Wielebny

Tematem wiodącym niniejszego zbioru są dzieje dyplomacji brytyjskiej w ubiegłym stuleciu, począwszy od zakończenia I wojny światowej. Znalazł się w nim też tekst poświęcony wysiłkowi militarnemu, jaki został podjęty przez Wyspiarzy w obliczu zagrożenia Anglii atakami pocisków V1 i V2. W prezentowanym tomie znajdują się teksty poświęcone aktywności dyplomacji brytyjskiej, lub przynajmniej oddźwiękom, jakie ta aktywność wywołała u innych uczestników gry międzynarodowej, zarówno odnośnie Francji, Polski, Litwy, Ukrainy, Czechosłowacji, Grecji oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Rozpiętość chronologiczna i geograficzna prezentowanej tematyki ma także walor syntetyzujący, ukazuje bowiem ewolucję pozycji międzynarodowej Wielkiej Brytanii od mocarstwa globalnego – metropolii największego imperium kolonialnego w dziejach – do mocarstwa regionalnego, stanowiącego przy tym zwornik świata zachodniego i główny europejski motor solidarności transatlantyckiej, tak istotnej dla interesantów i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

źródło opisu: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl

źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl