Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo

Okładka książki Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo Kamil Janicki
Okładka książki Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo
2017-11-06
literatura polska

Ksiazka opowiadająca o polskich damach, które wzięły w garść swój los

Ksiazka opowiadająca o polskich damach, które wzięły w garść swój los

Ależ to było ciekawe! Czyta się jak powieść, autor potrafi zainteresować historią, a ja żałuję tylko tego, że książka już się skończyła. Bardzo ciekawa, nie tylko dla miłośników historii, a dosłownie dla każdego, napisana w przystępny sposób. Polecam

Książka opisuje nam postacie niezwykłych kobiet w historii Polski późnego średniowiecza. Przede wszystkim jest to Elżbieta, królowa Węgier, jej matka Jadwiga Kaliska, zona Władysława Łokietka, oraz nasz król, Jadwiga Andewageńska. Nie jest to hagiografia, nie jest to nudnawa praca naukowa, choć autor szeroko opiera się na źródłach i nie sposób odmówić mu zasobu wiedzy. Zresztą sama bibliografia obejmuje kilkaset pozycji, przy czym nie jest to bibliografia pracy naukowej, ale pozycji napisanej przystępnie i lekko. Momentami autor popada w pewne sensacyjności historyczne, w kilku przypadkach przynajmniej nieprawdziwe. Łatwo przechodzi od naszych bohaterek do degresji o życiu dworu, czy pałacach gdzie toczy się akcja. Nie mamy tutaj faktycznie żadnych wojen, żadnych konkretnych starć i bitew. Sprawy bitew, obce kobietom tamtej epoki, dzieją się poza nimi, ale polityka już nie. To one kierują państwami, prowadzą wielką dyplomację i negocjują ze szlachtą politykę wewnętrzną. Książka jest o tyle cenna że uwydatnia Elżbietę, a przede wszystkim jej wnuczkę , św. Jadwigę, jako prawdziwe osoby z krwi i kości. Mądre, odpowiedzialne, bogobojne. Prawdziwe królowe. Oj przydały by się nam dzisiaj w życiu politycznym. Może były by lekiem na ta całą otaczającą nas idiokracje....

Rzadko sięgam po książki historyczne, ale ta całkowicie mnie zachwyciła. Została napisana przystępnym językiem. Świetnie przybliża średniowieczne realia oraz życie kobiet, które były nie tylko żonami i matkami ale przede wszystkim świetnymi politykami. Intrygi, spiski, tajemnice i morderstwa – to wszystko się tutaj znajduję. Zdecydowanie nie można się przy tej lekturze nudzić ;)

Gdyby nie dziecinne i naiwne - niepotrzebne! - nawiązanie do współczesnej polityki byłoby 10/10
Czytałam z wypiekami na twarzy o królu Łokietku, Kazimierzu Wielkim, królowej Elżbiecie Łokietkównej i jej synowej Elżbiecie Bośniaczce i przede wszystkim o tej niezwykłej, nieziemskiej Jadwidze - królu Polski. Zachwyca mnie drugi plan opowieści. Dajmy na to taka Złotoria i Gniewkowo. Nie wiedziałam nawet o istnieniu tych miejscowości, a tam przewaliło się tyle historii, tyle wydarzeń, przelało się tyle krwi ... I losy Kaźka Słupskiego, który zawsze mnie ciekawił i ci naprawdę wstrętni Krzyżacy i intrygi Habsburgów- a przecież dopiero się rozkręcali! No rewelacja po prostu:) Najlepsza część z serii. Jestem zachwycona.

Gdyby ktoś mi powiedział,że będę zachwycona książką historyczną,nigdy bym w to nie uwierzyła.A tu 3 wieczory z zaparty tchem śledziłam życie kobiet póżnego Średniowiecza i byłam zachwycona ich politycznym wyczuciem,samodzielnością w podejmowaniu decyzji,umiejętnym kierowaniem koronowanymi mizoginami.Chyba wpływ ma też obecna sytuacja,gdy kobiety strajkują ,by mieć wybór,by decydować o sobie.
Wszystkie pozycje p. Kamila Janickiego wpisane do notesu - do przeczytania!

Rzadko decyduję się pisać opinie i gdyby nie jedna czytelniczka pewnie nie skusilabym sie na opisanie wrażeń z tej właśnie powieści p. Janickiego. Wszystko można o niej powiedzieć, ale napewno nie to ze jest nudnawa. Przypomina raczej kobieca wersję Korony Królowych. Myslalam że czasy Piastów i Jagiellonów znam jednak zrewidować muszę wszystko. Pan Janicki potrafi o czasach przeszłych pisać tak jak niejeden autor powiesci kryminalnych. Jest to kolejna dobra pozycja. Jeśli kogos ciekawy co łączy jagiellonow z obrazem na Jasnej Górze zapraszam do lektury.

Książka napisana prostym językiem i można się z niej dowiedzieć wielu ciekawostek, lecz podczas czytania musiałam ją kilka razy odkładać, ponieważ okropnie zaczynała mnie nudzić. Musiałam odpocząć od niej aby z zapałem wrócić do czytania. Uważam, że nawet osoby, których historia nie bardzo fascynuje znajdą tam coś, co ich zainteresuje, ale będą musieli ją sobie dawkować.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów. Gorąco polecam.

Książka jest fatalna merytorycznie i językowo. Bełkot!

Książka jest fatalna merytorycznie i językowo. Bełkot!

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Damy polskiego imperium. Kobiety, które zbudowały mocarstwo