Pierwsze wspomnienie wielkiego głodu

Wydawnictwo: FORMA
poezja

Pierwsze wspomnienie wielkiego głodu to poetycka opowieść o szaleństwie, które opanowało ziemską przystań i rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, niemal z prędkością światła, dotkliwie nieobecnego, będącego obiektem człowieczych tęsknot. W tym kosmosie wrażeń nie pomagają codzienne rytuały, powtarzalne do znudzenia i smętnej monotonii czynności, nie ratuje terapia znanych powszednich ruchów, bo wszędzie króluje apatia i bezruch, lęk i bezradność, pustka i bezdroża okrutnej i beznadziejnej starości. Fale przemijania zalewają wietrzne brzegi, biel znikania zagarnia wszystko, bez wyjątku; nie ma portów, nie ma ratunkowych łodzi, jest wiatr i skurcze tonącego ciała. W tej poezji, mimo prób pokonania codziennego oporu nieustępliwej materii, zwycięża znużenie „udręką / obserwowania zwykłych spraw”, wygrywa niknienie i zniszczenie, nieustannie „tłoczy się ból”, „wzbiera strach”, puchnie „każdy z krańców nieszczęść”. Tom wierszy Małgorzaty Południak to metafizyka samotności i głodu, „opowieść o strachu”, o „dniach bez smaku”, w których jakoś się trwa, szuka wewnętrznego spokoju i cierpliwie „brnie się przez wiersze”.
Paweł Tański

źródło opisu: http://www.wforma.eu/pierwsze-wspomnienie-wielkiego-glodu.html

źródło okładki: http://www.wforma.eu/pierwsze-wspomnienie-wielkiego-glodu.html

Justyna Koronkiewicz | 2017-09-01

Nie potrafię czytać tych wierszy ot tak, w porządku stron Otwieram na chybił trafił i smakuję. To jak z cukierkami z bombonierki. Nie wiesz na jaki smak trafisz. Odwijasz ze sreberka i kładziesz na języku. Rozgryzasz. Czekasz. Zaskoczenie, bo smak jest niezwykły. Nie jeden konkretny, wyraźny, taki który od razu umiesz nazwać, dopasować do etykietki. To konglomerat rożnych składników, które połączone ze sobą, tworzą nową jakość. Jaką? każdy nazwie to po swojemu - zleży jaką nutkę smakową najwyraźniej odczuje na języku.

ELG | 2017-09-16
Przeczytana: 17 sierpnia 2017