Pulpa Owocowa i Ostry Sos Chili

Krzysztof Bonk Wydawnictwo: Self Publishing fantasy, science fiction
Self Publishing
2017-03-17
2017-03-17

Wciągający kryminał z wartką akcją i z dżinem w tle. Do tego wątek romantyczny i genialne dialogi. Bohaterów polubicie od pierwszej strony albo od pierwszego kęsa (jak kto woli )

Książkę otrzymałam od autora- Dziękuje 🙂
Tytuł mnie bardzo zaintrygował i zaciekawił „Pulpa Owocowa i Ostry Sos Chilli”😉 Aby potrawa przeżyła musi mieć życiowy cel, chęć, siłę która ją przy nim trzyma.
Muszę przyznać, że nie spotkałam się nigdy z tego rodzaju motywem w książce.

Miasto potraw, Pan Spaghetti, zakochana Pulpa Owocowa oraz Pan Mielony.
Tajemniczy wypadek, wykopaliska i wielki przewrót stekowy.
Co trzyma przy życiu Pana Spaghetti, czy Pulpa odnajdzie swój obiekt westchnień i co tam robi pan Mielony?

Takiej historii się nie spodziewałam i czytało się przyjemnie. Akcja „leci” na łeb i szyje, cały czas coś się dzieje.
Jeśli lubicie historie inne niż wszystkie to zachęcam do przeczytania.

Autorowi gratuluje wyobraźni i aby wena trwała i nigdy nie znikła.

Książkę otrzymałam od autora- Dziękuje 🙂
Muszę przyznać, że nie spotkałam się nigdy z tego rodzaju motywem w książce.

Miasto potraw, Pan Spaghetti, zakochana Pulpa Owocowa oraz Pan Mielony.
Tajemniczy wypadek,...

Pierwszy raz czytałam opowiadanie tego typu, gdzie głównymi bohaterami było ożywione jedzenie i z tego też powodu wybrałam ten tytuł. Dla mnie totalny strzał w 10!

Niesamowita Pulpa wraz z Panem Spaghetti i Kotletem Mielonym trafiają pewnego dnia na śmietnik. Pulpa owocowa padła ofiarą kobiety, która odmówiła sobie Pulpy ze względu na ilość cukru. Pan Spaghetti został okrutnie potraktowany przez Kucharza, który.... przypiekł mu tyłek i go wyrzucił, za co Pan Spaghetti zamierza się zemścić.

Jako, że moja wyobraźnia jest szeroko rozbudowana, jest to zdecydowanie mój ulubiony cytat:
"Nagle Pan Spaghetti odwrócił się do Pulpy tyłem. Wtedy zamarła, zakrywając rękoma owocowe usta. Cóż powiedzieć, miał paskudnie przypalony tyłek."

Natomiast Mielony padł ofiarą "nieporozumienia, albo spisku" i znalazł się w śmieciach przez przypadek. Kiedy wyżej wspomniana trójka trafia na wysypisko śmieci, pomocną dłoń wyciąga do nich Szarlota Szarlotka, która wprowadza ich do Menu - Miasta Potraw

"-Co oni robią? - zapytała Pulpa
-Demonstrują. To Ruch Tolerancji Glutenu. Ostatnio pszenne wypieki miały paskudną prasę. Czują się przez to dyskryminowane, walczą więc o swoje prawa i wizerunek. Obecnie mamy tu demokrację."

Bohaterowie, niezwłocznie po przybyciu do miasta, podejmują pracę - każdy zgodnie z motywacją, która trzyma ich przy życiu. Jednak życie nie toczy się sielankowo, ponieważ już na samym początku zostają oni wplątani w kryminalną zagadkę, która ciąży nad miastem. Detektywistyczny umysł Pana Spaghetti łączy ze sobą wszystkie fakty i tropem kolejnych poszlak przyjaciele zbliżają się do rozwiązania zagadki. W tej wyprawie nie mogło zabraknąć mięśni Mielonego oraz wspaniałej osobowości Pulpy. Tak zróżnicowane trio łączy swoje siły, aby powstrzymać kłopoty, które zawisły nad Menu - Miastem Potraw niczym chmura gradowa.

Barwna opowieść, która działa na wyobraźnię i pozwala przenieść się w nowy, inny świat. Polecam z całego serca :)

Lato. Zachód słońca. Nad brzegiem jeziora siedzą sobie dwa pączki. Jeden z nich pali cygaro.
– Wiesz, zapisałem się na studia – mówi.
– I co? Przyjęli Cię?
– Nie. No co ty, pączka?!

To mój ulubiony kawał. Tak, wiem – dla większości normalnych ludzi jest całkowicie nieśmieszny. Jednak pamiętam, gdy ten dzień, gdy usłyszałam go po raz pierwszy i zanosiłam się śmiechem przez blisko godzinę. Podobnie, jak w przypadku dowcipu o kromce chleba uciekającej przed wygłodniałymi Rumunami, która na swojej drodze spotyka kotleta schabowego. Kolejny żart w moim TOP 10. Z jakiegoś powodu ożywione jedzenie niesamowicie mnie bawi, dlatego gdy dowiedziałam się, że wspomniany w poprzedniej recenzji Krzysztof Bonk napisał książkę Pulpa Owocowa i Ostry Sos Chili, od razu zapragnęłam ją przeczytać. Dlaczego?

„Potem przyszło druzgocące serce, bolesne rozczarowanie – rozłąka, istna udręka. Kobieta, która zamówiła Pulpę Owocową, ostatecznie odmówiła tego dana. Powołując się na swoją dietę, wytknęła Pulpie, że jest zbyt kaloryczna, i nie skosztowawszy jej nawet troszeczkę, odstąpiła od stołu. W jej miejsce zjawił się kelner sprzątający resztki, a owocowa potrawa zalała się morzem słodkich łez. Od słodyczy w sobie bowiem gorzko płakać nie umiała. Trafiła do foliowego worka wraz ze śmieciami, do ostatniej chwili z czułością wyglądając za swoim lubym.”

Gdy nasza przeurocza, zakochana w Ostrym Sosie Chili Pulpa trafia do kontenera na śmieci, niespodziewanie spotyka w nim Pana Spaghetti – przystojnego mężczyznę w kapeluszu z listków oregano, o smukłej sylwetce i... przypalonym tyłku, którego celem jest wydostanie się ze śmietnika i zemsta na nieudolnym kucharzu, który tego haniebnego aktu dokonał. Wkrótce dołącza do nich Kotlet Mielony z wielkim marzeniem, aby stać się królem mięśni i cała trójka, ku ich wielkiemu rozczarowaniu, trafia na Wysypisko. Czym prędzej chcą się z niego wydostać i wrócić do miasta, gdzie Pan Spaghetti zemści się na nieudolnym kucharzu, a Pulpa połączy się w miłosnym uścisku ze swym ukochanym, który został na restauracyjnym stole, zamknięty w małej butelce.

Plany krzyżuje im jednak Szarlota Szarlotka, która zabiera ich do Menu – Miasta Potraw, miejsca pełnego ożywionego jedzenia, w którym beztrosko toczy się życie różnorodnych dań. Nie do końca zadowolone z obrotu spraw trio, postanawia jednak zostać w mieście, zarobić nieco środków, aby móc wrócić i spełnić swoje życiowe cele. Pulpa zostaje lodziarką, Kotlet Mielony kopie rowy, a Pan Spaghetti, posiadający fotograficzną pamięć, podejmuje pracę jako policjant-krawężnik. Szybko wpada na trop ogromnej kryminalnej zagadki z morderstwami w tle i za wszelką cenę stara się ją rozwiązać. Nie wie jednak, jak bardzo jest ona niebezpieczna i na jakie ryzyko naraża nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych.

Pulpa Owocowa i Ostry Sos Chili to książka wyjątkowa i mówię to z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa. Pełna abstrakcyjnego humoru opowieść o żywym jedzeniu to ironiczna odpowiedź na wszystkie ckliwe romansidła o idealnych ludziach kochających się trudną, acz idealną miłością. Do tego świetnie przemyślany wątek kryminalny sprawia, że ten niecodzienny romans nosi znamiona mrocznej powieści detektywistycznej z wartką, zabawną akcją i zwrotami akcji.

Za duży plus tej opowiastki uważam dialogi – przemyślane, fajne, naturalne, śmieszne i świetnie oddające charakter poszczególnych potraw. Ogólnie cała charakterystyka bohaterów bardzo dobrze oddaje specyfikę tego, co każdego dnia ląduje na naszych talerzach. I to właśnie, obok oczywiście nienachalnego i abstrakcyjnego humoru, uważam za największy plus tej książki. Bardzo podoba mi się także cały styl, w jakim książka została napisana. Przyjemny, prosty język i niecodzienna stylizacja językowa sprawiają, że książkę czyta się dosłownie w jeden wieczór.

I to także uważam za małą wadę Pulpy Owocowej i Ostrego Sosu Chili. Dlaczego? Bo jest to książka najzwyczajniej w świecie za krótka. Ledwie sto stron, które bez pamięci pochłaniają, zajmują, nieco za szybko wypluwają i każą pożegnać się z niezapomnianymi bohaterami i całym Menu. Wszystko dzieje się w moim odczuciu nieco za szybko. Chcę więcej! Więcej Pulpy, więcej Spaghetti i więcej Mielonego. Więcej zwariowanych, niecodziennych przygód. I przede wszystkim: więcej Menu. Tego też nieco zabrakło mi w Pulpie. Chciałabym więcej dowiedzieć się o strukturach rządzących miastem, o charakterze życia żywych potraw, o ich codzienności, o wszystkim, co się z Miastem Potraw wiąże. Krzysztof Bonk stworzył coś, co na myśl przywodzi mi literackie uniwersum z Kotku jestem w ogniu Dawida Kaina, jednak nie dopracował tego aż tak dokładnie. A szkoda, bo zapowiadało się na książkę niemal idealną. Łatwo jednak, Panie Autorze, ten błąd naprawić. I wie Pan, co mam na myśli. Więcej Pulpy!

Jeszcze okładka. Kolejny ukłon w stronę Pani Agnieszki Radziędy. Lepiej bym tych bohaterów sama nie odmalowała! Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu i sposobu widzenia świata. Jeszcze raz – gratulacje!

Pulpa Owocowa i Ostry Sos Chili to książka absolutnie dla każdego czytelnika w każdym wieku. Świetnie się przy niej będą bawić zarówno dzieci, jak i dorośli, obiecuję. Ja sama nie raz zanosiłam się śmiechem lub uśmiechałam pod nosem do jakiegoś dialogu lub ciekawej konstrukcji zdania, a cytatami z książki mogłabym wytapetować sobie pokój. I mam wrażanie, że powieść ta została napisana specjalnie dla mnie, a napisanie książki o żywym jedzeniu nie jest zadaniem łatwym, bowiem można narazić się na zażenowanie czytelnika. Macie wszyscy moje słowo, że w przypadku Pulpy Owocowej nic takiego nie ma miejsca. Jest miejsce tylko na śmiech i bardzo dobrą zabawę. Po stokroć polecam!

– Wiesz, zapisałem się na studia – mówi.
– I co? Przyjęli Cię?
– Nie. No co ty, pączka?!

• 2017

Dodaj cytat z książki Pulpa Owocowa i Ostry Sos Chili