Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Akademia Muzyczna w Krakowie
Bogusław Schaeffer. Możliwości muzyki
muzyka
Piotr-Pietia

17 listopada 2016 kolekcja publikacji Akademii Muzycznej w Krakowie wzbogaciła się o książkę zatytułowaną "Bogusław Schaeffer. Możliwości muzyki", nad której wydaniem opiekę redakcyjną sprawował Marek Chołoniewski. Jest to pierwsza monograficzna publikacja Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie poświęcona twórczości wychowanka i wieloletniego profesora krakowskiego Konserwatorium, niestrudzonego orędownika eksperymentu i muzyki awangardowej. Oprócz artykułów na temat kompozycji muzycznych Bogusława Schaeffera takich jak: Kwartety smyczkowe, "Mała symfonia: Scultura", czy "Msza elektroniczna", do których zostały dołączone abstrakty w języku angielskim, książka wzbogacona została również o wywiad z kompozytorem oraz studium poświęcone Jego grafikom z dodanymi ich kolorowymi reprodukcjami. Myślę, że z zainteresowaniem sięgnie po nią nie tylko miłośnik wielowymiarowej i multimedialnej twórczości Schaeffera, ale każda osoba zainteresowana muzyką współczesną.
___
Zawartość:
Od redakcji
Krzysztof Szwajgier, Muzyka możliwości
Music of posibilities
Jacek Szerszenowicz, ...jak gilotyna... Szkic do topografii teatru instrumentalnego
...like a gillotine… A sketch for topography of instrumental theatre
Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska, Dobrze jest być Schaefferem
It’s good to be Schaeffer
Barbara Bogunia, Schaeffer/Ginsberg: „Howl”
Schaeffer/Ginsberg: “Howl”
Ewa Kowalska-Zając, „Kwartety smyczkowe” Bogusława Schaeffera – polemika z tradycją gatunkową
Bogusław Schaeffer’s “String Quartets” – a polemic against a tradition of the genre
Marcin Strzelecki, „Mała Symfonia: Scultura” Bogusława Schaeffera jako abstrakcyjna rzeźba dźwiękowa
Bogusław Schaeffer’s “Little Symphony: Scultura”. The idea of sound sculpture in the cultural and psychoacoustic context
Mateusz Rusowicz, Czy człowiek kształtuje muzykę, czy muzyka kształtuje człowieka? – na podstawie książki Bogusława Schaeffera „Dźwięki i znaki”
Does a person shape music or is he or she shaped by it? An essay based on Bogusław Schaeffer’s book “Sounds and Signs”
Anna Zawadzka-Gołosz, Narracja barwy
The narration of timbre
Maria Wołczyńska, Kilka spojrzeń na grafikę Bogusława Schaeffera
A few looks at Bogusław Schaeffer’s graphics
Bolesław Błaszczyk, Bogusław Schaeffer w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia
Bogusław Schaeffer in the Polish Radio Experimental Studio
Krzysztof Kostrzewa, „Msza elektroniczna” Bogusława Schaeffera w kontekście modernizmu i postmodernizmu
Bogusław Schaeffer’s “Missa elettronica” in the context of modernism and postmodernism
Marek Chołoniewski, Forma otwarta, przestrzeń zamknięta
The open form, a closed space
Piotr Roemer, Dźwięk tuż za lewym uchem
The sound right above the left ear
Jadwiga Hodor, Fenomen Schaeffera
The phenomenon of Schaeffer