Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności

Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski
Wydawnictwo: Vivante
NeuroTribes: The Legacy of Autism and the Future of Neurodiversity
joly_fh

Czym jest autyzm? Niepełnosprawnością towarzyszącą choremu przez całe życie czy naturalnie występującą w świecie formą perspektywy poznawczej przypominającą geniusz? Obie odpowiedzi są poprawne, choć nie do końca wyczerpują tę kwestię. Przyszłość naszego społeczeństwa zależy od jej zrozumienia. Steve Silberman, dziennikarz „Wire” odkrywa tajemniczą historię autyzmu oraz rzuca nowe światło na...

Steve Silberman, dziennikarz „Wire” odkrywa tajemniczą historię autyzmu oraz rzuca nowe światło na to, co słynni naukowcy usiłowali stłumić w zarodku, ukazując przy tym niezwykły potencjał osób dotkniętych autyzmem.

Odwołując się do badań pionierów w dziedzinie autyzmu, jak i do przewrotnej konceptu różnorodności neurologicznej, teoria zaginionego plemienia głosi, autyzm, dysleksja czy ADHD nie są bynajmniej nieprawidłowościami. To po prostu efekt naturalnych wariacji w genomie człowieka.

Książka, która zredefiniuje ludzkie zrozumienie historii, znaczenia, funkcji oraz wpływu różnorodności neurologicznej na świat człowieka.

źródło opisu: http://www.illuminatio.pl/ksiazki/neuroplemiona/

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl

RoBaal | 2019-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2019

Mam bardzo mieszane odczucia co do tej książki. Jako matka dziecka neuronietypowego (nie autyka jak chce autor, ale autystyka - po polsku brzmi to jednak lepiej) cieszę się, że powstała pozycja prostująca wiele mitów narosłych wokół przyczyn autyzmu, oraz osób z takim postrzeganiem świata. Mitów, z którymi musieliśmy się zmierzyć jako rodzice, i które nie pozostają bez wpływy na nasze życie jeszcze teraz, kiedy nasz syn jest prawie dorosły. Orzecznictwo lekarskie i aparat państwowy wymagają od nas uznania naszego dziecka za niepełnosprawne, inaczej nie mógłby korzystać z żadnego wsparcia (np. dowozu do specjalnego ośrodka szkolnego, renty, wsparcia w szkolnictwie). Bez tego również pozostawimy go w próżni po 16 roku życia, czyli już za miesiąc.
Jednocześnie staramy się konfrontować naszego syna z maksymalnie dużą dawką sytuacji, jaka może go spotkać w życiu. W tym kontekście, choć pocieszająca jest konkluzja autora, że niepełnosprawność znika za zamkniętymi drzwiami sanktuarium,...

Figunia33 | 2018-03-29
Przeczytana: 21 marca 2018

Świetny dokument o tym, jak przebiegały badania nad autyzmem, kto pierwszy opisał to zaburzenie i jak formowały się jego nazwa, definicja i kryteria diagnostyczne. Czytając książkę miałam wrażenie, jakbym oglądała fascynujący film dokumentalny. Znajdziemy w niej portrety genialnych naukowców, wynalazców, u których dziś zapewne zdiagnozowano by autyzm lub zespół Aspergera, a także współczesnych autyków - dzieci i ich rodziców, którzy poświęcili swoje życie poszukiwaniu odpowiedzi na to, jak pomóc swoim pociechom odnaleźć się w otaczającym ich świecie. Poznamy biografie lekarzy, naukowców, którzy badali i próbowali opisać zaburzenia ze spektrum autyzmu. Przyjrzymy się postaciom Kannera, Aspergera i zajrzymy za zasłonkę świata nauki, w którym toczy się ostra rywalizacja o uznanie swoich osiągnięć.
Ale przede wszystkim nauczymy się patrzeć na autyzm w zupełnie inny sposób. Odkryjemy, że ludzie, których świat uważa za zaburzonych, choć funkcjonują w sposób odmienny, stanowią jednostki...

GZal | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Gdy przed laty szukałem jak najwięcej informacji na temat autyzmu i zespołu Aspergera trafiłem między innymi na tekst Steve Silbermana opublikowany w magazynie The Wired Geek Syndrome. Silberman. Tekst ten stał się dla Silbermana inspiracją do poszukiwań odpowiedzi na pytanie czemu wciąż tak mało wiemy o autyzmie. Efektem tych poszukiwań jest monografia Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przeszłość neuroróżnorodności.

Uwielbiam książki o rozwoju nauki, między innymi dlatego, że pokazują proces dochodzenia do wiedzy. Proces pełen błędów, pomyłek, ślepych uliczek, sukcesów, ambicji naukowców ale również szarlatanów. Pod tym względem Neuroplemiona są bardzo podobne do fantastycznego Cesarza wszech chorób Siddarthy Mukherjee.

Książka Silbermana daje odpowiedź na wiele pytań, które pojawiają się w dyskusjach wokół autyzmu. Jak to się stało, że zaistniały pewne terapie, jak wyglądały różnego rodzaju genialne odkrycia w rodzaju tych, które cały czas pokutują – czyli związku autyzmu ze...

Kotkolot | 2017-09-07

Doskonała książka, pisze o bardzo trudnych rzeczach zrozumiale i z wielką wrażliwością.

Emma | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

"Czcij różnorodność, byś nie skończył niczym kaktus na pustyni".
Nigdy nie myślałam, że książka o tak trudnych i ważnych tematach może być aż tak porywająca.
Ale zacznę od początku.
Temat autyzmu jest dla mnie bardzo ważny, codzienny i osobisty. O książce sporo słyszałam i nie omieszkałam kupić, gdy tylko pojawiło się jej tłumaczenie na język polski.
Autorem książki jest Steve Silberman, amerykański psycholog i publicysta, którego zainteresowała „epidemia” autyzmu w Dolinie Krzemowej. Zaczął badać to zjawisko, spotykał się z rodzicami oraz dorosłymi autykami i opisał swoje spostrzeżenia w „Neuroplemionach”.
Autor podzielił pozycję na kilka części.
W pierwszej przybliża nam fascynującą postać jednego z największych umysłów XVIII wieku, ekscentryka lorda Cavendisha. Następnie wprowadza nas w świat autystycznego chłopca i jego kochających rodziców. Później opowiada o "odkrywcach " autyzmu: Hansie Aspergerze i Leo Kannerze.
W dalszych częściach pisze o twórcach Doliny Krzemowej, o...