Cypr pod rządami angielskiego monarchy. Ryszard I i koronacja królowej Berengarii na wyspie

Tłumaczenie: Tomasz Tesznar
Wydawnictwo: Napoleon V
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Cyprus Under an English King in the Twelfth Century: The Adventures of Richard I and the Crowning of His Queen in the Island
historia
Balcar

Usiłując sparafrazować dawne kroniki dotyczące przebiegu trzeciej krucjaty, podjąłem próbę połączenia słynnego dziennika naocznego świadka ówczesnych wydarzeń, Gotfryda z Vinsauf – Itinerarium Regis Anglorum Richardi (w wydaniu Bohna z roku 1849) z innymi dostępnymi źródłami informacji. Najważniejszymi anielskimi kronikarzami tego budzącego największe emocje epizodu w dziejach krucjat są:...

z innymi dostępnymi źródłami informacji.
Najważniejszymi anielskimi kronikarzami tego budzącego największe emocje epizodu w dziejach krucjat są: Ryszard z Devizes, Roger z Hoveden (lub Howden) oraz właśnie Gotfryd z Vinsauf (pochodzenie jego nazwiska zdaje się budzić pewne wątpliwości; prawdopodobnie był on szafarzem, czyli ekonomem jednego z benedyktyńskich klasztorów). Istnieją również liczne i niezwykle ważne współczesne relacje, spisane przez przedstawicieli innych nacji, takie jak kroniki Ernoula, Wilhelma z Tyru, Jacquesa de Vitry, czy też opowieści Flamandczyka Jana z Avesnes czy „Minstrela z Rheims”. Choć te zagraniczne źródła informacji na temat pełnego przygód przebiegu trzeciej wyprawy krzyżowej odpowiednio uwypuklają niezwykle ważną dla tej ekspedycji postać Ryszarda Lwie Serce jako głównego bohatera krucjatowej epopei, to jednak zajmują się
w większym stopniu wydarzeniami, jakie miały miejsce w Ziemi Świętej, niż dość przypadkowym i traktowanym marginalnie anglonormańskim podbojem i okupacją Cypru.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://napoleonv.pl/opis/9014086/cypr-pod-rzadami-...»

Balcar | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Po lekturze biografii Ryszarda Lwie Serce, przyszedł czas na trochę bardziej szczegółową pozycję. Książka skupia się na historii III krucjaty ze szczególnym uwzględnieniem zdobycia Cypru przez wojska angielskie. Król Ryszard jest w tej książce centralną postacią, co nie powinno dziwić, jako, że autor opiera się głównie na relacjach osób z otoczenia monarchy. Książka ma dosyć lekki, anegdotyczny styl, rzekłbym nawet, że autor bardzo ufnie podchodzi do wszystkich legend i podań. Sporo można się dowiedzieć na temat średniowiecznych obyczajów. Autor chętnie opisuje wiele obrzędów takich jak królewski obiad w Marsylii czy koronacja królowej Berengarii czy później Amalryka de Lusignan.
Poza tytułową koronacją, autor koncentruje się na samym zdobyciu wyspy oraz sytuacji w Ziemi Świętej oraz losami Cypru pod rządami Templariuszy i Gwidona de Lusignan, aż do objęcia władzy przez jego brata, Amalryka.

Rebe | 2017-12-29
MrGwyn | 2017-10-21