Moc słowa

Wydawnictwo: WAM
Biblia, Słowo Boże
religia
jagarkar

Ta książka może towarzyszyć ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne. Biskup Grzegorz Ryś, jak mało kto, potrafi połączyć fragmenty Pisma z doświadczeniem naszego codziennego życia. Pokazuje, że Biblia bardzo precyzyjnie oświetla rzeczywistość, w której się poruszamy. Teksty zawarte w tej książce pozwolą Ci dostrzec z pozoru...

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało kto, potrafi połączyć fragmenty Pisma z doświadczeniem naszego codziennego życia. Pokazuje, że Biblia bardzo precyzyjnie oświetla rzeczywistość, w której się poruszamy. Teksty zawarte w tej książce pozwolą Ci dostrzec z pozoru niewielkie Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=485

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=485

gaba | 2019-04-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Wspaniała.

Jedynym problemem tej książki jest to, że chciałoby się pochłonąć ją od razu w całości ale treści na dwustronnicowych rozdziałach jest tyle, że jeden rozdział można trawić i rozważać przez tydzień i trochę szkoda nie zatrzymać/pochodzić z/porozważać/pomilczeć nad takim ogromem mądrości.

Perzka | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Arcybiskup Grzegorz Ryś, to doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizujący się w dziedzinie historii kościoła. Od 2017 roku jest metropolitą łódzkim. Autor kilku bardzo ciekawych książek. Najbardziej popularna to „Skandal miłosierdzia”.

„Moc słowa” zawiera kilkaset bardzo krótkich, dosłownie dwustronicowych rozdziałów. Każdy z nich zatytułowany w taki sposób, że wiadomo o czym będzie mowa w jego treści.
Arcybiskup tłumaczy w nich słowa Ewangelii począwszy od Księgi Rodzaju, kiedy Kain zabija Abla, aż do Apokalipsy św. Jana.

Z każdego rozdziału, z jego treści aż bije po oczach i wypływa miłość i miłosierdzie, jakimi Bóg obdarza każdego człowieka, nawet tego najbardziej grzesznego… nawet mordercę…
To Bóg wyrył na czole Kainowi znak po tym, jak Kain zamordował swojego brata. Znak, którym była najmniejsza litera alfabetu „jota” czyli pierwsza litera Bożego imienia. Chciał tym podkreślić, że jest z Kainem, że go nie potępia, bo w mentalności biblijnej imię jest tożsame z...

PeTe | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Książka ta to 152 dające do myślenia i bardzo ciekawe komentarze abp. Rysia do różnych fragmentów Biblii. Autor często wykracza poza tłumaczenie Biblii na język polski, sięgając do pierwotnego znaczenia słów użytych w tekście. Pozwala to poszerzyć spojrzenie na analizowany fragment i otworzyć się na ciekawe - czasami zaskakujące - interpretacje.
Książka świetnie nadaje się jako pomoc do codziennych rozważań Słowa Bożego. Czytając jeden dziennie mamy materiał do przemyśleń na 3 miesiące.

Anna | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Krótkie komentarze do "okruchów" Słowa Bożego. Czytałam jak poezję (rozkoszując się każdym słowem). Ks. bp. pisze tak o Bogu, że nie sposób się w Nim (Bogu) nie zakochać.

Robert Ossak | 2018-02-18

Wartościowe. Mądre.

Monika | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Bardzo krótkie rozdziały, więc szybko się czyta. Chociaż z pewnością nie taki jest tutaj cel. Małe drogowskazy przy rozważaniu wybranych fragmentów Pisma, przy zwróceniu uwagi na 'okruchy', czyli pojedyncze czasami słowa, które mogą całkowicie zmienić nasze spojrzenie.

Myrusia | 2016-07-28

"Moc słowa” to 152 wędrówki po Biblii. Może nie tyle są to odniesienia do konkretnych przypowieści (bardziej ich fragmentów), co krótkie i niezwykle treściwe refleksje nad konkretnymi wydarzeniami i postaciami. Przypominały mi nieco codzienne kazania ojców Dominikanów, które ogromnie lubię. Jeszcze na studiach czułam radość, gdy mogłam pójść na 12-tkę czyli Mszę Świętą w samo południe. Lubiłam się wyciszyć i wsłuchać w króciutkie kazania, jakie wygłaszają zakonnicy. To był taki cudowny powiew wiatru, głęboki oddech w ferworze dnia. Podobnie jest z tekstami Biskupa Rysia. Zatrzymują na chwilę, pozwalają odnieść się do konkretnych słów Pisma, które bez problemu można wyszukać w Biblii, by pogłębić refleksję.

Co mnie urzekło najbardziej? To, że można spokojnie włączyć je w swoją modlitwę. Pomedytować kilka, może kilkanaście minut dziennie. Nie trzeba wiele czasu. Nie ma przymusu czytania po kilka rozdziałów od razu. Nawet nie da się objąć większej partii rozważań, ponieważ nic z nich...

dobrerecenzje | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Biskup Grzegorz Ryś to doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła. Członek zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego” prowadzący cotygodniową rubrykę „okruchy słowa”. Dlatego teksty zebrane w tej książce były publikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 2011-2015. Dziś teksty te zostały zebrane w formie książki, a Wydawnictwo WAM wydało je w pięknej białej i twardej oprawie, tak, że biorąc ją do ręki, ma się wrażenie jakby to była książka od Papieża Franciszka. Teksty w tej książce to głównie fragmenty zaczerpnięte z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, a także z Apokalipsy Św. Jana. Znajdują się tutaj zagadnienia na okoliczne święta, np. Wielkanocy, Bożego Narodzenia czy Bożego Ciała, ale nie tylko -to także przypowieści, które biskup jasno i przejrzyście interpretuje i wyjaśnia. Przytoczę tutaj kilka wersetów, które mną poruszyły: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój...