House of Cards i filozofia. Demokracja jest przereklamowana

Okładka książki House of Cards i filozofia. Demokracja jest przereklamowana J. Edward Hackett
Okładka książki House of Cards i filozofia. Demokracja jest przereklamowana
J. Edward Hackett Wydawnictwo: Editio publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
House of Cards and Philosophy: Underwood's Republic
Editio
2017-06-14
2017-06-14
Wojciech Usarzewicz

Analiza serialu pod względem ideologiczno filozoficznym, która pozostawia Cię ze znacznie głębszymi przemyśleniami dotyczącymi bohaterów serialu. Skłania do myślenia, uczy i sprawia, że dostrzegasz więcej także w swoim świecie. Bardzo wartościowa pozycja, która z pewnością sprawi, że będziesz chcieć wrócić do serial i obejrzeć to od początku, jednak tym razem zrozumiesz, że robisz to dopiero teraz świadomie.

Polityka światowa, świat polityki... Brrr. A jednak miliony ludzi na całym świecie z przejęciem oczekiwały na kolejną, piątą już serię (zwaną idiotycznie „sezonem”) House of Cards. Skąd ta magnetyczna moc, ta kultowa popularność i zewsząd znakomite recenzje? To Frank Underwood. Bohater pierwszoplanowy. Odrażający. Nikczemny. Zdradliwy. Zbrodniczy. Biseksualny. Nadczłowiek. Perfekcjonista. Geniusz. Twardziel. Prezydent. Temu zestawowi nikt z widzów nie może się oprzeć. Takiej postaci warto poświęcić 24 eseje. Takiego bohatera nie wstyd konfrontować z poglądami Platona, Sokratesa, Marksa, Hobbesa i kilkudziesięciu innych ze świecznika filozoficznego. Oczywiste oskarżenie o makiawelizm wywołałoby u Franka entuzjazm. Oczywiście nieszczery. Makiawelizm Franka jest więc tylko punktem wyjścia, zapalnikiem kontekstów. Pierścień Franka z akademii Sentinel jest pierścieniem Gygesa, zapewniającym magiczną niewidzialność? Cykliczne chrupanie żeberek to rytualne spotkania Lwa Franka z wyborczą jagnięciną? Pierwsza scena z uduszeniem psa zostawi Frankowi po sartrowsku brudne ręce, już do końca jego historii? Otrzymujemy mieszankę lektury pouczającej i porażającej zarazem. Kolejne eseje przynoszą pogłębienie zrozumienia wydarzeń na ekranie, ale i rzeczywistości politycznej dookoła.
Nikt nie uwierzy, że Frankowie opętańczo polują na władzę tylko w okolicach Białego Domu.
W mojej gminie też takich mogę wskazać palcem. Trafię bezbłędnie, choć są dużo mniejszej skali.

Książka o filmie, który powstał na podstawie innej książki? No, to mogła być porażka. Ale jest znakomita lektura. „Robi” ją Wielki Frank Underwood, ucieleśnienie politycznego zła, koleś makiaweliczny i demoniczny. To byłby odpowiedni bohater dla serii polit-kryminałów, a tutaj zajmują się jego paskudną moralnością polityczną różni amerykańscy naukowcy specjalizujący się w filozofii. Używają dzieł Platona, Nietzschego, Hobbesa, Sartra, Rousseau i wielu innych, żeby objaśnić widzowi serialu, że ktoś już wcześniej głęboko zastanawiał się nad istotą władzy. Tacy Frankowie są również wokół nas, w lokalnej skali. Nauczmy się ich rozpoznawać, żeby zdołać się przeciwstawić. Po przeczytaniu tej świetnej książki będzie nam dużo łatwiej ;-)

Demokracja może i jest przereklamowana, ale dla prawdziwych wyznawców tasiemca House of Cards tej książki NIE DA SIĘ przereklamować! Spece od filozofii zabrali się za ikonę makiawelicznej polityki, czyli Franka Underwooda, jego żonkę i postacie towarzyszące głównym bohaterom.
Zrobili to w wersji popkulturowej, chociaż treść aż skrzy się od gwiazd światowej filozofii. Frank i Machiavelli, Frank i Ma...rks, senator i Sartre, związkowiec i Hobbes, spiker izby i Platon, martwa dziennikarka i Arystoteles. Wszystko w błyskotliwym stylu, w lekkiej formie esejów. Czego nie da się dostrzec w House of Cards – tego można się doczytać w „House of Cards i filozofia”.

• Ebookpoint.pl
  • Politykeł
  • Filozofia
  • Kupione-2018

Dodaj cytat z książki House of Cards i filozofia. Demokracja jest przereklamowana