Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów

Okładka książki Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów Maria Bystrzanowska
Maria Bystrzanowska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Oficyna Wydawnicza Impuls
2017-06-12
2017-06-12
Impuls Bystrzanowska mutyzm psychoterapia

Okładka książki Mutyzm wybiórczy pisany wierszem Maria Bystrzanowska, Anna Osinkin
Mutyzm wybiórc... Maria Bystrzanowska...

31/2021
Maria Bystrzanowska "Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów."
"Wszyscy muszą zrozumieć istotę tego zaburzenia, żeby na co dzień nie szkodzić dziecku swoim zachowaniem, tylko go wspierać i pomagać." ❤️

Mutyzm wybiórczy.
Lęk przed mówieniem.
Często mylony z nieśmiałością. Błędnie!
Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe, które ma ogromny wpływ na zachowanie dziecka, na jego myślenie, emocje, a nawet zdrowie fizyczne.
Dzieci z MW są bardziej wrażliwe, ostrożne i przezorne. Są bardzo dokładne i nieustannie dążą do perfekcji. Jednocześnie są pełne obaw, o to, że nie są idealne, a czynności które wykonują nie są wystarczająco dobre.
Świadome swoich "niedoskonałości" - nie wierzą w siebie i w swoje zdolności!
Dzieci z MW mają swoje pole swobodnego zachowania i mówienia, w których czują się komfortowo. W swojej strefie komfortu pozostają normalnymi dziećmi, czyli rozmawiają, śmieją się, swobodnie bawią i żartują. Zaczynają jednak unikać sytuacji, w których czują się niekomfortowo.
Dzieci z MW są schematyczne. Schematyzm zapewnia im poczucie bezpieczeństwa,a każda niezapowiedziana zmiana to dla nich dodatkowy stres, który wzmaga lęk.
Należy pamiętać, że lękliwość i ciężka postać MW często skutkuje fobią szkolną, społeczną, a nawet depresją. Dlatego, dziecka z podejrzeniem MW nie możemy zostawić samemu sobie! Musimy w pełni zaangażować się w terapię! Dziecko, bez naszej pomocy sobie z tym nie poradzi! Nie wyrośnie z tego! Zaburzenia lękowe mogą się pogłębiać!
Terapia MW przynosi realne efekty.
Wczesna powinna być raczej modyfikacją zachowań wszystkich osób z otoczenia dziecka, a jej celem ma być wspieranie, pomaganie i likwidacja lęku, lub nie pogłębianie go w trudnych i nowych dla dziecka sytuacjach.
Stopniowo wprowadzić należy również techniki metody behawioralnej:
- wygaszanie bodźca (metoda małych kroków)
- modelowanie
- desensytyzacja.
Te trzy techniki pomogą dziecku aktywować mowę i generalizować ją w środowisku.
W praktyce stosuje się kombinacje modelowania i wygaszania bodźca, natomiast desensytyzacja jest etapem finalnym.

Ta książka to dla mnie przełom!
Często zastanawiałam się, dlaczego mój młodszy syn reaguje w taki, a nie inny sposób?!
Tłumaczyłam sobie, że przecież ma taki charakter. Jest nieśmiały, bywa wycofany i nieufny. Taki jest. To normalne.
Nic bardziej mylnego!
Nie jest normalne, że czuję lęk za każdym razem, gdy idzie do przedszkola. Nie jest normalne, że nie wchodzi w interakcje z dziećmi w grupie. Nie jest normalne, że nie odpowiada na pytania pań w przedszkolu.
Teraz wiem, że przegapiłam pierwsze oznaki..
Teraz wiem, że popełniłam wiele błędów..
Przeszłości już nie zmienię..
Jednak jest coś co mogę zrobić teraz!
Mogę wspierać go każdego dnia!
Mogę mu pomóc!
Wiem, że czeka nas dużo "pracy", ale jestem na to przygotowana!

31/2021

Mutyzm wybiórczy.
Lęk przed mówieniem.
Często mylony z nieśmiałością. Błędnie!
Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe, które ma ogromny...

Przeczytałam i muszę powiedzieć , że jest to książka godna polecenia ! Zawiera esencję najważniejszych informacji dotyczących mutyzmu wybiórczego. Informacje są usystematyzowane i napisane w bardzo przystępnej formie dla czytelnika. Zawiera bardzo dobry i pomocny aneks , który może posłużyć do pracy z dzieckiem. Po przeczytaniu tej książki ma się pełny poukładany obraz co to jest mutyzm, a przede wszystkim jak pomóc dziecku.
Szczerze polecam !!!

• Pedagogiczne
  • Dzieci
  • Magdy
  • Pracowe

Dodaj cytat z książki Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów