Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla

Wydawnictwo: Bellona
7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
malena

Opowieść o życiu, przygodach i walce najsłynniejszej, najmłodszej i odważnej aż do szaleństwa agentki brytyjskiego Special OperationExecutive, czyli tajnej służby realizującej podczas wojny akcje specjalne na terytorium wroga w okupowanej Europie, według słów Churchilla –„najdzielniejszej z nas wszystkich”. Została niestety schwytana przez Niemców, torturowana i zabita strzałem w głowę w obozie w Ravensbruck, ale wcześniej miała niezwykle burzliwe, romansowe, a potem wojenne życie.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

Robert Frączek | 2017-10-25
Przeczytana: 24 października 2017

...Książka wydana przez Bellonę, to fabularyzowana biografia o Violette Szabó, postaci u nas raczej mało znanej, ale w Wielkiej Brytanii i we Francji pamięć o niej jest żywa, doczekała się wielu tablic pamiątkowych, wystaw muzealnych, książek i nawet popularnego filmu.
Młodziutka (zaledwie 23 lata w chwili śmierci) dziewczyna była jedną z agentek SOE (Special Operation Executive), czyli Kierownictwa Operacji Specjalnych, jednostki wywiadu powołanej w 1940 roku przez Churchilla, której zadaniem były działania na terenach okupowanych przez Niemców, wspieraniu ruchu oporu i współpraca z nimi w działaniach dywersyjnych, czy szpiegowskich. O tym jak trudne stawiano przed nimi zadania i jakie wiązało się z nimi ryzyko, świadczą zarówno specjalne szkolenia agentów, utrzymywanie ich działań w głębokiej tajemnicy oraz niestety wcale nierzadkie przypadki śmierci w trakcie wykonywania misji. Często musieli działać w pojedynkę i bez broni, w terenie, który znali jedynie z teorii, podejmując...

WielkiBuk | 2017-07-14
Przeczytana: lipiec 2017

Czasami w obliczu Armagedonu, który pochłania miliony istnień, nawet jedna osoba, jeden akt odwagi może zrobić różnicę. „Piękna i odważna” udowadnia, że ze wszystkich opowieści o wojnie i z wojenną zawieruchą w tle, to te prawdziwe, oparte na faktach są najbardziej poruszające i nieprawdopodobne. Piękna kobieta, która skacze ze spadochronem pod osłoną nocy, na terytorium wroga, by wesprzeć ruch oporu, przekazać najważniejsze informacje i powrócić niewidzialna, nieodgadniona – to brzmi przecież jak scenariusz filmowy! Ta sama kobieta, która w obliczu niewyobrażalnych tortur i okrucieństwa nie łamie się i nigdy nie wydaje planów ani tożsamości swoich współpracowników – aż trudno pojąć, że istniała naprawdę! I umarła z uśmiechem na twarzy.

Violette Szabó. Bohaterka. Wojowniczka. Ulubiona agentka Churchilla.

Aleksandra | 2018-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

O Violette Szabo nie słyszałam nigdy wcześniej, tym bardziej cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę i mogłam poznać historię tej kobiety. Agentka, nieustraszona młodziutka dziewczyna, nie dała złamać się do ostatniej chwili, dodając otuchy i siły swoim towarzyszom. Jej losy, spisane przez córkę Violette, układają się w opowieść o odwadze, wytrwałości i niezwykłej sile, która pozwala przetrwać nawet najgorsze momenty.

Julia155 | 2018-04-08
Fantasmagoric | 2018-03-18