Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności

Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski
Wydawnictwo: Vivante
NeuroTribes: The Legacy of Autism and the Future of Neurodiversity
joly_fh

Czym jest autyzm? Niepełnosprawnością towarzyszącą choremu przez całe życie czy naturalnie występującą w świecie formą perspektywy poznawczej przypominającą geniusz? Obie odpowiedzi są poprawne, choć nie do końca wyczerpują tę kwestię. Przyszłość naszego społeczeństwa zależy od jej zrozumienia. Steve Silberman, dziennikarz „Wire” odkrywa tajemniczą historię autyzmu oraz rzuca nowe światło na...

Steve Silberman, dziennikarz „Wire” odkrywa tajemniczą historię autyzmu oraz rzuca nowe światło na to, co słynni naukowcy usiłowali stłumić w zarodku, ukazując przy tym niezwykły potencjał osób dotkniętych autyzmem.

Odwołując się do badań pionierów w dziedzinie autyzmu, jak i do przewrotnej konceptu różnorodności neurologicznej, teoria zaginionego plemienia głosi, autyzm, dysleksja czy ADHD nie są bynajmniej nieprawidłowościami. To po prostu efekt naturalnych wariacji w genomie człowieka.

Książka, która zredefiniuje ludzkie zrozumienie historii, znaczenia, funkcji oraz wpływu różnorodności neurologicznej na świat człowieka.

źródło opisu: http://www.illuminatio.pl/ksiazki/neuroplemiona/

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl

Emma | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

"Czcij różnorodność, byś nie skończył niczym kaktus na pustyni".
Nigdy nie myślałam, że książka o tak trudnych i ważnych tematach może być aż tak porywająca.
Ale zacznę od początku.
Temat autyzmu jest dla mnie bardzo ważny, codzienny i osobisty. O książce sporo słyszałam i nie omieszkałam kupić, gdy tylko pojawiło się jej tłumaczenie na język polski.
Autor podzielił pozycję na kilka części.
W pierwszej części przybliża nam fascynującą postać jednego z największych umysłów XVIII wieku, ekscentryka lorda Cavendisha. Następnie wprowadza nas w świat autystycznego chłopca i jego kochających rodziców. Później opowiada o "odkrywcach " autyzmu: Hansie Aspergerze i Leo Kannerze.
W dalszych częściach pisze o twórcach Doliny Krzemowej, o efekcie Rain Mana, o walce rodziców chcących zapewnić dzieciom dostęp do edukacji i zapewnienić im warunków do osobistego rozwoju. Są rozdziały dotyczące tworzącycm się organizacjom do spraw osób niepełnosprawnych i wreszcie o dorosłych autykach.
Wydaje się,...

GZal | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Gdy przed laty szukałem jak najwięcej informacji na temat autyzmu i zespołu Aspergera trafiłem między innymi na tekst Steve Silbermana opublikowany w magazynie The Wired Geek Syndrome. Silberman. Tekst ten stał się dla Silbermana inspiracją do poszukiwań odpowiedzi na pytanie czemu wciąż tak mało wiemy o autyzmie. Efektem tych poszukiwań jest monografia Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przeszłość neuroróżnorodności.

Uwielbiam książki o rozwoju nauki, między innymi dlatego, że pokazują proces dochodzenia do wiedzy. Proces pełen błędów, pomyłek, ślepych uliczek, sukcesów, ambicji naukowców ale również szarlatanów. Pod tym względem Neuroplemiona są bardzo podobne do fantastycznego Cesarza wszech chorób Siddarthy Mukherjee.

Książka Silbermana daje odpowiedź na wiele pytań, które pojawiają się w dyskusjach wokół autyzmu. Jak to się stało, że zaistniały pewne terapie, jak wyglądały różnego rodzaju genialne odkrycia w rodzaju tych, które cały czas pokutują – czyli związku autyzmu ze...

Kotkolot | 2017-09-07

Doskonała książka, pisze o bardzo trudnych rzeczach zrozumiale i z wielką wrażliwością.

joly_fh | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017