Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381190497
literatura faktu
Aneta

Co ludzi od wieków ciągnie do zbrodni? Żądza bogactwa, frustracje, wewnętrzne głosy? Czy człowiek popełniający zbrodnię stawia się ponad prawem ludzkim i boskim, czy wykonuje moralny imperatyw, czy też jest ślepym narzędziem zdegenerowanego umysłu? Na podstawie kilkudziesięciu casusów opisanych w książce Historie kryminalne. Wiek XIX. każdy może wyrobić sobie własne zdanie na powyższe...

Na podstawie kilkudziesięciu casusów opisanych w książce Historie kryminalne. Wiek XIX. każdy może wyrobić sobie własne zdanie na powyższe pytania. Dzięki ogólnoludzkim rozważaniom i pytaniom zadawanym sprawcom przez autorów możemy próbować zrozumieć motywy i cele działania sprawców.

A spektrum spraw, nad którymi pochylają się autorzy, jest bardzo szerokie, od motywowanych zazdrością morderstw, poprzez sąsiedzkie waśnie, po polityczne niesnaski… Bogactwo materiału jest imponujące.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Aneta | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Bazująca na źródłach historycznych, przyjmująca reporterską formę i okraszona pisarską werwą książka Piotra i Karola Ryttlów pozwala wejść w półświatek dziewiętnastowiecznego miasta i dziewiętnastowiecznej prowincji. Za różnorodnością miejsc akcji idzie różnorodność zbrodni i motywów. Dynamicznej formie narracji sprzyja używany przez autorów czas teraźniejszy. Mimo, iż sprawa pochodzi sprzed ponad dwustu lat – pozwala mocno wczuć się w opisywane wydarzenia. Co więcej, czasami autorzy oddają głos swoim bohaterom. Dzięki temu czytelnik otrzymuje opinie niemal z pierwszej ręki.

ZapomnianaBiblioteka | 2017-12-21

W I tomie „Historii kryminalnych. Wiek XIX” Piotr Ryttel i Karol Ryttel zamieścili kilkadziesiąt opowieści, w których m.in. starają się znaleźć odpowiedź na pytanie jakie są motywy i cele sprawców przestępstw. Choć w książce nie zamieszczono bibliografii, można domniemywać, że autorzy posiłkowali prasą z epoki, musieli również wiele czasu spędzić w archiwach, wertując pożółkłe i zdekompletowane akta sprzed stu kilkudziesięciu lat.

Więcej na:

Wivel | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Książkę Historie kryminalne. Wiek XIX, czyta się z zapartym tchem. Czytelnik w akcie lektury zostaje przeniesiony bez reszty w realia dziewiętnastowieczne. Tekst napisany jest językiem jednocześnie nawiązującym do epoki, o której traktuje książka, i zarazem przystępnym dla współczesnego odbiorcy.
Historie, które przedstawiają Piotr i Karol Ryttlowie, zaskakują swoim bogactwem. Część wprawia w rozbawienie, część – w osłupienie, inne mrożą krew w żyłach. Jest to pozycja godna polecenia dla osób czytających kryminały, interesujących się marginesem społecznym czy lubiących wejrzeć w głąb ludzkiej duszy w poszukiwaniu prawdy o naszej naturze. Czasem – jak pokazują opisane historie – dość mrocznej.

marcin100 | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Bardzo fajne historie kryminalne, można powiedzieć, opowiadania z dreszczykiem. Tyle tylko że to wszystko historie prawdziwe, prosto z XIX wiecznych kronik kryminalnych na ziemiach polskich. Każda historia jest sama w sobie pociągająca i intrygująca. Mogę zdecydowanie powiedzieć że prawdziwe historie są najciekawsze i najbardziej zdumiewające. Nikt nie wymyślił by lepszych historii jak to zrobiło życie i rzeczywistość.

Semrau | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Fantastyczna książka, którą powinien przeczytać każdy fan historii kryminalnych, mentalności zabójców. Autor opisuje wywiady z mordercami, przestępcami z XIX wieku, co jakiś czas oddając im głoś. Jest to świetny zabieg, pozwalający poczuć , że informacje docierają do nas z pierwszej ręki. Każdy fan kryminałów co najmniej raz zastanawiał się, co jest motywacją. motorem napędowym tych wynaturzonych bestii, które są w stanie zrobić najokrutniejsze rzeczy. Rozmowy z nimi otwierają nam furtkę od ich umysłów, kierują nas na właściwe tory, pokazują jak rozgryźć umysł mordercy. Temat naprawdę fascynuje, a bardzo szeroki zakres typów zbrodni, które są opisane nie pozwala się nudzić, fascynuje ze strony na stronę, coraz bardziej wciągając czytelnika, aż w końcu zrozumie, dlaczego tak się stało. Serdecznie polecam.

renata grześkowiak | 2018-02-20
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Ciekawe historie, napisane prostym reporterskim językiem. Jasne, czytelne opisy zdarzeń kryminalnych które wydarzyły się w XIX w. Jako miłośniczka starych zdjęć, z przyjemnością stwierdziłam ich obecność w tej publikacji:)
Polecam!

Anna K | 2018-01-19
Przeczytana: 2017 rok

Odkąd wzrosło zainteresowanie tematyką kryminalną na rynku wydawniczym pojawia się nie tylko coraz więcej powieści tego gatunku, ale i wzrosła ilość książek ukazujących dawne zbrodnie. Wśród nich jedną z ciekawszych pozycji był zbiór ,,Besta znad morza” Marka Sołtysika, w której autor na podstawie dawnych czasopism odtwarzał sensacyjne przestępstwa mające miejsce w XX wieku. W podobnej formie prezentuje się książka Piotra i Karola Ryttelów zatytułowana ,,Historie kryminalne. Wiek XIX”.

Publikacja jest pierwszą częścią przedstawiającą casusy kryminalne sporządzone w oparciu o różnorodne źródła. Autorzy sięgnęli zatem nie tylko do relacji gazetowych, ale korzystali również z kronik sądowych. Na ich podstawie starają się odpowiedzieć na pytania dotyczące okoliczności popełnionych przestępstw. Starają się dociekać i wgłębić w umysł sprawców, by móc dowiedzieć się jakie motywacje kierowały nimi podczas popełniania tych czynów. Ze sposobu relacji, jaką tworzą Ryttelowie można nie...

dedwa | 2018-06-05
Na półkach: 2018, Przeczytane