Wojna szyfrów. Amerykańcy łamacze kodów i sekretna wojna ze Związkiem Sowieckim

Tłumaczenie: Joanna Skalska, Adam Skalski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Code Warriors: NSA's Code Breakers and the Secret Intelligence War Against the Soviet Union
historia
literatura faktu
Ag2S

Słynna NSA – National Security Agency została powołana do życia w oparciu o programy z czasów drugiej wojny światowej, których celem było złamanie szyfru Enigmy oraz innych niemieckich i japońskich maszyn szyfrujących. W okresie Zimnej Wojny, najważniejszym przeciwnikiem NSA był Związek Sowiecki. Dostęp do tajnej korespondencji Sowietów stało się zadaniem najwyższej wagi. W swojej książce...

W swojej książce „Wojna szyfrów”, Stephen Budiansky, ekspert w dziedzinie kryptologii, opowiada niezwykłą historię walki amerykańskich kryptologów z szyframi, stosowanymi przez Związek Sowiecki i inne państwa komunistyczne. Opierając się na najnowszych dokumentach, odtwarza historię tajnej wojny, aż do obalenia Muru Berlińskiego, wojny pełnej sukcesów i porażek na drodze do złamania najbardziej skomplikowanych szyfrów dwudziestego wieku. „Wojna szyfrów” pozwala nie tylko zrozumieć historię, ale i współczesność instytucji, której działania budzą dziś tak wiele kontrowersji.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Pawello | 2017-09-17

Rewelacja! Przystępnie napisana książka, obowiązkowa dla fanów służb specjalnych i kryptologii. W zasadzie kompendium przybliżające ważne wydarzenia, ludzi i fakty z zakresu wojny na tajnym froncie. Mnóstwo informacji, sporo ciekawostek, także dla ludzi już zorientowanych w temacie. Jeśli ktoś przypadkowo złapał pozycję, także polecam, mimo pewnego hermetyzmu w niektórych miejscach ;)

Greyorn | 2018-02-10
Przeczytana: 05 listopada 2017

Jak wyglądała kryptologia w okresie Zimnej Wojny? Jakie wyzwania stały przed specjalistami z różnych dziedzin, wybranych do przechwytywania i łamania szyfrów wiadomości, w czasie dużych politycznych napięć między (przede wszystkim) USA a Związkiem Radzieckim? Część odpowiedzi można znaleźć w tej właśnie książce. Autor stara się zgrabnie przedstawić sytuację w jakiej znaleźli się przyszli kryptolodzy, po okresie złamania szyfru Enigmy - gdy sukcesów (szczególnie na początku) było niewiele, ze względu na dopiero krystalizującą się dziedzinę wiedzy. Bardzo często sama biurokracja i przepychanki między departamentami uniemożliwiały normalną pracę nad zdobywaniem użytecznych informacji. O wszystkim tym, z dala od rozbuchanych szpiegowskich działań na wrażym ternie można tutaj przeczytać. Jednocześnie Budiansky stara się nie zadręczać czytelnika przesytem informacji, a metody działania szyfrowania niektórych maszyn przedstawia w formie graficznej - co zdecydowania ułatwia zrozumienie...

Portafortunas | 2017-05-08
Przeczytana: 15 lipca 2017