- tytuł oryginału
- Onze minutos
- data wydania
- 2004 (data przybliżona)
- ISBN
- 8391844129
- liczba stron
- 229
- kategoria
- literatura współczesna
- język
- polski
- dodała
- fata
Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką. Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte...
Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. Jedenaście minut to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak załamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.
źródło opisu: http://www.drzewobabel.pl
źródło okładki: http://www.drzewobabel.pl
Kilka mądrych aforyzmów wplecionych w prostą fabułę powieści- tak krótko można opisać powieść znanego Paula Coelho - Jedenaście minut.
Książka dość lekka i przyjemna, czyta się właściwie jednym tchem.
Jest wiele błyskotliwych sformułowań, mądrych przekazów, które jak już wspomniałam- opisane są na łamach prostej historii. Dziewczyna z biednej rodziny mieszkająca na brazylijskiej prowincji poznaje na plaży Szwajcara, który oferuje jej możliwość lepszego życia. Wyjeżdża do Szwajcarii i w pogoni za pieniędzmi- zostaje prostytutką. Nie ma w tej książce zbytnio opisanego jej życia. Autor udziela nam tylko skąpych informacji na temat dziecięcych "odkryć", przeżyć wewnętrznych, klubu w Genewie - Copacabany, w którym pracuje bohaterka, opisu przypadkowych znajomości.
Całość opiera się na przemyśleniach tego, czym jest miłość, samotność, wolność, granice człowieka, do których może się posunąć.
Zakończenie typowo filmowe, choć mogliśmy się tego spodziewać. Sama akcja też jest dosyć zwięzła- nawet śmiem twierdzić- za bardzo zwięzła. Jako czytelnik mam wrażenie, że dziewczyna spędziła w Szwajcarii może z tydzień, a są to zdecydowanie bardziej odległe daty.
Trochę jest to wszystko zbyt mało rozbudowane, ale najwidoczniej panu Coelho nie chodziło o napisanie historii o prostytutce z Brazylii, a o przekazanie jakiś wartości dla każdego typu odbiorcy.
I myślę, że książka ta zasługuje na wysoką notę, choć też trochę jej brakuje do "ideału". :) Mimo wszystko - polecam.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Łaskun
Dobry thriller. Ciekawie napisane, na luzie, interesujące okoliczności i tło. Na minus na pewno ilość rozdziałów, no na Trygława i Swaroga! Ponad sto...