Superman: Tajna Geneza

Okładka książki Superman: Tajna Geneza Gary Frank, Geoff Johns
Okładka książki Superman: Tajna Geneza
Gary FrankGeoff Johns Wydawnictwo: Eaglemoss Polska Seria: Wielka Kolekcja Komiksów DC komiksy
komiksy
Wielka Kolekcja Komiksów DC
Superman: Secret Origin
Eaglemoss Polska
2017-11-15
2017-11-15
Tomasz Kłoszewski
superman kal-el superbohaterowie dc

Okładka książki Flashpoint. Powrót Jeremy Adams, Romulo Fajardo Jr., Geoff Johns, Tim Sheridan, Xermanico
Flashpoint. Po... Jeremy Adams, Romul...
Okładka książki JLA - Liga Sprawiedliwości. Saga o błyskawicy Ed Benes, Shane Davis, Dale Eaglesham, Gene Ha, Geoff Johns, Brad Meltzer, Fernando Pasarin
JLA - Liga Spr... Ed Benes, Shane Dav...
Okładka książki Nieskończony Kryzys. Zemsta i sumienie Chris Batista, Allan Heinberg, Geoff Johns, Leonardo Kirk, Don Kramer, David Lopez, Stephen Sadowski
Nieskończony K... Chris Batista, Alla...
Okładka książki Junkyard Joe Gary Frank, Geoff Johns
Junkyard Joe Gary Frank, Geoff J...

Okładka książki JLA: Wieża Babel Devin Grayson, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Howard Porter, Pablo Raimondi, Steve Scott, Mark Waid
JLA: Wieża Babel Devin Grayson, Arni...
Okładka książki Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Ziemia Dwa Gardner Fox, Carl Gafford, Joe Giella, Carmine Infantino, Laura Martin, Grant Morrison, Frank Quitely
Amerykańska Li... Gardner Fox, Carl G...
Okładka książki Flash: Urodzony Sprinter Jim Aparo, David Brewer, Greg LaRocque, Pop Mhan, Mark Waid
Flash: Urodzon... Jim Aparo, David Br...
Okładka książki Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Gwóźdź Alan Davis, Mark Farmer, Patricia Mulvihill
Amerykańska Li... Alan Davis, Mark Fa...
Okładka książki Green Lantern: Tajna geneza Oclair Albert, John Broome, Joe Giella, Geoff Johns, Gil Kane, Randy Mayor, Ivan Reis
Green Lantern:... Oclair Albert, John...
Okładka książki Green Arrow: Rok Pierwszy Andy Diggle, Jock, George Papp, Mort Weisinger
Green Arrow: R... Andy Diggle, Jock, ...

Świetna geneza i rewelacyjnie narysowany komiks, choć chwilami czułem przesyt wątków i bohaterów.

1953

Tomy „Ostatni Syn Kryptona” czy „Brainiac” sugerowały, że przeszłość Supermana została zmieniona po „Nieskończonym Kryzysie”. Jednakże nie ujawniono szczegółów. Dopiero miniseria „Tajna geneza” przedstawia jak wyglądały początki Człowieka ze Stali. Czy wypadają lepiej na tle poprzednich wersji?

Fabuła jest bardzo typowa. Dorastający w Smallville Clark Kent odkrywa u siebie nadludzkie moce; uznaje, że powinien robić coś więcej ze swoim życiem i wyjeżdża do Metropolis. Tam zaczyna prowadzić podwójną tożsamość dziennikarza i superbohatera, a także wdaje się w konflikt z miejscowym biznesmenem Lexem Luthorem.

Scenarzysta Geoff Johns korzysta ze sprawdzonych elementów, żeby opowiedzieć znaną historię. Przy tym jednak w odróżnieniu od miniseri „Człowiek ze Stali” Johna Byrne’a nie stara się uczynić wszystkiego jak najbardziej realistycznym. Nie boi się sięgnąć po bardziej kiczowate elementy z komiksów o Supermanie, które tutaj jedynie podkreślają istotę tego bohatera. Przy tym też nie przedobrza i tam, gdzie trzeba unowocześnia pewne rzeczy.

Lex Luthor przypomina tu swoją wersję z historii „Lex Luthor – Człowiek ze Stali”. Jest egocentrykiem wierzącym, że cel uświęca środki; ale dalej w swoim mniemaniu robi to dla dobra ludzkości. Trochę gorzej wypadają na tym tle dwaj pomniejsi przeciwnicy, którzy są tu bardzo przerysowani i jednego z nich naprawdę ciężko brać na poważnie.

Bardziej niejednoznacznie niż zwykle jest tu pokazane dorastanie w Smallville. Dotychczas można było sądzić, że była to idylla. Tutaj jednak jest podkreślone wyobcowanie Clarka Kenta, który przez swoje zdolności odsuwa się nawet od swoich najlepszych przyjaciół.

Jeśli miałbym coś zarzucić temu komiksowi, to bardzo niewiele jest tu Kryptona. Jest tu parę migawek pokazujących krótko mieszkańców, ale to wszystko. Zarówno „Człowiek ze Stali”, jak i późniejsze „Dziedzictwo” ujawniały pewne informacje, a tutaj właściwie tego niema.

Za rysunki odpowiada tu Gary Frank, który już współpracował z Geoffem Johnsem w historii „Superman – Brainiac”. Podobnie jak tam, tutaj też widać wzorowanie się na filmie „Superman” z 1978 r. – część postaci podobna jest do aktorów z tamtego filmu, a Kryptończycy noszą analogiczne stroje. Mam mieszane uczucia co do nowego wyglądu dwóch superłotrów. Jeden z nich wygląda bardziej realistycznie i niepokojąco, ale niestety drugi jest trochę tandetny, chociaż kiedy zdejmuje maskę, to robi duże wrażenie.

W dodatkowej historii z 1958 r. Clark Kent musi przechytrzyć jednego ze swoich wykładowców, który domyśla się jego kosmicznego pochodzenia. Jest tu trochę naiwności, ale doceniam pomysłowość scenarzysty w tym jak Clark i jego wykładowca usiłują się nawzajem podejść.

Miniseria Geoffa Johnsa to bardzo sprawnie opowiedziana historia, która nie nudzi. Pewne rzeczy zmieniły się moim zdaniem na gorsze, ale też zostały one odpowiednio rozwinięte w kolejnych komiksach Johnsa z Supermanem, których część ukazała się po polsku.

Historia napisana przez Geoffa Johnsa, narysowana przez Gary'ego Franka, tusz Jona Sibala - czy to mogło się nie udać? Nie mogło!

Nierówny. Sporym nadużyciem jest słówko ,,tajna''. Geneza, owszem. Ale nihil novi dla starych wyjadaczy, którzy znają historię o kosmicie Kal-Elu. Superman doczekał się wielu ekranizacji, więc nie ma osoby, która nie znałaby części tej opowieści. Przybysz z gwiazd, co trafia pod opiekę państwa Kent w Kansas. Nadzieja Metropolis. Zagrożenie dla armii Stanów Zjednoczonych: wszystko to opowiada na nowo Geoff Johns. Wydaje mi się, że ów seria powstała z myślą o czytelnikach, którzy nie chcą czytać komiksów z lat 40. ubiegłej epoki, więc odświeżyli oryginał i dopisali kawałki, które nie figurują w oryginale. I słusznie. Nowi czytelnicy nie muszą grzebać w starociach, a przy okazji otrzymają podstawowe zagadnienia w serii Superman, kiedy Clark Kent mieszka w małym miasteczku, gdzie jest niezrozumiałym odludkiem. Potem trafia do Daily Planet, czyli gazety dziennikarskiej, która szokuje świat reportażami, no i pojawia się Jimmy Olsen, który stanie się przyjacielem Supermana.

Wolałem początek, kiedy autorzy postanowili opowiadać o czasach szkolnych, gdy młodzieżowy Clark miał dziewczynę, i jeszcze był nieśmiały w stosunku do swoich supermocy. Kiedy nie kontrolował jeszcze zdolności, choć marzył o wielkich czynach oraz podróżach po nieboskłonie. Mało kiedy porusza się szkolne zagadnienia, a tutaj dostaliśmy mały wycinek z ,,budy'' w przejmującym wydaniu. Później to standardowe, nieco oklepane klisze, które widzieliśmy dziesiątki razy. Czyli Lex Luthor z podwyższonym ego. Biały murzyn, który po latach irytuje swoim ,,dziecinnym'' zachowaniem, dla którego świat kręci się wokół technologicznych zabawek czy podpuszczaniu przeciętnych robotników z dużego miasta oferując im złudne marzenia. Luthor w klasycznym wydaniu się zestarzał: jest monotematyczny, przerysowany, na wskroś dekadencki. Obleśnie bogaty i zepsuty. Mało wielowymiarowa postać, dlatego ucieszyłem się, kiedy Superman pojawił się nad jego sylwetką i go ,,zagiął'' przemową. Cudownie zgasił tego pyszałka. Jednocześnie to Superman godny naszych czasów: jest inspirujący, dociekliwy, z nutką humoru, bez naburmuszonej miny czy rozchwierutanej, błędnej moralności miastowej.

Problem z ,,Tajną genezą'', jak wskazywałem, jest nierówny poziom. Świetny początek, potem nieco skostniałe wprowadzenie do redakcji Metropolis. Efekciarskie pojedynki: z Metallo na czele. Zaskakujące jest to, że chciałem ,,przewijać'' pojedynki i przejść do strefy obyczajowej. Serio, powietrzne bitwy przestały rajcować. Wolę, kiedy Superman ucina debatę z Olsenem albo prowadzi dyskusje z dociekliwą Louis Lane. Oczywiście mierzi amerykański styl życia w wersji Superman, ale skoro miała być geneza, to musieli pokazać, jak naiwne jest społeczeństwo w rękach tyrana. Brakuje mi scen z udziałem Lexa, kiedy dopiero budował własną potęgę, z drugiej strony to nie jest historia o ,,łysej glacie''. Tylko o niebieskim bohaterze z gwiazd, który nigdy nie czuł się częścią kosmosu, lecz ułomnej ludzkości.

UKRYTE LATA

Tajna Geneza: opowiadanie wydane na przełomie lat 2009/2010, autorstwa Geoffa Johnsa - amerykańskiego pisarza komiksów, scenarzysty oraz producenta filmowego i telewizyjnego.

Tajna Geneza przedstawia ten stosunkowo najmniej znany aspekt życia Supermana aka Clarka Kenta, a mianowicie jego origin; dzieciństwo i młodzieńcze lata spędzone w Smallville oraz początki w Metropolis.
Autor znakomicie pogłębił psychikę głównego bohatera; dar zarazem stanowiący przekleństwo, szok po odkryciu prawdy o Kryptonie i pierwsze wyczyny jako superbohater.
Poświęcono też dużo miejsca postaciom drugoplanowym, m.in.: pierwszej miłości Lanie Lang, czy czarnym charakterom Parasite oraz Metallo.

Niestety najsłabiej na tym planie wypada arcywróg Lex Luthor - znany z megalomanii i bardzo wysokiej inteligencji, którego autor nazbyt ujednoznacznił, zamykając w ramach przebiegłego psychopaty.

=
Superman jako superbohater, nieposiadający niemal żadnych ograniczeń mocno odbiega od realizmu, ale kiedy na pierwszy plan wysuwa się jego rozbudowane alter ego - Clark Kent, nie będące tylko płaskim dodatkiem, to wtedy jest co poczytać.

A teraz ciekawostka:
Okresowi dorastania Clarka Kenta i przemiany w Supermana poświęcono aż dziesięciosezonowy serial: "Smallville" (2001-2011),a młodego Człowieka ze Stali zagrał Tom Welling (m.in.: "The Fog").

UKRYTE LATA

CLARK KENT JAKO PETER PARKER

Każde złożone uniwersum, jeśli jest rozbudowywane dostatecznie długo, wymaga okresowego restartu, ujednolicenia i odświeżenia wszystkiego, co wchodzi w jego skład. Dlatego też komiksowe światy tak często przeżywają wszelkie eventy, które co jakiś czas odmieniają ich oblicze; usuwają zbędne postacie i wątki; a także otwierają furtkę dla nowych opowieści. Superman, pierwszy superbohater w historii komiksu, też nie ustrzegł się zmian. Po półwieczu wydawania jego przygód Kryzys na Nieskończonych Ziemiach wymazał wiele elementów z dawnych zeszytów. John Byrne – w znakomitej miniserii Człowiek ze stali – na nowo opowiedział genezę herosa z „S” na piersi oraz początki kształtowania się jego relacji z najbliższymi, wrogami, jak i sojusznikami. Niespełna 20 lat później, w roku 2003, na rynku pojawiła się 12-częściowa opowieść Superman: Dziedzictwo, która stała się nowym, kanonicznym originem bohatera. Szybko jednak została zastąpiona przez Superman: Tajna geneza, historię stworzoną w wyniku zmian, jakie w uniwersum spowodował Nieskończony Kryzys. Czyżby ten ostatni był zatem na swój sposób wymuszonym, odgrzewanym kotletem? Można by tak sądzić, gdyby za jego fabułę nie wziął się Geoff Johns, autor Nieskończonego Kryzysu, który przede wszystkim chciał wprowadzić wiele nowości, zarówno w samym bohaterze, jak i klimacie całości.

Choć Clark Kent wygląda jak każdy inny chłopiec, jest niezwykłym dzieckiem. Włada mocami, jakich nie ma nikt na Ziemi, stara się nad nimi panować, jednak nie ma dość doświadczenia by tego dokonać. Nie ma też najmniejszego pojęcia kim jest i skąd pochodzi – aż do dnia, kiedy jego przybrani rodzice postanawiają wyjawić mu prawdę. Od tego momentu zaczyna się kariera Clarka, znanego jako Superboy, a następnie Superman; odsłaniając nieznane dotychczas fakty na jego temat…

Całość mojej recenzji na portalu GWD: http://www.gothamwdeszczu.com.pl/blog/wkkdc-superman-tajna-geneza/

CLARK KENT JAKO PETER PARKER

Widząc po raz setny historie początków Supermana założyłem, że komiks będzie nudny. Że będzie powielał wielokrotnie wykorzystane motywy, które znane są wszystkim. A jednak stało się inaczej.
'Tajna Geneza' zawiera w sobie wiele elementów telewizyjnego serialu 'Tajemnice Smallville' i pokazuje młodzieńcze lata Clarka, kiedy próbował się dostosować do rówieśników. To tutaj dowiaduje się od swoich ziemskich rodziców o swoim pochodzeniu i tutaj pierwszy raz całuje Lane Lang, która notabene pojawia się w komiksie zaraz na początku. Druga połowa komiksu to początki kariery Kenta w Metropolis. Bohater trafia do Daily Planet, której grozi upadek, budynek jest zaniedbany, a symboliczna kula ziemska na dachu redakcji stoi zardzewiała i zapomniana. Clark próbuje po kryjomu pomagać ludziom, ale Lex Luthor widzi w nim tylko kosmitę, którego trzeba powstrzymać. Czytelnicy dostają tutaj również pierwsza poważną konfrontację Supermana z Metallo.
Jak na początki Supermana dostajemy bardzo ciekawą historię, zawierającą świeżą perspektywę, dosyć ciekaiwe napisane postaci i przyjemnego Clarka Kenta.

Znowu origin Supermana - historia, która została opowiedziana już na tyle sposobów, że od razu przyjąłem, że ten komiks będzie nudny. Po lekturze, muszę jednak przyznać, że jest on chyba najprzyjemniejszym originem Supermana jaki czytałem. Dodatkowo, świetne rysunki tylko pomagały mi we wkręceniu się. Mogę się czepiać, że Lex jest tutaj momentami groteskowo zły a Supek aż za dobry... ale pasuje to tutaj jak ulał.

I to tyle. To dobrze napisany "Origin Story", ale i tak- ile można czytać tą samą historię w różnych wersjach?

Kolejna już geneza Supermana. Nie jest to jakiś wybitny komiks, ale w kategorii czysto rozrywkowej co najmniej dobry. Ja bawiłem się świetnie. Miły smaczek dla sentymentalistów - Superman/Clark Kent wygląda jak Christopher Reeve :)

świetna historia początków supermana łącząca talenty Geofa Johnsa i Garrego Franka.

• Komiksy
  • WKKDC