięknie skomponowana opowieść. Troje różnych bohaterów, trzy zazębiające się historie. Każda dodaje mocy i dopełnia poprzednią.
Dla mnie jest to historia o błędach popełnianych przez ludzi dających porwać się emocjom i o błędach popełnianych przez tych, którzy się przed nimi bronią.
Pięknie i celnie opisana jest destrukcyjna siła miłości (w tym macierzyńskiej).
Dużo jest też o konformizmie, o tym jak naginanie się pod presją otoczenia łamie i brudzi.
Nie jest to jednocześnie opowieść gorzka. Bohaterowie dojrzewają. Zdobywają się pokutę, na wybaczanie, godzą się z sobą i z innymi.
Jest to powieść, która rozwija się powoli, z kolejnymi częściami nabiera siły. Warto dać jej szansę i czas na to.

Dominika | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Książka zapowiadała się naprawdę dobrze. Były momenty, że nie mogłam się oderwać bo chciałam wiedzieć co będzie dalej, jednak końcówka mnie zawiodła.

Booknieci | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Przeprowadzka. Taka myśl rozkwita nagle w głowie niemal osiemdziesięcioletniej Edwiny Spinner, kiedy gramoli się z wanny w swoim opustoszałym domu w Londynie. To piękny dom w gregoriańskim stylu, i choć naznaczony upływem czasu, to wciąż pamiętający rodzinę Edwiny. Kiedyś w pokojach rozbrzmiewał śmiech dzieci, a każde pomieszczenie wchłonęło w siebie ślady obecności obydwu jej mężów, niani Alicji i mroczną osobowość pasierba. Przeprowadzka wydaje się rozsądnym pomysłem – starsza pani nie chce być już dłużej więźniem własnej przeszłości.

Czas się uwolnić.
Musi raz na zawsze zamknąć za sobą drzwi pod numerem sto trzydzieści siedem. Zabierze ze sobą trochę wspomnień – spakuje do walizki tylko te dobre, niepotrzebny jej ciężki bagaż. Może zostawić tu mnóstwo rzeczy.

Tylko nie płacz! – napomina samą siebie.

Wspomnienia.
Edwina...

Ania | 2018-01-04

Edwina postanawia sprzedać dom, w którym spędziła ponad pięćdziesiąt lat. Wraz z rzeczoznawczą chodzi po pomieszczeniach i wspomina minione chwile. Każdy zakamarek wiąże się ze wspomnieniami i przywołuje momenty nostalgii.
Druga historia dotyczy losów nastoletniej Fern, która wiedzie niezbyt eleganckie życie. Na pierwszym miejscu stawia kontakty seksualne, będąc przy tym idealną aktorką.
Na koniec poznajemy losy Lucasa - dorosłego już mężczyzny, a zarazem pasierba Edwiny. Bohater wspomina swoje zachowania z młodości, a zarazem wylicza sam sobie popełnione błędy.

Każda z historii przedstawionych w książce jest na pozór inna, ale zmierza w tym samym kierunku. Wiekowa Edwina wie, że chce sprzedać dom, ale jednocześnie trudno pożegnać się jej ze zgromadzonymi tam przedmiotami. Czytając jej wspomnienia przenosimy się do minionych czasów i zastanawiamy się, ile tak naprawdę warte jest to szybko uciekające życie. Przedstawione losy Fern, Lucasa oraz wplecione wątki Charliego - syna...

alokazja | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Dla mnie to książka o tym, że nie warto trwać w zapiekłej złości. Życie nie zawsze układa się nam tak, jakbyśmy chcieli, ale ciągłe rozpatrywanie jak mogło być, a nie było prowadzi jedynie do destrukcji. Czasami udaje się osiągnąć satysfakcję, że "nareszcie im też nie wyszło", ale na końcu zwykle okazuje się, że oprócz "onych" ucierpieliśmy i my. Książka trochę smutna, nostalgiczna, ale też ciepła. Raczej na ten czas, gdy jesteśmy pogodzeni z życiem, a nie na nie rozżaleni.