rozwińzwiń

Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1

Okładka książki Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1 Karol Ryttel, Piotr Ryttel
Okładka książki Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1
Karol RyttelPiotr Ryttel Wydawnictwo: Psychoskok reportaż
230 str. 3 godz. 50 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Psychoskok
Data wydania:
2017-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-10
Liczba stron:
230
Czas czytania
3 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381190497
Tagi:
historie kryminalne Historyczne Literatura historyczna Powieści Piotr Ryttel Karol Ryttel psychoskok zbrodnia kryminał zabójstwo
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Z dawnych lat. Historie kryminalne i obyczajowe. Wiek XX Karol Ryttel, Piotr Ryttel
Ocena 6,0
Z dawnych lat.... Karol Ryttel, Piotr...
Okładka książki Historie kryminalne i obyczajowe. Wiek XIX. cz. II Karol Ryttel, Piotr Ryttel
Ocena 8,2
Historie krymi... Karol Ryttel, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Królowie życia Grzegorz Skawiński, Tkaczyk Waldemar
Ocena 6,2
Królowie życia Grzegorz Skawiński,...
Okładka książki 25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz
Ocena 7,4
25 polskich wy... Andrzej Fedorowicz,...
Okładka książki Pasieka dredziarza Ewa Piątek, Paweł Piątek
Ocena 6,7
Pasieka dredzi... Ewa Piątek, Paweł P...
Okładka książki Jasnowidz na policyjnym etacie Krzysztof Jackowski, Krzysztof Janoszka
Ocena 6,6
Jasnowidz na p... Krzysztof Jackowski...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
339
91

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa, wciągająca. Podzielona na okraszone chwytliwymi tytułami rozdzialiki.

Bardzo ciekawa, wciągająca. Podzielona na okraszone chwytliwymi tytułami rozdzialiki.

Pokaż mimo to

avatar
79
71

Na półkach:

Polecam. Ciekawie jest czytać jak sądy funkcjonowały w tamtych latach.

Polecam. Ciekawie jest czytać jak sądy funkcjonowały w tamtych latach.

Pokaż mimo to

avatar
113
81

Na półkach: ,

Ciekawe historie, napisane prostym reporterskim językiem. Jasne, czytelne opisy zdarzeń kryminalnych które wydarzyły się w XIX w. Jako miłośniczka starych zdjęć, z przyjemnością stwierdziłam ich obecność w tej publikacji:)
Polecam!

Ciekawe historie, napisane prostym reporterskim językiem. Jasne, czytelne opisy zdarzeń kryminalnych które wydarzyły się w XIX w. Jako miłośniczka starych zdjęć, z przyjemnością stwierdziłam ich obecność w tej publikacji:)
Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
360
259

Na półkach: , , ,

Odkąd wzrosło zainteresowanie tematyką kryminalną na rynku wydawniczym pojawia się nie tylko coraz więcej powieści tego gatunku, ale i wzrosła ilość książek ukazujących dawne zbrodnie. Wśród nich jedną z ciekawszych pozycji był zbiór ,,Besta znad morza” Marka Sołtysika, w której autor na podstawie dawnych czasopism odtwarzał sensacyjne przestępstwa mające miejsce w XX wieku. W podobnej formie prezentuje się książka Piotra i Karola Ryttelów zatytułowana ,,Historie kryminalne. Wiek XIX”.



Publikacja jest pierwszą częścią przedstawiającą casusy kryminalne sporządzone w oparciu o różnorodne źródła. Autorzy sięgnęli zatem nie tylko do relacji gazetowych, ale korzystali również z kronik sądowych. Na ich podstawie starają się odpowiedzieć na pytania dotyczące okoliczności popełnionych przestępstw. Starają się dociekać i wgłębić w umysł sprawców, by móc dowiedzieć się jakie motywacje kierowały nimi podczas popełniania tych czynów. Ze sposobu relacji, jaką tworzą Ryttelowie można nie tylko zbudować obraz ówczesnego społeczeństwa, ale stworzyć barwny opis środowiska przestępczego, w tym sylwetek sprawców oraz najczęściej popełnianych przez nich zbrodni. Z treści źródeł, z których korzystali autorzy książki można wysnuć również interesujące informacje dotyczące częstotliwości popełniania czynów karalnych w wieku XIX.



Okazuje się bowiem, że ten okres obfitował nie tylko w tzw. przestępstwa pospolite, czyli na przykład kradzieże, czy rozboje, ale był również czasem zbrodni krwawych i makabrycznych mogących wzbudzić obrzydzenie nawet we współczesnym odbiorcy. Okazuje się także, że zainteresowanie sferą przestępczości było ogromne, jeśli weźmie się pod uwagę ilość gazet informujących o popełnianych przestępstwach w specjalnie stworzonych do tego celu rubrykach. Co więcej, podczas słynnych i bulwersujących opinię publiczną spraw na salę sądową przychodziły takie tłumy, że niektórych ,,gapiów” nie wpuszczano na salę sądową z powodu przepełnienia miejsc przeznaczonych dla widowni.



,,Historie kryminalne. Wiek XIX część 1” mimo niewielkiej objętości zawiera opis aż osiemdziesięciu spraw z niemalże każdego obszaru ówczesnych zaborów. Są to bardzo różnorodne zdarzenia, które nieraz wstrząsną czytelnikiem. Część z nich stanowią przemyślane i okrutne mordy, niektóre opisy dotyczą przestępstw mniej wstrząsających, np. rabunków, a pozostałe ukazują przestępstwa popełniane przez ludzi z gminu.



Dzięki reporterskiemu sposobowi opisu spraw kryminalnych czytelnik może nie tylko wkroczyć w przestępczy świat, ale i samodzielnie wyrobić sobie opinię na temat czynu popełnionego przez konkretną osobę. Niestety takie pozbawienie emocjonalnego podejścia do tematyki zbrodni działa nieco na szkodę dla odbiorcy preferującego sfabularyzowany i poruszający wrażliwego czytelnika sposób opisu zbrodni znany chociażby z powieści kryminalnych. Dystans widoczny w sposobie narracji powoduje, że opisy zbrodni wydają się raczej sprawozdaniami ze źródeł, z których korzystali autorzy niż opowieści.



Ponadto każdy omawiany casus jest opisany w bardzo skrótowej formie, co może powodować pewien niedosyt u czytelnika lubiącego zagłębiać się w szczegółach. Niestety w publikacji widoczne są również błędy natury stylistycznej, które mogą znacząco utrudniać odbiór czytanych treści. Jako przykład może służyć następujący cytat:
,,Deklaracje jego są daleko idące: niech tylko opuści męża, a będzie ją utrzymywał, wykształci, rozwiedzie z mężem i poślubi.”
,,Najbardziej podejrzaną Franciszkę S. dziedzic wzywa do dworu. Przychodzi razem z ojcem, który pertraktuje z Michałem S.” (kto przychodzi z ojcem? Franciszka czy dziedzic?)
Niestety w całej książce pełno jest takich stylistycznych ,,smaczków”, które co prawda mogą razić zwłaszcza purystów językowych, ale mogą również wprowadzać zamęt, budzić wiele pytań oraz sprawiać wrażenie, że książka nie była dostatecznie dobrze zredagowana lub poddana działaniom korektorów.



Podsumowując, książka ,,Historie kryminalne. Wiek XIX część 1” jest zbiorem interesujących sprawozdań poświęconych zbrodniom popełnianym w wieku dziewiętnastym. To również interesujący obraz ówczesnego społeczeństwa, przestępczego środowiska oraz systemu prawnego, który był bardzo surowy wobec sprawców przestępstw. Książkę mogę polecić zwłaszcza miłośnikom tematyki kryminalnej oraz specjalistom z zakresu prawa, czy literatury. Książka Ryttelów to doskonałe uzupełnienie wiedzy dotyczącej dziewiętnastowiecznych przestępców i czynów najczęściej przez nich popełnianych.

Odkąd wzrosło zainteresowanie tematyką kryminalną na rynku wydawniczym pojawia się nie tylko coraz więcej powieści tego gatunku, ale i wzrosła ilość książek ukazujących dawne zbrodnie. Wśród nich jedną z ciekawszych pozycji był zbiór ,,Besta znad morza” Marka Sołtysika, w której autor na podstawie dawnych czasopism odtwarzał sensacyjne przestępstwa mające miejsce w XX...

więcej Pokaż mimo to

avatar
563
516

Na półkach:

W I tomie „Historii kryminalnych. Wiek XIX” Piotr Ryttel i Karol Ryttel zamieścili kilkadziesiąt opowieści, w których m.in. starają się znaleźć odpowiedź na pytanie jakie są motywy i cele sprawców przestępstw. Choć w książce nie zamieszczono bibliografii, można domniemywać, że autorzy posiłkowali prasą z epoki, musieli również wiele czasu spędzić w archiwach, wertując pożółkłe i zdekompletowane akta sprzed stu kilkudziesięciu lat.

Więcej na:
http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2017/12/historie-kryminalne-wiek-xix-czesc-i.html

W I tomie „Historii kryminalnych. Wiek XIX” Piotr Ryttel i Karol Ryttel zamieścili kilkadziesiąt opowieści, w których m.in. starają się znaleźć odpowiedź na pytanie jakie są motywy i cele sprawców przestępstw. Choć w książce nie zamieszczono bibliografii, można domniemywać, że autorzy posiłkowali prasą z epoki, musieli również wiele czasu spędzić w archiwach, wertując...

więcej Pokaż mimo to

avatar
85
46

Na półkach: ,

Bardzo fajne historie kryminalne, można powiedzieć, opowiadania z dreszczykiem. Tyle tylko że to wszystko historie prawdziwe, prosto z XIX wiecznych kronik kryminalnych na ziemiach polskich. Każda historia jest sama w sobie pociągająca i intrygująca. Mogę zdecydowanie powiedzieć że prawdziwe historie są najciekawsze i najbardziej zdumiewające. Nikt nie wymyślił by lepszych historii jak to zrobiło życie i rzeczywistość.

Bardzo fajne historie kryminalne, można powiedzieć, opowiadania z dreszczykiem. Tyle tylko że to wszystko historie prawdziwe, prosto z XIX wiecznych kronik kryminalnych na ziemiach polskich. Każda historia jest sama w sobie pociągająca i intrygująca. Mogę zdecydowanie powiedzieć że prawdziwe historie są najciekawsze i najbardziej zdumiewające. Nikt nie wymyślił by lepszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
900
698

Na półkach:

Bazująca na źródłach historycznych, przyjmująca reporterską formę i okraszona pisarską werwą książka Piotra i Karola Ryttlów pozwala wejść w półświatek dziewiętnastowiecznego miasta i dziewiętnastowiecznej prowincji. Za różnorodnością miejsc akcji idzie różnorodność zbrodni i motywów. Dynamicznej formie narracji sprzyja używany przez autorów czas teraźniejszy. Mimo, iż sprawa pochodzi sprzed ponad dwustu lat – pozwala mocno wczuć się w opisywane wydarzenia. Co więcej, czasami autorzy oddają głos swoim bohaterom. Dzięki temu czytelnik otrzymuje opinie niemal z pierwszej ręki.

Bazująca na źródłach historycznych, przyjmująca reporterską formę i okraszona pisarską werwą książka Piotra i Karola Ryttlów pozwala wejść w półświatek dziewiętnastowiecznego miasta i dziewiętnastowiecznej prowincji. Za różnorodnością miejsc akcji idzie różnorodność zbrodni i motywów. Dynamicznej formie narracji sprzyja używany przez autorów czas teraźniejszy. Mimo, iż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
173

Na półkach:

Książkę Historie kryminalne. Wiek XIX, czyta się z zapartym tchem. Czytelnik w akcie lektury zostaje przeniesiony bez reszty w realia dziewiętnastowieczne. Tekst napisany jest językiem jednocześnie nawiązującym do epoki, o której traktuje książka, i zarazem przystępnym dla współczesnego odbiorcy.
Historie, które przedstawiają Piotr i Karol Ryttlowie, zaskakują swoim bogactwem. Część wprawia w rozbawienie, część – w osłupienie, inne mrożą krew w żyłach. Jest to pozycja godna polecenia dla osób czytających kryminały, interesujących się marginesem społecznym czy lubiących wejrzeć w głąb ludzkiej duszy w poszukiwaniu prawdy o naszej naturze. Czasem – jak pokazują opisane historie – dość mrocznej.

Książkę Historie kryminalne. Wiek XIX, czyta się z zapartym tchem. Czytelnik w akcie lektury zostaje przeniesiony bez reszty w realia dziewiętnastowieczne. Tekst napisany jest językiem jednocześnie nawiązującym do epoki, o której traktuje książka, i zarazem przystępnym dla współczesnego odbiorcy.
Historie, które przedstawiają Piotr i Karol Ryttlowie, zaskakują swoim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
50
49

Na półkach:

Fantastyczna książka, którą powinien przeczytać każdy fan historii kryminalnych, mentalności zabójców. Autor opisuje wywiady z mordercami, przestępcami z XIX wieku, co jakiś czas oddając im głoś. Jest to świetny zabieg, pozwalający poczuć , że informacje docierają do nas z pierwszej ręki. Każdy fan kryminałów co najmniej raz zastanawiał się, co jest motywacją. motorem napędowym tych wynaturzonych bestii, które są w stanie zrobić najokrutniejsze rzeczy. Rozmowy z nimi otwierają nam furtkę od ich umysłów, kierują nas na właściwe tory, pokazują jak rozgryźć umysł mordercy. Temat naprawdę fascynuje, a bardzo szeroki zakres typów zbrodni, które są opisane nie pozwala się nudzić, fascynuje ze strony na stronę, coraz bardziej wciągając czytelnika, aż w końcu zrozumie, dlaczego tak się stało. Serdecznie polecam.

Fantastyczna książka, którą powinien przeczytać każdy fan historii kryminalnych, mentalności zabójców. Autor opisuje wywiady z mordercami, przestępcami z XIX wieku, co jakiś czas oddając im głoś. Jest to świetny zabieg, pozwalający poczuć , że informacje docierają do nas z pierwszej ręki. Każdy fan kryminałów co najmniej raz zastanawiał się, co jest motywacją. motorem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    81
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    19
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura faktu
    2
  • EmpikGO
    1
  • 🙏Chcę mieć! - ZBRODNIE
    1
  • Egzemplarz recenzencki
    1
  • Kryminalistyka i kryminologia
    1

Cytaty

Więcej
Piotr Ryttel Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1 Zobacz więcej
Piotr Ryttel Historie kryminalne. Wiek XIX – Część 1 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także