Chrząszcze na wyginięciu

Tłumaczenie: Magdalena Antosz
Wydawnictwo: Czytelnik
La extinción de los coleópteros
Chile, historia, społeczeństwo
Jadwiga

Powieść o skomplikowanych losach chilijskich rodzin i doświadczeniu krzywdy. Jest jak wielka matrioszka: jeśli ją otworzyć, wyłaniają się z niej różne historie, odrębne, a jednak tworzące jeden wszechświat. To również obraz miasta zbudowanego na gruzach i przemocy, miasta dwóch kultur. Krzyżują się tu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, jak w kalejdoskopie przeplatają losy młodej lekkoatletki o niemieckim pochodzeniu i historia Julio Mellado o indiańskich korzeniach. Łączy ich potworna tajemnica ukryta w murach pewnej niemieckiej szkoły na południu Chile.
Książka ukazuje ponurą rzeczywistość historyczną i społeczną Chile, w której Europejczycy mają swój udział. Wspomniana niemiecka szkoła została bowiem założona przez potomków niemieckich imigrantów, których dzieło kontynuowali zbiegli z Europy po II wojnie światowej naziści.
To jednocześnie głos w dyskusji o możliwości odkupienia i ucieczki przed na pozór nieuniknionym wyrokiem.
Diego Vargas Gaete (ur. 1975) – chilijski pisarz, stypendysta Fundacji Pabla Nerudy i Szkoły Pisarskiej im. Ricarda Rojasa na Uniwersytecie Buenos Aires. Czterokrotnie otrzymał stypendium literackie w konkursach chilijskiego Ministerstwa Kultury. Autor El increíble señor Galgo i prezentowanych Chrząszczy na wyginięciu. Od pięciu lat prowadzi warsztaty kreatywnego pisania w placówkach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Książka została uznana przez chilijskie Stowarzyszenie Krytyków Sztuki za najlepszą powieść 2016 roku.

źródło opisu: SW Czytelnik

źródło okładki: SW Czytelnik

czytankianki | 2017-10-18
Na półkach: 2017
Przeczytana: 01 października 2017

Książka-dyptyk. Drogi życiowe Silvany i Julia nie przetną się, choć oboje dorastali blisko siebie i mogli spotykać się na terenie szkoły. Ze względu na odmienne pochodzenie i stan majątkowy rodziców takie spotkanie nie rokowałoby zresztą zbyt dobrze. Tak czy owak ich historie (w książce dwie niezależne części) w drobnym stopniu uzupełniają się i dają czytelnikowi lepszą perspektywę.

Gaete ułożył obie opowieści z nieprzystających do siebie kawałków i wymieszał je. Powstał bardzo oryginalny miszmasz, w którym forma wzięła górę nad treścią. I głównie za tę formę "Chrząszcze..." zasługują na dobrą ocenę.

HalinkaT | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Interesująca książka, tak dalece obca nam kultura i obyczaje, skomplikowane losy. Gorąco polecam.

Na półkach: 2017
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Powieść w strzępach, zbudowana z małych kawałków. Taki patchwork, jednak niezwykle czytelny i łatwy w odbiorze. Płynny. Niby nic, a tak wiele sobą niesie. Ewidentnie Diego Vargas Gaete wie, jak powinno się pisać, by nie było zwyczajnie. Pokazuje nam Chile - kraj, w którym ludzie lubią odwracać wzrok. Dostrzegamy też jądro ciemności skryte w piwnicy Niemieckiej Szkoły w Temuco, choć nigdy do niej nie wchodzimy. Giną chrząszcze na ziemi, a wszyscy spoglądają w niebo. Tak.

zenony | 2017-09-25
Na półkach: Posiadam