Przez ucho igielne (sploty)

Tłumaczenie: Weronika Gogola
Seria: Słowackie Klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Uchom ihly (pletky)
Tania

Być może istnieje podskórna tkanka świata wyznaczająca relacje ludzi i przedmiotów. A może to przypadek, że ścieżki kamieniarza Jana i krawcowej Bożeny, początkowo oddalone, w pewnym momencie zbiegają się we wspólną drogę. Przyglądając się z bliska drobnym wydarzeniom, rzeczom i ludzkim zachowaniom Ján Púček wydobywa na powierzchnię sploty ludzkich historii. Jan, działający podczas drugiej...

Jan, działający podczas drugiej wojny światowej w antyfaszystowskim ruchu oporu, na ponad pięć lat staje się więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych i radzieckiego łagru. Nikt, nawet on sam, nie wierzy, że powrót do domu po wojnie będzie „nowym początkiem”, który rozpocznie się wraz z założeniem niewielkiej manufaktury odzieżowej.

Przez ucho igielne – trzecia z kolei (a pierwsza wydana w Polsce) książka Jána Púčeka, to nostalgicza, zabawna i jednocześnie smutna, opowieść o historii, rodzinie i domu.

źródło opisu: http://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/64/przez-ucho-igielne-sploty-

źródło okładki: http://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/64/przez-ucho-igielne-sploty-

aali | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Czy istnieje jakaś podskórna tkanka świata, która wyznacza relacje ludzi i przedmiotów? Czy naszym życiem kieruje przypadek, a może nasze życie jest już z góry są ustalone, jak w czasie dziergania na drutach jak, "oczka zapadają się w siebie, jedno w drugie, jedno bez drugiego nie może istnieć. Rząd spaja się z rządkiem, a to co przed chwilą było kłębkiem wełny, nagle zaczyna przypominać sieć, w której wszystko ze sobą współgra i współtworzy jeden sens." W swojej powieście "Przez ucho igielne (sploty) Ján Púček z uwagą przygląda się jak ludzkie losy, kiedyś osobne, stykają się, plączą, tworząc pisane przez życie sploty.

Jan w czasie drugiej wojny światowej działa w antyfaszystowskim ruchu oporu, później zostaje więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych i radzieckiego łagru. Po wojnie wraca do domu i planuje wszystko rozpocząć od nowa. Murarz, który w czasie pobytu w obozie pracy w Gollnowie dziergał na drutach dla niemieckich dzieci skarpetki, szaliki i swetry, postanawia...

czytankianki | 2017-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 lipca 2017

Przez ucho igielne (sploty) to dość przyjemna książka o mało przyjemnych sprawach. Na początek Ján Púček serwuje nam długi rozdział o umieraniu dziadka, później przechodzi do właściwej opowieści o jego życiu: biednym dzieciństwie, żmudnym zdobywaniu fachu, pobycie w obozach koncentracyjnych i wreszcie kłopotach w socjalistycznej Czechosłowacji.

I tu zaskoczenie: o tematach poważnych, wręcz ponurych, autor pisze bez zadęcia patriotyczno-martyrologicznego, poświęcając im zaledwie kilka zdań, skupia się natomiast na pozytywach czyli – oględnie mówiąc – na umiejętności przetrwania. Jego bohater, murarz Jan Holly, wytrwale drepcze własną drogą i kiedy zajdzie potrzeba (a zachodzi dobrych kilka razy), podnosi się z upadku, żeby zacząć wszystko od nowa. Stoicyzmu i uporu można mu pozazdrościć, choć trzeba zaznaczyć, że żaden z niego święty, po prostu ma swoje zasady.

Powieść jest dobrze skrojona, pozostawia czytelnikowi spory margines na refleksję i wzruszenie. Wyraźnie daje się odczuć...

Małgorzata | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Wszystko w tej powieści dzieje się mimochodem, bo bohaterowie "Splotów" chcą tylko normalnie żyć. Nie chcą wcale brać udziału w tych wszystkich ważnych i strasznych wydarzeniach, które akurat przytrafiają się za ich życia. Nikt nie chce - ale też nikt nie ma specjalnie wyboru. Można tylko zachować się przyzwoicie lub nie, pomagać lub nie, walczyć o życie i szczęście lub poddać się.
Czytając tę książkę mimochodem stajemy się kolejnym członkiem rodziny Hollych i śledzimy, jak nasi bohaterowie dokonują wielkich i małych wyborów. Z początku jesteśmy obcym obserwatorem, człowiekiem z zewnątrz. Po przeczytaniu całości ostatnie zdania są jak pożegnanie z rodziną, o której istnieniu nawet nie wiedzieliśmy.
Na szczęście pożegnanie to nie musi być ostateczne - zawsze można sięgnąć po tę książkę jeszcze raz i przeżyć to wszystko na nowo.

Carnelia | 2017-06-10
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Ján Púček „Przez ucho igielne (Sploty)”

„Nie chce mi się myśleć o końcach historii, które bywają cierpkie i przepełnione łzami, ale teraz, kiedy powoli zbliża się świt i z nim koniec nocy, nie potrafię myśleć o niczym innym.”

Ja też nie potrafię przestać myśleć o tej urzekającej opowieści. Wciąż wokół niej krążę. Sięgam mimochodem, kartkuję ponownie, zaznaczam cytaty. Bo to niby najzwyczajniejsza historia najzwyklejszego człowieka. Słowacka wieś, dorastający w niej Janko, wcale niełatwe, a jednak beztroskie dzieciństwo, nauka zawodu, pierwsza miłość, rodzina, wojna, trudy życia, wreszcie starość. Historia Jana, którego wspomina wnuk, toczy się niespiesznie na kartach książki i nawet nie daje obietnicy na jakiekolwiek fajerwerki. Ale w tej swojej zwyczajności jest tak pełna ciepła, nostalgii i refleksji, że nie sposób się nią nie zauroczyć. Urzeka niezwykle plastyczny, poetycki język. I ta ujmująca mozaika prozaicznych do bólu opisów codzienności oraz burzliwego tła politycznego...

Zabookowane | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

W naszych podróżach czytelniczych tym razem przenosimy się na Słowację. „Przez ucho igielne (sploty)” Jána Púčeka to opowieść o domu rodzinnym, jej głównym bohaterem jest Jan Hollý, nieśpiesznie snuje ją zaś – bezimienny w powieści – wnuk (prawdopodobnie jest nim sam autor). To dzieje Jana – murarza – zwykłego człowieka, o niezwykłym życiorysie, w którego tle przewija się doświadczenie obozów koncentracyjnych i koszmaru komunizmu. Powieść czyta się błyskawicznie, nie sądźcie jednak, że to łatwa historia. To nieoczywista propozycja na wakacje, jednak my z całego serca polecamy!

Co takiego jest w Janie Hollym, że warto było uczynić go bohaterem powieści? Nic i wszystko jednocześnie, dlatego tak łatwo czytelnikowi wciągnąć się w jego historię. Młodość Jana przebiega według utartego schematu – zdobywa murarski fach, pojawia się pierwsza miłość – Maria, biorą ślub i wkrótce na świecie pojawia się dwójka dzieci. Na to zwykłe życie nakłada się jednak wybuch II wojny światowej. Jan...

OfiaraŚwierzopa | 2018-01-01

To taka życiowa książka: trochę smutna, trochę śmieszna, a o jej wymowie (czy jest bardziej optymistyczna czy pesymistyczna) może zadecydować każdy wedle własnego uznania.

Przy tym uważam, że pierwszy rozdział to najpiękniejszy obraz-wspomnienie o dziadku jaki czytałam.

Katarzyna | 2019-02-01
Na półkach: 2019, Przeczytane