Jonathan Strange i pan Norrell. Tom 2

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Jonathan Strange and Mr Norrell

Jak będzie się układać współpraca pana Norrella z Jonathanem Strangeem, gdy ten przybędzie do Londynu? Czy Strange dostąpi zaszczytu obejrzenia bogatego księgozbioru magicznych woluminów zgromadzonych przez pana Norrella? Jak Norrell zareaguje na wieść o tym, że Strange posiada magiczną moc? Czy Jonathan Strange wreszcie się ożeni? A może i małżonkę Jonathana odwiedzi pewnego dnia dżentelmen o włosach jak puch ostu? Kiedy w końcu Jonathan Strange i pan Norrell, których pomimo różnic charakteru połączy magia, zdadzą sobie sprawę, że na ich przyszłości kładzie się mroczny cień…? Odpowiedzi na wszystkie te pytania kryją się w drugim tomie bestsellerowej powieści Susanny Clarke Jonathan Strange i pan Norrell , który ukaże się 8 grudnia br. Tym razem terenem czarodziejskich poczynań angielskich magów staną się także oddalone od brytyjskich wysp kraje: Portugalia, Włochy, a także fantastyczna kraina Faerie. Książka została nominowana do Nagrody Bookera, Guardian First Book Award oraz Whitbread First Novel Award. Prawa wydawnicze sprzedano do 27 krajów. Ekranizacją powieści zajmie się studio New Line Cinema, znane m.in. z produkcji Władcy pierścieni.

Mirya | 2019-06-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Wiele razy już słyszałam, że jeżeli ktoś uważa się za fana fantastyki to powinien sięgnąć po pozycję Jonathan Strange i pan Norrell. Aktualnie dość ciężką do zdobycia klasykę gatunku, ponad ośmiusetstronicową powieść będącą pastiszem książek historycznych przypominających styl z powieści Jane Austen. Tyle że z dodatkiem magii.

Autorka, Susanna Clarke, na tworzenie tego opus magnum poświęciła dziesięć lat swojego życia. Zaczęła od pisania poszczególnych przygód magów-dżentelmenów, umiejscowionych na początku XIX wieku, a kiedy kilka z jej opowiadań trafiło do znanych i cenionych pisarzy fantastyki, którzy okazali się zachwyceni pomysłem, postanowiła stworzyć z tego powieść. Za Jonathana Strange i pana Norrella otrzymała w 2005 roku nagrodę Hugo.

Zdarzało mi się kiedyś napotykać recenzje tej książki, ale ostatnio zrobiło się o niej już dość cicho. Teraz kiedy powróciłam do opinii innych czytelników muszę powiedzieć, że jestem zaskoczona jak bardzo ta książka ich dzieli. Jedni są...

Qukusia | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Całkiem niezła pozycja. Jak to ze mną bywa, trafiłam na nią po omacku i udało mi się w końcu czytać coś z przyjemnością. Zajęło mi to jednak sporo czasu, ale warto było.
Napisana dość specyficznym językiem, ale urzekającym, nie dającym się znudzić. Ciekawa fabuła, zagadkowa.
Polecam, jakby ktoś pytał. :)

Agnieszka Hałas | 2019-03-08
Przeczytana: grudzień 2018

Cudowna, wielowarstwowa i czarodziejska, zaskakuje do samego końca! Będę do niej wracać!

yoda79 | 2018-09-18

W 36

| 2018-08-04
Przeczytana: 25 lutego 2018

Cała seria jest dość, nie wiem jak dokładnie to ująć, rozmyta. Dostarczała rozrywki i ciekawiła, ale wiele pomysłów zostało zmarnowanych (moim zdaniem), a historia pozostawia wielki niedosyt. Czytelnik odnosi wrażenie, że to jedynie pierwszy tom z wielu ale.... kolejnych tomów brak.

Ponadto, odnoszę wrażenie, że autorka chciała stworzyć coś pomiędzy wysublimowaną rozrywką dla dżentelmenów, a lekką powieścią z elementami magii i fantasy. Cóż, udało jej się to lecz nie do końca.

| 2018-08-04

ladyVimes | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: marzec 2018

Anglia początku XIX wieku. W tym czasie toczy ona walkę z Napoleońską Francją.
Jednak oprócz tego w tle dzieje się coś niezwykłego - z długiego snu budzi dawna, angielska magia.
Odpowiedzialni za to są panowie Norrell i Strange.
Pierwszy z nich, którem na imię Gilbert jest pasjonatem ksiąg, zdecydowanie lepiej czujący się w bibliotece niż wsród ludzi.
Ambitny, ale też podatny na wpływy.
Drugi to Jonathan Strange. W przeciwieńswtie do Norrella, jest otwarty i przyjacielski. Potrafi też popaść w całkowity trans pracy i poświęcić ludziom
ani grama uwagi, czego uświadczyła jego żona.
Co się stanie jesli tych dwoch skrzyzuje swoje losy? Czy sama magia jest tylko piękna i zachwycająca, a może ma też ciemną stronę mocy?
Za co tak uwielbiam tę ksiązkę? Bohaterzy pierwszo i dalszoplanowi są dopracowani, z czym ostatnio w książkach mam problem.
Niewymuszyny humor pasuje tam, gdzie akurat umieściła do autorka.
Sam pomysł na fabułę kupił mnie od razu! Magia + XIX wiek = coś odjechanego!
Styl...

| 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

7,9/10. Najlepsza część, choć pozostawia duży niedosyt (w negatywnym tego słowa znaczeniu).

surykatek86 Mazur | 2018-01-06
Przeczytana: 23 lutego 2014

Magia w Angli w czasach napoleońskich.Z tym ,że pozostało tylko dwóch a wiedze czerpią z książek .Powieść dość wolna ale miła w obcowaniu raczej na długie wieczory w fotelu z kawa .Polecam.

Angeee | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Bez wątpliwości można powiedzieć, że ta książka ma wiele uroku. Humor jest dokładnie w moim stylu, postacie dość interesujące, a sama fabuła intrygująca, a mimo to niesamowicie zmęczyłam się czytając pierwszy tom. Zupełnie nie rozumiem powodu ale zastanowię się czy sięgnę po kolejne. Być może to dlatego, że historia tak wolno się rozwija? Winą obarczam na pewno między innymi to, że wydawca jedną historię posiekał na trzy tomy i przez to zostałam wybita z rytmu i mówiąc szczerze także mocno zirytowana.