Dziura

Wydawnictwo: Psychoskok
aneys

,,Dziura” – to słowo budzi wiele skojarzeń. Działaczom ekologicznym może przywodzić na myśl dziurę ozonową, krawcowym dziurę w guziku, a laryngologom dziurę w nosie. Jest to więc słowo pojemne, które mieści w sobie wiele różnych, często bardzo odległych od siebie znaczeń. Czym jednak jest ,,dziura” dla Stanisława Kuczkowskiego? Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. W swojej książce o tym tytule przedstawia bowiem dziurę jako coś, do czego wpada główny bohater, czyli Piotr, przenosząc się tym samym w inny, podziemny świat. Co ważne, jest to świat, w którym odkrywa swoje życie na nowo, spotyka niezwykle inspirujących ludzi i doświadcza wielu niecodziennych zdarzeń. Dziura jest więc może symbolem granicy pomiędzy poznaniem a tajemnicą, banałem życia a niezwykłością codzienności, stagnacją a rozwojem. Z drugiej strony dziura to, być może, coś, co każdy nosi w sercu, czyli rana, trwały ślad po krzywdzie. Może być mniejsza lub większa, ale zawsze jest. ,,Dziura” Stanisława Kuczkowskiego to niezwykła historia człowieka, dla którego niefortunne omsknięcie się stopy staje się równoznaczne z życiowym przełomem, próbą przewartościowania swojej dotychczasowej egzystencji. Czytelnik z łatwością może utożsamić się z Piotrem, a podczas lektury nie sposób oprzeć się wrażeniu, że razem z nim wpada w tytułową dziurę i odkrywa tajemniczą krainę. Z tego względu można tę książkę potraktować jako opowieść paraboliczną, dotyczącą każdego z osobna na swoiste sposoby. Tak jak wybitne dzieło Alberta Camusa ,,Dżuma” , tak ,,Dziurę” Stanisława Kuczkowskiego można więc włączyć do kręgu przypowieści dla dorosłych. Zawarta jest w niej prawda, którą warto odkryć razem Piotrem.

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/dziura/

źródło okładki: http://www.psychoskok.pl/produkt/dziura/

Iza | 2017-07-21

,,Dziura” to opowieść pełna zwrotów akcji, niecodziennych zdarzeń, ale także głębokich rozmów o życiu. Z tego względu nie należy jej traktować jako, tylko i wyłącznie, bajki dla dorosłych. Autor zadbał, aby jego dzieło miało głębsze przesłanie i aby na przykładzie tej na pozór zbyt ekscentrycznej historii pokazać wiele prawideł życia, które być może nie dla każdego są oczywiste. Po książkę Stanisława Kuczkowskiego warto więc sięgnąć z wielu powodów. Z pewnością nie jest to historia nużąca, a już na pewno nie bezwartościowa. Czemu by więc nie przenieść się razem z Piotrem do świata ukrytego głęboko pod ziemią, aby odkryć to, co jeszcze nieodkryte, równocześnie z bohaterem?

bookapproved | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książka pod tytułem "Dziura" autorstwa Stanisława Kuczkowskiego jest niewątpliwie pozycją niezwykłą. Książka zachwyca prostotą, tematem nam bardzo bliskim, a zarazem ma w sobie pewną magię i nutkę tajemniczości. Głównym bohaterem jest człowiek biznesu- Piotr, którego spotyka sytuacja, która może spotkać każdego z nas, wpada w tytułową "Dziurę", która przenosi go w magiczną krainę. To co spotyka tam Piotra jest bez wątpienia fantastyczne. Historię opowiada Krzysztof- mężczyzna w podeszłym wieku, który wplata swoje przemyślenia, młodzieńcze uczucia.

halmanowa | 2017-08-18
Na półkach: Teraz czytam