Zimna Książka

Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja
Medellin

Już dzisiaj, w połowie słonecznego maja, swoją premierę ma dziesiąty zbiór poetycki Marty Podgórnik Zimna książka. Od debiutanckich Prób negocjacji z 1996 roku minęło już ponad dwadzieścia lat. Przez ten czas poezja Marty Podgórnik podlegała licznym zmianom: od emocjonalnego, „bezkompromisowego ekshibicjonizmu”, poprzez silne i głośne wątki „kontestacyjne” w rodzaju Rafała Wojaczka, aż do stanu „pełnej klarowności” z poprzedniej książki Zawsze.

Maciej Woźniak pisał, że w twórczości Marty Podgórnik „to, co modernistyczne, podaje rękę temu, co post, a odwołania do francuskich filozofów spółkujące z refrenami piosenek zyskują stylistyczną pościel z najlepszego magla”. Idiomatyczne połączenie tematyki osobistej z chłodną dyscypliną intelektualną wyróżnia także nadchodzącą Zimną książkę, tym razem jednak w jeszcze większym natężeniu lirycznym i konceptualnym.

Żywioł Zimnej książki przebiega wzdłuż prywatnych, intymistycznych, głęboko afektywnych zapisków skontrastowanych z niewzruszonością istniejącej obiektywnie – jakby na przekór targanemu wątpliwościami podmiotowi – rzeczywistości: „Jaki ten świat niechlujny, sprawia tyle złości/ Zupełnie niepotrzebnie Zapewne z miłości/ Pogasiły się światła i nad każdym grobem/ Rozgrywa się prywatka, ale tylko w sobie”.

W tym literackim oraz filozoficznym zderzeniu autorka Zawsze utrzymuje stosowną estetyczną równowagę. Wynikające z zanurzenia w świat napięcie podmiotu mówiącego głównie o własnej, „wewnętrznej”, głęboko afektywnej rzeczywistości tworzy niepowtarzalny, liryczny mezalians, organizujący Zimną książkę w przemyślaną, spójną całość. Dykcja Marty Podgórnik po mistrzowsku drąży dwie ontologiczne skrajności: subtelne bycie-w-sobie i twarde bycie-w-świecie.

„Sztuka lirycznego wkurwu i zwersyfikowanej awersji, zgryźliwej zgryzoty i pretensjonalnej pretensji, sentymentalnego resentymentu i szyderczego naburmuszenia. Oto co wypełnia Zimną książkę. Nie chce się wierzyć, że dojście w tej sztuce do aż takiej wprawy może być kwestią czerpania z zaledwie pojedynczej pamięci i jedynie osobistych traum” – podsumował w recenzji towarzyszącej premierze Maciek Woźniak.

Marta Podgórnik urodziła się w 1979 roku. Jest poetką, krytyczką literacką oraz redaktorką. W ciągu swojej kariery twórczej została wyróżniona szeregiem prestiżowych nagród, m.in. w 2012 roku Nagrodą Literacką Gdynia. Była również nominowana do Paszportów Polityki (2001), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2012) oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016). Mieszka i pracuje na Śląsku.

źródło opisu: http://www.biuroliterackie.pl/biuletyn/marta-podgornik-zimna-ksiazka/

źródło okładki: Praca własna

Medellin | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Napiszę szczerze, nie wiem o co w tych utworach chodzi. Zupełnie do mnie nie trafiają. Daję trzy gwiazdki, czyli ocenę "słaba". Byłbym okrutny gdybym dał dwie - "bardzo słaba", czy jedną - "beznadziejna", bo widać, że autorka ma wyrobiony warsztat pisarski. Jednak dla mnie te wiersze nie mają sensu i są po prostu brzydkie i nieciekawe.

umlaut | 2018-04-20

ser cheddar był najbardziej spoko. chyba temat jest już zbyt wyeksploatowany

Aleksander | 2018-05-27

To wszystko już u Podgórnik było... Ogrywa samą siebie.

kinga | 2018-05-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

Karolina Kurando | 2018-04-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

W tym przypadku grafomania to komplement.

elalila | 2018-12-09
prozapoetycka | 2018-01-13
Irimias | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Nominacje do VI edycji Nagrody im. W. Szymborskiej

19 kwietnia 2018 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Bohdan Zadura z Silesiusem za całokształt twórczości

Jedenastym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Najnowszy tom „Po szkodzie", będący zarazem jednym z najważniejszych w karierze literackiej poety, ukazał się miesiąc temu. Statuetkę za całokształt twórczości Zadura odbierze w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego.