Burka miłości

Wydawnictwo: WAM
Un burka por amor
LubimyCzytać

Wspólne życie młodej młodej Hiszpanki Maríi i przystojnego Afgańczyka Nasrada przypominało piękny sen. Pewnego dnia postanowili jednak opuścić Europę i wyruszyć do Afganistanu. Wyjazd stał się początkiem wieloletniej udręki. Islamski kraj okazał się bowiem dla młodej dziewczyny więzieniem, a burka, okrywająca Maríę od stóp do głów, jego symbolem. W państwie talibów kobieta jest własnością mężczyzny. Cudzoziemki traktuje się jeszcze gorzej. Czy można uciec z tego więzienia? Czy miłość męża pozwoli Maríi przetrwać ten koszmar?

Burka miłości pokazuje, jak władza w rękach despotów i dyktatorów skazała kobiety na życie w warunkach ekstremalnie podłych i uwłaczających godności człowieka. Jest też jednak dowodem na to, że miłość nie zna granic – żadnych.
Katarzyna Glinka

Reyes Monforte – hiszpańska pisarka i dziennikarka, która swoimi bestsellerami zwraca uwagę świata
na dramaty kobiet. W wydawnictwie WAM ukazały się powieści: Niewierna, Okrutna miłość, Pocałunki piasku, Ukryta róża. Na podstawie Burki miłości powstał serial pt. W pułapce miłości. Jedna z najpopularniejszych obcojęzycznych autorek w Polsce. 100 000 sprzedanych egzemplarzy!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Madi | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Opisana tutaj historia młodej Hiszpanki,która wraz z mężem Afgańczykiem i dziećmi utknęła w Afganistanie była smutna , przerażająca,a nawet momentami szokująca ,ale dla nas czytelników bardzo ciekawa.
Ciekawa była też ze względu na swoją odmienność do innych muzułmańskich historii. Pokazała ,że nie wszyscy muzułmanie są tacy sami,a zdarzają się też tacy co potrafią kochać swoje europejskie żony prawdziwą miłością ,a nawet potrafią przeciwstawić się własnej ,zaborczej matce.
Odjęłam gwiazdki za styl (nie wiem ,czy to wina samej autorki ,czy naszego tłumaczenia),ale nie mogłam się tak do końca z nim oswoić.
Choć momentami byłam zła na samą bohaterkę za jej naiwność ,to jednak podziwiam ją za jej mocną i oddaną miłość do męża.
P.S. Film równie ciekawy jak książka.

Monika | 2011-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Podobało mi się, że Afgańczyk z książki nie okazał się znów tym "złym", a jego europejska żona tą "dobrą".
Podobała mi się miłość w książce opisana. Zbyt często w podobnych przypadkach na zauroczeniu się kończy, a kobieta po odwiedzeniu kraju swojego wybranka ucieka / chce uciekać jak najdalej nie tylko od tego kraju, ale również od czarnych oczu, w których się zakochała.
Jeśli chodzi o sam Afganistan, to zbyt wiele na ten temat przeczytałam i wysłuchałam, żeby ta historia była w stanie mnie zaskoczyć.

kot_w_butach | 2011-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2011

Przyznam się bez bicia – sięgając po tą książkę w księgarni z góry założyłam, że będzie to kolejna opowieść o zniewolonej kobiecie, która podstępem zostaje wywieziona do muzułmańskiego kraju męża i tam przetrzymywana. Założyłam kilka opcji tej opowieści. W sumie wyobraziłam sobie nawet jej zakończenie. Jakże mocno się pomyliłam. Nie wzięłam pod uwagę jednego. Miłości. Nastrad (koszmarne imię) mąż Marii kocha ją tak mocno jak ona jego. Nie jest jej prześladowcą, chce dla niej wszystkiego co dobre. Ale nie jest to takie proste.
Nie chcę za wiele zdradzać więc tylko wspomnę, że Maria i Nasrad zostają uwięzieni w Afganistanie. Ich dokumenty zostają skradzione, przez co nie mogą wrócić. Rozpoczynają mozolną walkę o przetrwanie w kraju w którym człowiek człowiekowi wilkiem ale w którym spotykają też ludzi o wielkich sercach.
Maria zmuszona jest przystosować się do życia w miejscu podporządkowanego prawom talibów, gdzie kobieta nie znaczy nic, albo jeszcze mniej. Wkłada na siebie burkę...

mclola20 | 2015-10-02
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

w mojej dotychczasowej przygodzie z książkami o tematyce arabskich kobiet nie spotkałam się z historią podobną do tej, opisanej w "Burce miłośći". Spodziewałam się kolejnej smutnej opowieści o wywiezionej żonie która stała się służącą męża, poniewieraną, nieszanowaną, zgnębioną.
Z jednej strony dobrze że to było coś całkiem innego- najmocniejszym ogniwem tej opowieści był mąż Marii- dobry, oddany i kochający człowiek, który dla dobra żony i dzieci nie przejął się nawet odrzuceniem przez rodzinę.
Ale postawa Marii to była jakaś kompletna pomyłka. Nie rozumiem jak dorosła kobieta- matka może być tak nieodpowiedzialna, z miłości do męża była gotowa poświęcić własne dzieci. Maria opisuje tylko własne niewygody, brak luksusów upał, brud i ciasnotę. A myślała o dzieciach???? Jak można było po tak ciężkiej batalii siostry z urzędami,jej zadłużeniem się szukaniem pomocy w różnych organizacjach, po tym co ryzykował Jose żeby ją wyciągnąć z Afganistanu tak po prostu tam wrócić??? W dodatku...

FannyBrawne | 2016-03-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

,,Burka miłości" to oparta na faktach historia Hiszpanki Marii Galery, która jako nastolatka ucieka z Majorki do Anglii, gdzie poznaje Nasrada, pochodzącego z Afganistanu muzułmanina. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia i wychodzi za niego za mąż. Miłość całkowicie odmienia dziewczynę. Przechodzi na islam, zrywa z nałogami, całonocnymi imprezami i krótkotrwałymi romansami. Nasrad odwdzięcza się jej miłością, troską i całkowitą akceptacją. Ich szczęście nie trwa jednak długo. Jakiś czas po ślubie wyjeżdżają do ojczyzny Nasrada, gdzie zostają okradzeni i pozbawieni dokumentów. Mimo starań o powrót do Europy, nic nie idzie po ich myśli. Maria musi założyć burkę i dopasować się do trybu życia afgańskich kobiet. Nie przestaje jednak marzyć o wydostaniu się z afgańskiego piekła.

Książka Reyes Monforte łamie stereotypy na temat postrzegania muzułmanów i związków międzykulturowych. Nasrad nie jest oprawcą Marii, troszczy się o żonę, pomaga jej, szanuje ją. Autorka nie obwinia...

Ewa | 2011-07-31
Przeczytana: lipiec 2011

Sięgając po tą książkę, wydawało mi się (zresztą jak chyba większości czytelników) że spotkam się po raz kolejny z pewnym oklepanym schematem - naiwna młoda kobieta, zakochana w zatwardziałym wyznawcy Allaha dla którego płeć żeńska to odmiana podczłowieka, daje się omamić i wyjeżdża do Afganistanu, pod pretekstem krótkiej wizyty u rodziny męża. Tam zostają skradzione dokumenty potwierdzające jej tożsamość, a w rezultacie życie zamienia się w piekło.

Tak jednak (ku memu pozytywnemu rozczarowaniu) się nie stało. Maria i Nasrad naprawdę się kochają. Jest to związek oparty na silnych fundamentach: zaufaniu, szacunku, równouprawnieniu a przede wszystkim - prawdziwej i szczerej miłości. Takiej miłości, której niejeden z nas mógłby pozazdrościć. Podczas lektury "Burki miłości" niejednokrotnie podziwiałam Marię - za wytrwałość, za upór, za nieustanną wolę trwania wiernie u boku swojej drugiej połowy, nawet gdy pojawiły się okoliczności sprzyjające poprawie jej bytu.

Polecam. Przeczytać...

OK_tawia | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dosyć długo nie zaglądałam do książek o tej tematyce, choć jakiś czas temu z wielką namiętnością się w nich zaczytywałam.Główna bohaterka Marii momentami bardzo mnie drażni, zwłaszcza gdy już została mamą i nadal podejmuje co najmniej dziwne i ryzykowne decyzje,a priorytetem w jej życiu powinny być dzieci i ich bezpieczeństwo.Książka momentami drażni swoim językiem i stylem.Niektórych sytuacji nie łapię np.siostra Marii zapożycza się aby kupić jej i dzieciom bilety do Hiszpanii a bohaterka po dwóch miesiącach pobytu w kraju bez pracy wchodzi do biura podróży i kupuje ot tak trzy bilety na lot do Afganistanu.Jakim sposobem nie wiem.Jeden ogromny plus tej książki to to że mąż Marii Nasrad nie jest kolejnym katem-oprawcą tylko kochającym ciepłym czlowiekiem.

sola255 | 2015-01-11

Ta książka to jak balsam dla moich przekonań. Jestem zawsze pewna ,że od każdej reguły jest wyjątek . To okazał sie jeden z nich. Wspaniały wyjątek. W dzisiejszych czasach w prawdziwym zyciu doświadczyc takiej bezgranicznej miłości z obu stron .Przy tak wielkiej różnicy kultur to naprawde jest coś nad czym nie można przejść obojętnie. Miłość Hiszpanki i Afgańczyka. Mówi sie ze prawdziwa miłośc przenosi góry .Tu tak było .Przeniosła góry problemów , niepowodzen. Prowadziała kretym drogami .Potrafiła zjednac sobie zarowno rodzine jak i obcych ludzi po to , zeby dwoje kochajacych sie ludzi wraz z dziecmi mogło wydostac sie z afgańskiego piekła.Przyznaję ze skonczylam ksiazke i zaczelam dumac. Czy ja bylabym zdolna do takich poswiecen jak Maria? Czy miałabym tyle sily i determinacji ,zeby walczyc nie tylko o lepszy byt dla siebie i dzieci ,ale i dla ukochanego męża? Z drugiej strony -mąz ,ktorego ponizaja bo zona od niego odeszla ,wlasna matka nie daje mu wsparcia , a on wbrew sobie...

Barbara | 2016-03-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2016

Historia prawdziwej miłości Hiszpanki i Afgańczyka - w realnym życiu nie słyszałam o tak wielkiej, oddanej, trwałej, pięknej, szczerej, bezinteresownej miłości.

Przeczytana: 04 marca 2014

Burka milosci to kolejna prawdziwa historia o kobiecie z europy zakochanej w afganistanczyku. Jest to historia wielkiej milosci i walki o rodzine mimo ogromnej krzywdy jaka spotkala nasza bohaterke w Afganistanie ta kilku krotnie na wlasne zyczenie tam wraca tylko dlatego ze nie potrzafi zyc bez meza, nie zwazajac na niebezpieczenstwo na jakie naraza swoje malenkie dzieci. Zaskakujaca, pelna emocji, wzruszajaca opowiesc o swiecie o ktorym my w europie mamy male pojecie. Daje do myslenia i uswiadamia nam jakie mamy szczescie mogac zyc jako wolni ludzie.
Naprawde Polecam moim zdaniem to rewelacyjna ksiazka na faktach.

Patronaty tygodnia

Nowe książki Stephenie Meyer, Jona Ronsona, Jodi Picoult i Petera Jamesa. Historia Jasona Padgetta, którego mózg głęboko i trwale się zmienił po brutalnej napaści, ujawniając ukryte talenty. To tylko niektóre z nowości wydawniczych, które ukażą się w najbliższych kwietniowych dniach. Przedstawiamy ich krótki przegląd i polecamy wszystkie tytuły!