Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla

Okładka książki Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla Tania Szabó
Okładka książki Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla
Tania Szabó Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Young Brave and Beautiful. The Missions of Special Operations Executive Agent Lieutenant Violette Szabo
Bellona
2017-06-01
2017-06-01
Anna Maziarska

600 stron poruszającej, głęboko emocjonalnej historii dotykającej życia młodej kobiety, która, jako „młoda smarkula”, jak ją nazywano w trakcie szkolenia swoim bohaterstwem, swoją postawą, swoim życiem poruszyła wielu mężczyzn, którzy mieli szczęście, a także zaszczyt z nią walczyć i pracować.
Tania Szabó opowiada o swojej matce, agentce brytyjskiego Special OperationExecutive, Violette Szabó.
Tylko, a może aż 23 lata.
Polecam!

P.S.

Z czasem może bardziej obszerne spojrzenie.

Tania Szabó opowiada o swojej matce, agentce brytyjskiego Special...

O Violette Szabo nie słyszałam nigdy wcześniej, tym bardziej cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę i mogłam poznać historię tej kobiety. Agentka, nieustraszona młodziutka dziewczyna, nie dała złamać się do ostatniej chwili, dodając otuchy i siły swoim towarzyszom. Jej losy, spisane przez córkę Violette, układają się w opowieść o odwadze, wytrwałości i niezwykłej sile, która pozwala przetrwać nawet najgorsze momenty.

...Książka wydana przez Bellonę, to fabularyzowana biografia o Violette Szabó, postaci u nas raczej mało znanej, ale w Wielkiej Brytanii i we Francji pamięć o niej jest żywa, doczekała się wielu tablic pamiątkowych, wystaw muzealnych, książek i nawet popularnego filmu.
Młodziutka (zaledwie 23 lata w chwili śmierci) dziewczyna była jedną z agentek SOE (Special Operation Executive),czyli Kierownictwa Operacji Specjalnych, jednostki wywiadu powołanej w 1940 roku przez Churchilla, której zadaniem były działania na terenach okupowanych przez Niemców, wspieraniu ruchu oporu i współpraca z nimi w działaniach dywersyjnych, czy szpiegowskich. O tym jak trudne stawiano przed nimi zadania i jakie wiązało się z nimi ryzyko, świadczą zarówno specjalne szkolenia agentów, utrzymywanie ich działań w głębokiej tajemnicy oraz niestety wcale nierzadkie przypadki śmierci w trakcie wykonywania misji. Często musieli działać w pojedynkę i bez broni, w terenie, który znali jedynie z teorii, podejmując niełatwe decyzje komu mogą ufać, nieustannie narażeni na wpadkę. Znajomość języka, umiejętność wtopienia się w miejscowe otoczenie, dobre papiery, czasem nie wystarczały, a w razie złapania, bez munduru, nie mogli być nawet traktowani jako żołnierze. Czekało ich brutalne przesłuchanie, śmierć i zwykle również zatarcie wszystkich śladów po ich istnieniu.

I teraz wyobraźmy sobie w takiej roli młodą i piękną dziewczynę, która zrzucona ze spadochronem na teren okupowanej Francji musi wykonać jakieś zadania, przemieszczać się na dużym terenie, sporządzać notatki z obserwacji i przekazywać je na bieżąco do Anglii, dotrzeć do do ludzi, którzy zostali na terenie rozbitych siatek ruchu oporu, przekazywać pieniądze, zbierać prośby o zrzuty broni i namawiać do działań dywersyjnych. Ileż trzeba mieć odwagi, by podejmować się takiej misji, by zostawić w kraju rodziców, małą córeczkę i ryzykować własne życie po to, by choć jeden dzień przybliżyć klęskę wroga. Violette Szabó dwa razy realizowała takie wyprawy i wszystkim wryła się w pamięć jej determinacja, męstwo, dar rozmawiania z ludźmi, dzięki którym pokonywała lęk, podejmowała się nawet najbardziej ryzykownych zadań, realizowała je z powodzeniem...
Za jej działalność, osiągnięcia i bezprzykładną odwagę jako jedna z pierwszych kobiet została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Jerzego – najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym.
Teraz jej córka – Tania Szabó, zebrała wszystkie informacje, wspomnienia tych, którzy ją spotkali, by przypomnieć postać matki, nadać jej na nowo życie. Krok, po kroku przedstawia nam ostatnie dwa lata (również koszmarne warunki obozowe),starając się nakreślić jak najszerszy obraz sytuacji, w jakiej działała Violette. Chwilami niełatwo to się czyta, bo czujemy się zasypani masą informacji na temat struktur francuskiego ruchu oporu, masą nazwisk i nazw organizacji, autorka ma też niestety zwyczaj wtrącania w wydarzenia wiedzy na temat dalszych losów różnych postaci, co wybija nas z rytmu fabularyzowanej opowieści. To wszystko nie zmienia jednak faktu iż sama historia jest bardzo ciekawa, a książka w bogaty sposób ją dokumentuje (są również zdjęcia z prywatnego archiwum Tani Szabó).
...
całość recenzji na: http://notatnikkulturalny.pl/cicha-bohaterka/

Czasami w obliczu Armagedonu, który pochłania miliony istnień, nawet jedna osoba, jeden akt odwagi może zrobić różnicę. „Piękna i odważna” udowadnia, że ze wszystkich opowieści o wojnie i z wojenną zawieruchą w tle, to te prawdziwe, oparte na faktach są najbardziej poruszające i nieprawdopodobne. Piękna kobieta, która skacze ze spadochronem pod osłoną nocy, na terytorium wroga, by wesprzeć ruch oporu, przekazać najważniejsze informacje i powrócić niewidzialna, nieodgadniona – to brzmi przecież jak scenariusz filmowy! Ta sama kobieta, która w obliczu niewyobrażalnych tortur i okrucieństwa nie łamie się i nigdy nie wydaje planów ani tożsamości swoich współpracowników – aż trudno pojąć, że istniała naprawdę! I umarła z uśmiechem na twarzy.

Violette Szabó. Bohaterka. Wojowniczka. Ulubiona agentka Churchilla.

• Chcę kupić
  • Do wypożyczenia\pożyczenia