House of Cards i filozofia. Demokracja jest przereklamowana

Tłumaczenie: Wojciech Usarzewicz
Wydawnictwo: Editio
House of Cards and Philosophy: Underwood's Republic
undertaker10

Czy demokracja jest przereklamowana? Według Franka Underwooda — tak. Dlaczego? Bohater House of Cards zaprasza nas za kulisy politycznej walki o najważniejsze stanowiska w państwie. Droga do Gabinetu Owalnego wybrukowana jest hipokryzją, a dotrzeć do niego może każdy, kto będzie wystarczająco przebiegły i bezwzględny. Chociaż wizja takiego świata może wzbudzać w nas trwogę, kultowy serial...

Czy demokracja jest przereklamowana? Według Franka Underwooda — tak. Dlaczego?

Bohater House of Cards zaprasza nas za kulisy politycznej walki o najważniejsze stanowiska w państwie. Droga do Gabinetu Owalnego wybrukowana jest hipokryzją, a dotrzeć do niego może każdy, kto będzie wystarczająco przebiegły i bezwzględny. Chociaż wizja takiego świata może wzbudzać w nas trwogę, kultowy serial przyciągnął przed ekrany miliony widzów na całym świecie. House of Cards unaocznia nasze największe obawy związane z polityką, a sam Frank staje się Machiavellim naszych czasów. Wraz ze swoimi sojusznikami prezentuje widzom mroczne intrygi i chwyty manipulacyjne stosowane na najwyższych szczeblach władzy państwowej.

Filozofia życiowa Franka Underwooda oparta jest na dziełach największych: Platona, Arystotelesa, Nietzschego, Hobbesa czy Marksa. Autorzy w pisanych lekkim piórem esejach analizują postawy oraz przekonania Franka, odwołując się do — zaskakująco aktualnych — klasycznych dzieł filozoficznych. Zadają pytania o etykę, prawdę, sprawiedliwość i władzę. Książka ta pozwoli Ci nie tylko zrozumieć postępowanie bohatera House of Cards, ale i współczesną politykę. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Frank zwraca się bezpośrednio do widza, czy w dzisiejszym świecie możliwa jest uczciwa polityka, i dlaczego władza tak przyciąga — to właśnie tu znajdziesz odpowiedzi. Zapnij pasy. Wyruszamy w podróż w głąb umysłów ludzi najbardziej przewrotnych — polityków.
Ci, którzy dążą na szczyt, nie mogą liczyć na litość. Jest tylko jedna zasada — polujesz albo Ciebie upolują.

J. Edward Hackett wykłada na University of Akron, Kent State University, John Carroll University. Jest specjalistą w dziedzinie fenomenologii i teorii etyki, autorem wielu publikacji naukowych z tego zakresu. Prywatnie fan House of Cards.

William Irwin jest profesorem filozofii w King’s College w Pensylwanii. Zapoczątkował serię o filozofii i popkulturze jako współredaktor bestsellera The Simpsons and Philosophy. Nadzorował wydanie takich tytułów serii, jak: Dr House i filozofia, Gra o tron i filozofia. Słowo tnie głębiej niż miecz, Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem, Dr House i filozofia — wszyscy kłamią, Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski.

źródło opisu: http://onepress.pl/ksiazki/house-of-cards-i-filozo...(?)

źródło okładki: google

KotBuras | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Demokracja może i jest przereklamowana, ale dla prawdziwych wyznawców tasiemca House of Cards tej książki NIE DA SIĘ przereklamować! Spece od filozofii zabrali się za ikonę makiawelicznej polityki, czyli Franka Underwooda, jego żonkę i postacie towarzyszące głównym bohaterom.
Zrobili to w wersji popkulturowej, chociaż treść aż skrzy się od gwiazd światowej filozofii. Frank i Machiavelli, Frank i Ma...rks, senator i Sartre, związkowiec i Hobbes, spiker izby i Platon, martwa dziennikarka i Arystoteles. Wszystko w błyskotliwym stylu, w lekkiej formie esejów. Czego nie da się dostrzec w House of Cards – tego można się doczytać w „House of Cards i filozofia”.

GodzillaPrywatnie | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Polityka światowa, świat polityki... Brrr. A jednak miliony ludzi na całym świecie z przejęciem oczekiwały na kolejną, piątą już serię (zwaną idiotycznie „sezonem”) House of Cards. Skąd ta magnetyczna moc, ta kultowa popularność i zewsząd znakomite recenzje? To Frank Underwood. Bohater pierwszoplanowy. Odrażający. Nikczemny. Zdradliwy. Zbrodniczy. Biseksualny. Nadczłowiek. Perfekcjonista. Geniusz. Twardziel. Prezydent. Temu zestawowi nikt z widzów nie może się oprzeć. Takiej postaci warto poświęcić 24 eseje. Takiego bohatera nie wstyd konfrontować z poglądami Platona, Sokratesa, Marksa, Hobbesa i kilkudziesięciu innych ze świecznika filozoficznego. Oczywiste oskarżenie o makiawelizm wywołałoby u Franka entuzjazm. Oczywiście nieszczery. Makiawelizm Franka jest więc tylko punktem wyjścia, zapalnikiem kontekstów. Pierścień Franka z akademii Sentinel jest pierścieniem Gygesa, zapewniającym magiczną niewidzialność? Cykliczne chrupanie żeberek to rytualne spotkania Lwa Franka z wyborczą...

Korryda | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Książka o filmie, który powstał na podstawie innej książki? No, to mogła być porażka. Ale jest znakomita lektura. „Robi” ją Wielki Frank Underwood, ucieleśnienie politycznego zła, koleś makiaweliczny i demoniczny. To byłby odpowiedni bohater dla serii polit-kryminałów, a tutaj zajmują się jego paskudną moralnością polityczną różni amerykańscy naukowcy specjalizujący się w filozofii. Używają dzieł Platona, Nietzschego, Hobbesa, Sartra, Rousseau i wielu innych, żeby objaśnić widzowi serialu, że ktoś już wcześniej głęboko zastanawiał się nad istotą władzy. Tacy Frankowie są również wokół nas, w lokalnej skali. Nauczmy się ich rozpoznawać, żeby zdołać się przeciwstawić. Po przeczytaniu tej świetnej książki będzie nam dużo łatwiej ;-)

Michał Janota | 2018-04-26
Maciej | 2018-04-04