The Women in the Castle

powieść historyczna
William Morrow
2017-03-27
2017-03-27

Interesujące spojrzenie na mieszkańców Niemiec w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu...na tych popierających Hitlera i próbujących go usunąć...Ludzkie losy oparte na konsekwencjach wyborów w czasach, kiedy przetrwanie liczyło się bardziej niż moralność i przyzwoitość. Wciągająca lektura!

Niemcy w dobie nazizmu ukazane przez pryzmat historii trzech kobiet pochodzących z różnych warstw społecznych, co nie pozostaje bez wpływu na ich sposób postrzegania rzeczywistości. Bezkrytyczne uwielbienie doktryn Hitlera i gorliwe wykonywanie rozkazów, całkowita obojętność czy może otwarte potępienie i odważny opór - znajdziemy tu wszystkie te postawy i konsekwencje każdej z nich.

Dosyć ciekawy obraz tego jak wojna wyglądała z innej perspektywy. Książka na szczęście unika usprawiedliwienia oprawców, co niestety czasami ma miejsce w tego typu historiach. Główne bohaterki mają interesujące historie oraz podejmują decyzje, które trudno od razu ocenić.

Historie kobiet w literaturze to jeden z moich ulubionych tematów. Chociaż początek nudny to warto było przeczytać. Dopiero po przeczytaniu całości widać wyjątkową mądrość powieści.
"Między bielą a czernią jest mnóstwo odcieni szarości i większość z nas tam właśnie przebywa... "

Bardzo chciałam, żeby ta książka wzbudziła we mnie emocje. Jakiekolwiek emocje. Niestety, tak się nie stało, pomimo tematu, który powinien być niezwykle emocjonalny.
Historia niemieckich kobiet przed, w czasie i po wojnie. Trzeba powiedzieć, że nie tylko nas, Polaków, wojna bardzo doświadczyła. Zwykłym obywatelom niemieckim też łatwo nie było. I dlatego sięgnęłam po tę książkę. Bo chciałam spojrzeć na temat II wojny światowej okiem niemieckiej kobiety. Muszę zaznaczyć, że w żaden sposób nie byłam uprzedzona do tej lektury. Naprawdę byłam jej ciekawa i naprawdę chciałam wczuć się w jej klimat. Przeczytałam do końca, bo się zaparłam, bo czekałam na to "coś". Nie doczekałam się. I nie wiem, czy to wina książki, czy moja. Czasami tak jest, że odbiór danej lektury zależy od czasu, w którym ją czytamy, od naszego nastroju i od wielu innych czynników. Może więc po prostu nie był dobry czas na tę lekturę? A może książka po prostu nie jest najlepsza?
W związku z tym nie będę jej oceniać w kategorii gwiazdek. Nie chcę być niesprawiedliwa.

Rzadko podejmowany temat - punkt widzenia na przeżycia wojenne ze strony Niemców. Tutaj akurat kobiet. I chyba dlatego tym bardziej ciekawe. Przeszkadzało mi jednak to przeskakiwanie autorki - zarówno w czasie (poszczególne rozdziały były z okresu wojny, sprzed niej, po niej, bardziej po niej i współcześnie),więc czaso-okresów było sporo. Ale autorka przeskakiwała też pomiędzy bohaterkami (a nawet chwilami czyniła opowiadającym dziecko którejś z nich). Z tego wszystkiego zabrakło mi takiej spójnej opowieści, rozwijającej którąś z postaci i bardziej zgłębiającej motywy działania i ich wyborów. Bo to były szalenie trudne wybory.
I choć obecnie też mamy okres trudnych wyborów ze względu na panującą epidemię koronawirusa - obecne mają się nijak, nijak po prostu do tamtych. I oby nikt więcej nie musiał takich podejmować...

Ciekawe spojrzenie na życie Niemców i ich rodzin przed, po i podczas II wojny światowej. Ciekawe, bo przedstawione z punktu widzenia kobiet, o skrajnie różnych poglądach politycznych, których życie połączyło w najtrudniejszym historycznie okresie dla Europy w minionym wieku.
Książka może nie jest rewelacyjnie napisana, ale na pewno godna polecenia.

Książka może nie jest rewelacyjnie napisana, ale na pewno godna polecenia.

Trzy kobiety, prześladowane przez przeszłość i tajemnice, które skrywają. Napisana z ładunkiem emocjonalnym przypominającym Światło między oceanami, Słowika czy Klucz Sarah powieść Jessiki Shattuck rzuca nowe światło na jeden z najbardziej burzliwych okresów naszej historii. Panie na zamku to połączenie analizy społecznej i perspektywy historycznej, to dramatyczny i zarazem bardzo trafny portret wojny i jej reperkusji w świecie po niewyobrażalnych okrucieństwach.

Trzy kobiety, skrywane tajemnice i mroczna przeszłość, która naznacza wszystkie podejmowane wybory. Wyjątkowa, fascynująca powieść, która odkrywa nowe oblicze jednego z najtragiczniejszych okresów w historii II wojny światowej.

• Biblioteka
  • II wojna światowa