Wakacje i inne nieszcześcia

Okładka książki Wakacje i inne nieszcześcia E.K. Urlik
Okładka książki Wakacje i inne nieszcześcia
E.K. Urlik Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2017-10-01
2017-10-01

Początek nudny, ale przebrnęłam. Dalej było trochę lepiej: trójka przyjaciółek w średnim wieku (?) wyjeżdża na wspólne wakacje do Włoch. Dla każdej z nich powód wyjazdu jest inny – podsumowując: mają się dobrze bawić i nie myśleć o problemach. Tak naprawdę to powieść pisana z pozycji jednej z kobiet opowiada jej pogmatwaną historię. Można.

Długo czekałam na tę książkę, jednak nie urzekła mnie, a wręcz przeciwnie zniechęciłam się do niej. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron, bo pomimo nudnego, jak flaki z olejem początku, sądziłam, że akcja się rozkręci, oddałam do biblioteki. Niestety ten klimat, niemniej jednak liczę, że powieść znajdzie swoich amatorów.

Niech ta książka Was zainspiruje do podróży do Włoch i spędzenia urlopu na tle malowniczych, intrygujących krajobrazów w czasie, kiedy u nas zimno, szaro i ponuro. Ta książka jest świetnym antidotum na jesienną chandrę, zły nastrój. Poprawi Wam go w mig. Tyle porcji zdrowego śmiechu już dawno nie miałam, a przy okazji otrzymałam znakomicie wysnutą historię trzech wspaniałych kobiet. Każda z nich jest inna i w momencie, kiedy je poznajemy każda zmaga się z innym problemem. Lekarstwem, jako pierwszym krokiem ku lepszemu i pretekstem do odstawienia uprzedzeń, zgryzot, czy negatywnych myśli ma być wspólny wyjazd.

Jill, Alex i Alicja. Szalone przyjaciółki jeszcze z czasów szkolnych. Jill zaskakuje swoim niesztampowym podejściem do straty męża. Alex to przewrażliwiona, zalękniona samotna matka, wiecznie zakompleksiona, z przesadą dbająca o córkę, która zresztą wytrąciłaby niejednego człowieka o stalowych nerwach z równowagi. Alex zamiast trochę zadbać o siebie zamyka się w swoim pancerzu fobii, wiecznych lęków i strachu o nastoletnią córkę. Czasami się zastanawiałam, jak ta kobieta w ogóle może żyć. Przecież na dłuższą metę tak się zwyczajnie nie da. Alicja z kolei zabiera ze sobą w podróż swoją nieszczęśliwość i dręczące na każdym kroku pytania o prawdziwy powód odejścia od niej męża.

Wyjazd dla przyjaciółek ma być przyjemnością, by oddzielić troski od radości. Włochy przywitają kobiety pięknymi widokami, ale staną się pretekstem do zajrzenia w głąb siebie, we wsłuchanie się w swoje potrzeby. Na każdym kroku dopada je melancholia i wspomnienia minionego czasu. Czy ta sentymentalna podróż odniesie jakiś skutek? Jedno jest pewne, obok sugestywnych scen, w których bohaterki fundują nam podsumowania swoich ostatnich życiowych zakrętów, znajdziecie sporą dawkę dobrego humoru, a tego jak wiadomo, nigdy za wiele. Autorka wykazała się świetną precyzją i lekkością pióra, by każdy z wątków dopracować w najdrobniejszym szczególe, pamiętając, że książka ma swój inny ton i inny rodzaj zależności.

Oprócz lekkości wyczuwalnego bytu i obycia piórem, autorka zaskakuje niebanalnymi przypisami, w których znajdziecie między innymi przepis na sałatkę. W powieści znajdziecie świetnie scharakteryzowanych bohaterów, codzienne, autentyczne problemy, z którymi każdy z nas zmaga się na co dzień, głębszą refleksję, pierwszoosobową narrację, która pozwala na spojrzenie każdej sytuacji z nieco zdystansowanej perspektywy, ale przede wszystkim mądrych spostrzeżeń i plastycznych opisów. Wydaje się, że wyjazd jest jedynym rozwiązaniem na to, by uciec od wciągającego wiru skrajności, jednak czy aby na pewno?

„Wakacje i inne nieszczęścia” E.K. Urlik to pełna dobrego humoru, zdrowego dystansu do życia powieść o sile kobiecej przyjaźni, relacjach między bliskimi, kobiecego punktu spojrzenia oraz szalonej przygodzie okraszanej ciętym językiem, trafną ripostą, ale i głębszą refleksją. Urlik nie pozwoli Wam się nudzić. Ja ubawiłam się po pachy.

Polecam!

Gdy tylko ujrzałam opis tej powieści, przeczuwałam w pewien sposób, a zarazem miałam nadzieję, że się nie mylę, że będzie to lekka historia, idealna właśnie na taką szarówkę, jaka panuje teraz za oknem. I nie pomyliłam się! Trzech przyjaciółek nie sposób nie polubić, każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i przyciąga czytelnika do siebie.
Autorka ma naprawdę lekki styl pisania, jej powieść czyta się z czystą przyjemnością i ciężko się jest oderwać od lektury. A kiedy przychodzi koniec... To nadchodzi także rozczarowanie, że to już jest on, pragnie się dalszego ciągu tej historii.

Autorka ma naprawdę lekki styl...

Jesień objęła we władanie pogodę, dni stają się coraz krótsze, coraz chłodniejsze… Marzeniem niejednego książkoholika jest kubek gorącej herbaty i przyjemna lekka książka, przy której miło spędzi czas… Jedną z takich powieści jest książka E.K. Urlik…

Po zapoznaniu się z opisem tej powieści byłam niemal pewna, że okaże się ona dość zabawną pozycją. I tak też się stało. Spędziłam kilka fajnych godzin z Alex, Jill i Alicją, podczas których trwania wielokrotnie uśmiech pojawiał się na mojej twarzy, a w głowie rodziła się myśl – „też chciałabym mieć takie problemy”.
Autorka ma lekki i przyjemny styl… Książkę czyta się szybko i z nieustającym zainteresowaniem, niezależnie od tego, czy w danym momencie macie przed sobą dłuższy opis, czy też krótkie dynamiczne dialogi, które wielokrotnie powodowały u mnie śmiech.

E.K. Urlik świetnie oddała emocje towarzyszące bohaterom jej powieści – tekst naładowany jest całą ich feerią. Dodaje to niewątpliwie głębi całości, jednocześnie uwypuklając charakter każdej bohaterki.
Alex, Alicja i Jill charakteryzują się zupełnie różnymi temperamentami, które w przypadku ich przyjaźni świetnie ze sobą współgrają. Wzbudzają skrajne emocje, w zależności od sytuacji, jednak w ogólnym rozrachunku są postaciami pozytywnymi, które da się śmiało polubić…

Narracja pierwszoosobowa z punktu widzenia Alex pozwala czytelnikowi poznać bohaterkę od środka – jej obawy, przemyślenia, bolączki, jednocześnie jest ona „przewodnikiem” tej historii, z jej perspektywy bowiem czytelnik poznaje otoczenie i sytuacje, z jakimi zmierzają się trzy przyjaciółki.

Podsumowując: Wakacje i inne nieszczęścia to świetna lektura na jesienne popołudnie, przy której spędzicie miło czas. Autorka świetnie wykreowała postaci, stworzyła ciekawą i zabawną fabułę. Wakacje i inne nieszczęścia to historia (z przymrużeniem oka) o dojrzałych kobietach, które bały się iść naprzód, bały się zmienić coś w swoim życiu. Czy im się udało? Sprawdźcie to, sięgając po tę książkę.

Polecam!

• Moi mali książęta :)
  • 😳 Rok 2017 😳
  • Biblioteczka domowa III
  • Woblink
  • 52 book challenge 2018
  • Papierowy

Dodaj cytat z książki Wakacje i inne nieszcześcia