Pan Gawen i Zielony Rycerz. Perła. Król Orfeo

Tłumaczenie: Andrzej Wicher
Wydawnictwo: Amber
Sir Gawain and the Green Knight, Pearl, Sir Orfeo
pastelova

Profesor Tolkien to jeden z tych nielicznych pisarzy, o których można powiedzieć, że praktycznie sami stworzyli nowy gatunek literacki; zajmuje on przy tym tak wyróżnione miejsce we współczesnej kulturze, że wielu nie znajacych ani słowa z jego książek krytykuje je mimo to z pełnym przekonaniem. Wierni czytelnicy autora "Władcy Pierścieni" koniecznie jednak powinni przeczytać także inne pozycje z twórczości Tolkiena - chociażby po to, by się upewnić co do jego wielkości.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 1997

źródło okładki: http://amber.sm.pl/

Cinnamon | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Mam nadzieję, że wszyscy czytający wiedzą, że Tolkien nie jest autorem, ale tłumaczem powyższych utworów, z języka średnioangielskiego na współczesny angielski.

Przeczytałam "Sira Gawaina..." i uważam go za przyzwoity utwór, ukazujący zwycięstwo dzielnego rycerza nad pokusami ciała. Rycerz musi być nie tylko silny fizycznie, ale też wewnętrznie zdyscyplinowany. Musi umieć pokonać samego siebie.

Utwór uczy, jakie powinny być cechy dobrego rycerza i zachęca do zachowania wartości chrześcijańskich, mimo, że obyczaje dworskie niekiedy się z nimi kłócą.

MacG | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Trzy piękne poematy średniowieczne, świetnie przełożone przez prof. Andrzeja Wichra.

Szymon | 2016-11-18
Przeczytana: 20 listopada 2016