Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

Brazylijskie favele, nazywane dzielnicami nędzy, to najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie, w których cyklicznie toczy się wojna. Pozycja „Poszukiwacz marzeń” pozwoli nam odwiedzić to naznaczone ludzkimi dramatami miejsce, i zrozumieć, że mieszkańcy slumsów także miewają marzenia. Pragnienie przeżycia niezapomnianej przygody, dzikość, pasja, brak zobowiązań, a przede wszystkim wolność,...

Pragnienie przeżycia niezapomnianej przygody, dzikość, pasja, brak zobowiązań, a przede wszystkim wolność, skłoniła grupę 22 latków do nakręcenia filmu dokumentalnego na temat brazylijskich faweli. Zetkniecie z rzeczywistością w jakiej przyszło żyć mieszkańcom slumsów nakazała wysunąć proste pytanie o marzenia. Nikt wcześniej nie zapytał bowiem: O czym marzą ludzie, którzy nie mają praktycznie nic?
„Poszukiwacz marzeń” autorstwa Karoliny Kozioł - to poruszająca książka o ryzyku, odwadze, szaleństwie, strachu, miłości oraz samotności. To połączenie reportażu z brazylijskich slumsów z motywacją i zachętą do tego by żyć.
Do lektury książki z pewnością zachęcają słowa autorki: Jeżeli potrafisz o czymś marzyc, to potrafisz również tego dokonać. Goniąc za marzeniami w brazylijskich slumsach, odkryła, że istnieje jedyny sposób by ocalić swoje marzenia....

PATRONATY: Zażyj Kultury, Kuźnia Literacka, Autorzy365, Bookendorfina, Wielbicielka Książek,

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Izabela Pycio | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

"Rio to nie tylko karnawał, piaszczyste plaże, czy pomnik Chrystusa Odkupiciela. To przede wszystkim miasto słynące z wojny, wojny pomiędzy mieszkańcami faweli i policją."

Reportaż o kręceniu filmu dokumentalnego poświęconego brazylijskim fawelom, życiu w dzielnicach zubożenia, nędzy i przestępczości. Pięcioosobowa grupa studentów, połączona marzeniami, pragnieniem przygód i pasją podróżowania, udaje się do Rio de Janeiro, miasta Boga, ale przez Boga opuszczonego, aby pokazać prawdziwe oblicze slumsów i dociec prawdy o ich mieszkańcach. Młodzieńcze, ambitne i pełne entuzjazmu próby dowiedzenia się, czym w odczuciu Carioca jest szczęście, jak można je zdefiniować, z jakiej perspektywy na nie spojrzeć, jak odnieść do uwarunkowań środowiska, w którym przyszło im żyć. A może faktyczny obraz szczęścia jest niezależny od przynależności do określonej grupy społecznej, zasobności portfela czy miejsca zamieszkania na świecie? I jak to poczucie szczęścia przekłada się na codzienne marzenia...

Magda | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze, 2017

Poszukiwacz marzeń to reportaż. Autorka postanowiła nakręcić film dokumentalny o brazylijskich fawelach. Film ma pokazać prawdziwe oblicze tego kraju. Brazylia kojarzy się z hucznym karnawałem i ekskluzywnymi kurortami turystycznymi. W ubogich dzielnicach toczy się niekończąca się wojna pomiędzy gangami narkotykowymi, a policją. W fawelach panuje nędza, ubóstwo i wysoka przestępczość, z którą państwo nie może sobie poradzić. Reportaż powstał dzięki współpracy piątki studentów. Odbyli podróż do Rio de Janeiro. Kierowali się chęcią poznania prawdy o trudach życia w Brazylii. Studenci pytali przypadkowo napotkanych ludzi czym jest dla nich szczęście. Proszą o sprecyzowanie jednego największego marzenia. Odpowiedzi, które padały były różne. Czasem budziły we mnie wzruszenie, innym razem złość, a nawet smutek.

Istnieją granice między silą a wrażliwością.
Nie kontrolujesz...

Aneta | 2017-04-11

Poszukiwacz Marzen: Z kamera na wojnie w Brazylii, to książka o wyprawie w jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie- brazylijskich slumsów. Na wyprawę wyjechali w pięć osób, pod koniec wyprawy zostały tylko dwie, reszta nie wytrzymała obrazu brazylijskiej biedy.

Gonitwa i odkrywanie marzeń, największych obaw ludzi którzy nie maja praktycznie nic. To opowieść o odwadze, przyjaźni, marzeniach, ale także samotności , strachu i podejmowaniu ryzyka.

"Podejmowanie ryzyka to czasami droga bardzo egoistyczna. Podejmując ryzyko myślisz o adrenalinie, o tym co się wydarzy. Zdajesz sobie sprawę ze ryzyko śmierci jest przy tym bardzo duże. Zdawałam sobie sprawę że mogę nie wrócić cało z wyprawy, ze kolejnych świąt Bożego Narodzenia z najbliższymi może nie być. Mimo wszystko zaryzykowałam. Nauczyło mnie to jednej bardzo ważnej rzeczy..." - tak opisuje autorka swoje przemyślenia po spotkaniu z brazylijska mafia.

halmanowa | 2017-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Każdy człowiek ma jakieś marzenia i dąży do ich realizacji. Potrzebujemy marzyć, by żyć. By z ochotą podnosić się z łóżka każdego dnia. By umieć stawać oko w oko z codziennością, czasem niełatwą. Marzenia motywują, dają siłę i odwagę, kształtują w nas wolę walki, wypełniają nadzieją i pozwalają uwierzyć w siebie. A pozytywne nastawienie jest niezwykle istotne, to ono wiedzie ku szczęściu. Jak myślicie, czy to możliwe, by mieszkańcy brazylijskich faweli czuli się szczęśliwi? Czy w życiu przepełnionym strachem o siebie i najbliższych jest miejsce na radość, optymizm, marzenia? Między innymi o tym opowiada Karolina Kozioł w swoim reportażu "Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii".

Karolina wraz z czwórką znajomych ze studiów postanawia wyruszyć do Brazylii. Łączą ich wspólne pasje, chęć przygody, wolność, a przede wszystkim marzenia. Każdemu z nich przyświeca inny cel podczas tej podróży, wiedzą jednak, że najważniejsze to trzymać się razem i nawzajem wspierać. Czyżby? Już...

Iliana | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Niektórym gatunkom literackim nie potrzeba obszernych objętości merytorycznych, by z zapisów autora wydobyć esencję i sugestywne przesłanie tego, co chce nam pokazać, opisać. Wśród nich są też książki, które zapadają głęboko w pamięci. Taka bez wątpienia jest książka Karoliny Kozioł, wydana w postaci reportażu „Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii”, którą czyta się jednym tchem, bo wciąga od pierwszych wersów, a jednocześnie poraża treścią opowiedzianych przez autorkę naocznych wydarzeń i historii poznanych przez nią ludzi.

Karolina Kozioł wraz z czwórką przyjaciół ze studiów dotarła do Rio de Janeiro. To właśnie tam zaczęła realizować jedno ze swoich marzeń. Reportaż o brazylijskich slumsach. Jak się okazuje, obala wszelkie mity i powszechne opinie o tym, jakoby Rio było „miastem Boga”. Wszechobecna bieda, nędza, korupcja, nieustanne wojny między mieszkańcami faweli a policją dają czytelnikowi wrażenie, iż znalazł się w innym, o którym dotychczas miał, jak się...

Wybebeszamy_książki | 2017-04-20

CAŁY TEN ŚWIAT...

Świat to miejsce pełne niebezpieczeństw. To dżungla. Czasami obrana w metal, chromowaną stal i czerwoną cegłę. Chwilami przybiera postać skrzypiących i postukujących na suchym wietrze faweli. Coraz rzadziej jawi się jako zielona otchłań pełna zwierzęcych drapieżników.

"Obrazy, które widziałam, świat, który dopiero co odkrywałam, zaczynał mnie przerastać. Istnieją granice między siłą a wrażliwością. Nie kontrolujesz tego i przecięcie tej linii jest bezwarunkowe. Moja linia została naruszona."

Ludzie nie walczą już przeciwko naturze, ponieważ wydaje nam się, że została okiełznana. Nie straszne nam zwierzęta. W otaczającej nas rzeczywistości to właśnie my stoimy na szczycie łańcucha pokarmowego. Ustalamy zasady, które pozornie obowiązują całą Gromadę.
Tymczasem, z przywiązania do dzikszej strony naszej natury, walczymy pomiędzy sobą. Toczymy nieustające i coraz to bardziej krwawe boje, które są tylko i wyłącznie pokazami siły.

SZUKAJMY MARZEŃ I...

Wivel | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Biegałam i pytałam o marzenia. Marzenia pozostawały te same, zmieniali się tylko ludzie… – tak autorka kończy swoją książkę, a ja tymi słowami chcę rozpocząć résumé tego, co Czytelnik znajdzie w tej niezwykłej publikacji.
Lekkie pióro autorki i jej reporterska pasja powodują, że kolejne strony przewraca się z zapartym tchem, czekając na rozwój wydarzeń i smaczki, które autorka przy wielu okazjach nam serwuje.

Trudno sklasyfikować tę książkę, bo jest to i z zębem napisany reportaż z brazylijskich slumsów, i socjologiczna (czy tylko socjologiczna?) rozprawka.
Ogromne wrażenie zrobiły na mnie emocjonalne relacje autorki ze spotkań z poszczególnymi ludźmi. Ze starym człowiekiem w Rio de Janeiro, który po rozmowie z autorką podniósł się z rozpaczy i stwierdził, że właśnie dostał „wędkę”, więc doraźnej pomocy już nie potrzebuje, bo sam będzie sobie „łowił” lepszy los. Z funkcjonariuszami brutalnej brazylijskiej policji specjalnej. I z dziećmi, żołnierzami mafii w faweli, które to...

Biblioteczka12 | 2017-04-19

Gdybym miała w skrócie określić czym reportaż p.Karoliny jest, powiedziałbym, że to połączenie Martyny Wojciechowskiej i Ryszarda Kapuscinskiego. Z jednej strony mamy tu do czynienia z szaloną przygodą, w której dominuje młodość, brak zobowiązań, szaleństwo i ogromną odwaga. Z drugiej widzimy jak na dłoni, że wszystkie wybory mają swoje konsekwencje, a rozłam między oczekiwaniami a stanem faktycznym może być wielce zadziwiający.
Kontrast pomiędzy dojrzałością i niedojrzałością autorki jest ogromny. Sama nazywa się dzieckiem a podejmuje bardzo dojrzale decyzje, co pozwala zaufać jej twórczości i być prowadzonym aż do końca.
Liczne szczegóły że np. oczy miał węgliste i szkliste wzbogazaja wyobraźnię. Emocjonalosc i wrażliwość p.Karoliny K sprawia, ze od razu chce sie siegnac po kolejne dzielo autorki.
To wydawałoby się dość karkołomna mieszanka sprawdza się wprost wspaniale. Autorka potrafi prostym językiem sprawić że przenosimy się na favele i gonimy za marzeniami.
Siadłam rano do...

Alexandra902 | 2017-04-22

Mam mieszane uczucia, z jednej strony książkę czyta się szybko i z pewną lekkością. Z drugiej strony autorka przedstawia sfabularyzowane losy ludzi. No właśnie ... odpowiedzi na pytania p.Karoliny faktycznie były takie jakie podaje, czy zostały przez autorkę przebarwione? Faktycznie dowiemy się wiele o faveli, ale również nie nazwałabym książki reportażem. To raczej refleksyjna podróż w głąb siebie. Autorka doskonale rozumie społeczeństwo i ma trzeba przyznać że posiada wiedzę psychologiczną, każda przesdstawiana przez nią postać( powtarzam, że moim zdaniem te postacie są wymyślone) ma przesłanie metaforyczne do sytuacji życiowej.
Polecam dla milosniczkow książek refleksyjnych oraz podróżniczych oczywiście.
Autorka lepiej sprawdzialby się w kryminałach

Wielbicielka-książek | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Patronat

Każdy z nas o czymś marzy... Każdy człowiek na świecie - bez względu na wiek, status materialny czy społeczny - ma marzenie, które chciałby kiedyś zrealizować, podejmuje nawet kolejne kroki w celu spełnienia swego pragnienia, choć nie zawsze mu się to udaje. Jedni marzą o rzeczach materialnych, jak wygranej w totolotka, która zasiliłaby konto bankowe, stabilizacji finansowej, o lepszym, szybszym, nowocześniejszym samochodzie, o budowie wymarzonego domu, o karierze zawodowej, założeniu własnej firmy, podróży do konkretnego punktu na mapie świata, a nawet na sam jego kraniec, nurkowaniu w głębinach oceanu, pobycie w luksusowym hotelu, a także ujrzeniu pięknego wschodu bądź zachodu słońca z danego zakątka świata, a być może o rejsie wspaniałym jachtem czy statkiem... Inni natomiast wskazują - wydawać by się mogło - banalne pragnienia, a mianowicie marzą o poczuciu bezpieczeństwa, zdrowiu dla siebie i swojej rodziny, założeniu własnej rodziny, posiadaniu upragnionego dziecka, o...