Dzieciństwo – Młodość

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381192361
Monika

Stanisław Kuczkowski w książce „Dzieciństwo - Młodość” wspomina Stasia Kuczkowskiego i Staszka Kuczkowskiego. Ich świat – czy też swój widziany ich oczami: swoją przeszłość, a ich teraźniejszość. Świat w oczach kilku- i kilkunastoletniego dziecka oraz młodego człowieka, studenta Politechniki Warszawskiej. Na początku wyolbrzymiony i jeszcze w proporcjach, które z wiekiem się zmniejszają, ale też dużo intensywniejszy – bo dzięki delikatnej skórze i bezbronnemu umysłowi doznania są intensywniejsze, a dzięki cechom młodzieńczego charakteru jeszcze nieprzefiltrowane przez rozmaite izmy. Z czasem ten świat się rozszerza i doznań jest więcej – również tych bolesnych.
Książka jest podzielona na dwie części – „Dzieciństwo” oraz „Młodość” – i gromadzi wspomnienia wydobyte z pamięci, czasami wyblakłe, czasami niewyraźne, oprawione w ramki listów i notatek.

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/dziecinstwo-mlodosc/

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Monika | 2018-11-27
Przeczytana: 30 września 2018

Myślę, że tę powieść można śmiało polecić. Historia ukazuje, aż 28 lat z życia samego autora. To wyjątkowo ciekawie przedstawiony czas, przygotowujący do wkroczenia w dojrzałość.

"Bo przecież istotę życia człowieka widzimy oceniając okres dojrzałości. To wtedy stają się w pełni widoczne jego osiągnięcia, umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami, stopień realizacji planów, i marzeń? Wtedy udowadnia swoją odporność na doznane klęski i załamania... Stają się widoczne jego osiągnięcia w pracy, sukcesy...Jego troska o rodzinę - umiejętność wychowania dzieci, zadbania o dobrobyt, spokój i satysfakcję".