Klatki

Wydawnictwo: Timof Comics
Cages
Dave McKean
komiksy

Klatki to bardzo kameralna historia, z kilkorgiem protagonistów i akcją toczącą się w obrębie jednej kamienicy, nocnego klubu i paru okolicznych ulic. W owym hermetycznym mikrokosmosie pojawia się niespełniony malarz Leo Sabarsky. Przybywa on do czynszówki o nazwie Meru House w poszukiwaniu inspiracji - uważa, że się wypalił, że skończyły mu się pomysły. Obok jałowych przymiarek do nowych...

W owym hermetycznym mikrokosmosie pojawia się niespełniony malarz Leo Sabarsky. Przybywa on do czynszówki o nazwie Meru House w poszukiwaniu inspiracji - uważa, że się wypalił, że skończyły mu się pomysły. Obok jałowych przymiarek do nowych obrazów Sabarsky spędza czas, próbując dojść do ładu z nowymi sąsiadami. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż Meru House zamieszkują: głuchoniemy właściciel galerii, któremu bez przerwy mylą się karteczki ze słowami; starsza pani, bezustannie czekająca z kolacją na męża, który nie wrócił z pracy już od pięciu lat; przyrodniczka, która do tego stopnia pokochała przedmiot swoich badań, że w swoim mieszkaniu wyhodowała całkiem sporej wielkości las; czarnoskóry muzyk, który jest w stanie wydobyć dźwięk nawet z kamieni; niedosłysząca dozorczyni z obsesją na punkcie gołębi... Niemal każdy, kto pojawia się na kartach komiksu McKeana, mniej lub bardziej odbiega od stereotypowych wyobrażeń o normalności.

Kamienica wydaje się pochodzić z innego świata: rusztowanie w ciągu nocy przemienia się w szkielet jakiegoś kosmicznego stwora i znika bez śladu, w okiennych szybach można zobaczyć obrazy z przyszłości, a swego rodzaju pieczę nad całym domem sprawuje tajemniczy Czarny Kot, który wcale nie jest zwykłym kotem.

Komiks ten został nagrodzony w 1992 nagrodą Harveya.

źródło opisu: http://timof.pl

źródło okładki: http://timof.pl

Byłam zaskoczona i uradowana prezentem, za który dziękuję ;)
Klatki, to świetny materiał graficzny z zastosowaniem wielu technik na dodatek wydany na "ciężkim" kredowym papierze. Komiks znakomicie kadrowany, dzięki czemu wyraźnie widzimy czas, miejsce, emocje, a nawet słyszymy dźwięki. Tekst oparty jest o motywy biblijno-filozoficzne. Bohaterowie zmagają się z raczej typowymi zagadnieniami egzystencjalnymi np. kim jestem, dokąd zmierzam, brakiem weny, represjami itp. Drugim torem kroczy kot, i czasem oglądamy świat z jego perspektywy, równie ciekawej :)

Ania | 2018-06-10
Na półkach: 2018, Przeczytane