Szef, który ma czas. Ewolucja zarządzania - dziennik budowy turkusowej firmy

Wydawnictwo: Onepress
biznes, finanse
Marcinkon

Jak naprawdę wygląda zarządzanie bez zarządzania Turkusowy model kierowania organizacją, o którym mowa w tytule tej książki, to taki, w którym nie ma hierarchii władzy, a miejsce wydawania poleceń zajmuje podejmowanie samodzielnych decyzji. Odbywa się to według następującej zasady: każdy może podjąć każdą decyzję, jeżeli weźmie za nią odpowiedzialność i nikt nie zgłosi stanowczego weta. Sam...

Jak naprawdę wygląda zarządzanie bez zarządzania
Turkusowy model kierowania organizacją, o którym mowa w tytule tej książki, to taki, w którym nie ma hierarchii władzy, a miejsce wydawania poleceń zajmuje podejmowanie samodzielnych decyzji. Odbywa się to według następującej zasady: każdy może podjąć każdą decyzję, jeżeli weźmie za nią odpowiedzialność i nikt nie zgłosi stanowczego weta. Sam termin oraz reguły, zgodnie z którymi działa „turkusowa organizacja”, zaproponował i opisał Frederic Laloux w słynnej książce Pracować inaczej. Stała się ona kamieniem, który poruszył lawinę – przez świat biznesu przetacza się właśnie turkusowa rewolucja.

Wszystko pięknie. Świetnie, że są organizacje, w których pracownikom daje się tak wiele swobody i zaufania. Z pewnością czują się oni dzięki temu bardziej spełnieni. Tylko co z samą firmą? Co z jej wynikami ekonomicznymi? Czy ten model sprawdza się także dla pracodawcy?

Książka, którą czytelnik trzyma w ręku, jest bardzo rzadkim przykładem „dziennika budowy” turkusowej firmy. Andrzej Jeznach dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i refleksjami z przebytej drogi. Autor pisze nie tylko o sukcesach, ale też o rozterkach i wahaniach, których przecież nigdy nie da się uniknąć. Formułuje przy tym wiele cennych myśli, mogących stanowić drogowskaz dla adeptów turkusowego działania.

Andrzej Jacek Blikle

źródło opisu: http://onepress.pl

źródło okładki: http://onepress.pl

Multikasia | 2018-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 04 listopada 2018

dobra, aby pojąć baze do turkusowych przedsiebiorstw

Henioo | 2017-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2017

Bardzo ciekawa, napisana przez praktyka, a nie jakiegoś profesorka zza biurka, pozycja w temacie turkusowego zarządzania. Jedyny mankament - jej długość, zdecydowanie za krótka! Zabrakło mi trochę wiecej przykładów z życia, jak zarządzać ludźmi w tego typu firmie, jak rozmawiać z ludźmi, jak przekazywać informacje itp. Jest parę przykładów, ale zdecydowanie za mało.
Mimo to, książka świetna, wciągająca, dająca dużo do myślenia.
Niezależnie od tego, czy wprowadzimy w swojej firmie/swoim zespole/swoim dziale taki sposób prowadzenia (nie zarządzania!!!) grupy.
Ja chyba spróbuję. Przynajmniej postaram się przekonać szefa do tego. I o to chyba autorowi chodziło...?